Belirtileri.com
Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Kanama Olur Mu?

Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Kanama Olur Mu?

28 Mart 2019

Spiral kayması belirtileri konumuz üzerinden “Spiral varken ara kanama neden olur” ya da “spiral sonrası kanama” gibi sorular geliyordu. Bende bu konuyu araştırıp sizlere bu makale altında sunuyorum.

Spiral Ne İşe Yarar: Spiral ve hormonlu spiral, gebelikten korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Başarılı korunma yöntemleri olan spiral uygulamaları, 5 yılda yenileme, birliktelik sırasında varlığını hissetmeme, korunma haplarında olduğu gibi her gün kullanılmaması gibi bazı avantajlı yanlara sahiptir. Fakat spirallerin kanamalar üzerinde arttırıcı ve azaltıcı yönleri farklılık gösterebilmektedir.

Spiral Nedir ve Nasıl Kullanılır?
Spiral, gebelikten korunma yöntemleri arasında yer almaktadır. Spiral olarak anılan bakırlı spirallerin adı, rahim içerisine yerleştirilen, 3-4 cm uzunluğunda T şeklindeki ve uzantılarında bakır sarmalları bulunan bir aparattan gelmektedir. Aparatın rahme yerleştirilmesi ile gebeliğin önlenmesi mümkün olmaktadır.


Spiralin bünyesinde bulunan bakır sarmallar, gebeliğin önlenmesinde ana rolü üstlenmektedir. Spiralin rahme yerleştirilmesi durumunda kişilerin ve eşlerinin spirali hissetme gibi bir durum söz konusu değildir. Kullanılma süresi ortalama olarak 5 yıldır ve 5 yıl sonunda yenileme işlemi uygulanmaktadır.

Hormonlu Spiral Nedir?

Hormonlu Spiral Nedir?

Hormonlu Spiral Nedir?
Hormonlu spiral, bakır sarmallı spirale göre yapısal olarak bazı farklılıklara sahiptir. Hormonlu spiralin içerisinde progesteron hormonu bulunmaktadır ve bu hormon, rahim zarının iç kısmını incelterek görülen adet kanamalarının şiddetinin azalması ve ilerleyen durumlarda adet kanamalarının lekelenmelere kadar düşmesini sağlamaktadır.

Bakır Spiral ve Hormonlu Spiral Arasındaki Fark: Bakırlı spiral uygulamasının normal adet görme süresini uzattığı bu yöntemi kullananlar tarafından bilinmektedir. Normalde 4 gün adet gören bir kimsenin kanamaları, bakırlı spiral kullanımı sonrasında 6 – 7 güne çıkabilmektedir. Fakat hormonlu spiral, adet dönemlerinde zarın dökülen kısımlarını incelttiği için kanama oranı azalmakta ve ilerleyen zamanlarda da kanamalar kesilebilmektedir. Belirtmek gerekir ki kanamaların kesilmesi, menapozla alakalı olmayıp spiralin çıkartılması halinde eski kanama düzeni yeniden sağlanabilmektedir.

Spiral & Hormonlu Spiral ve Kullanılacak Yaş Aralığı
Aktif cinsel yaşantısı olan kişilerin gebelikten korunma yollarına başvurmaları, aile ve kariyer planlaması için önem taşımaktadır. Gebelikten korunma yolları bir liste şeklinde uzatılabilecekken bu yöntemler arasında spiral ve hormonlu spiral olmak üzere iki popüler yöntem bulunmaktadır.

Spiral uygulamaları, başarılı korunma yöntemleri arasında gelmektedir. 40 yaş üzerinde korunma hapı kullanımı uzmanlardan bazıları tarafından önerilmezken spiral kullanımı için bu şekilde herhangi bir söylem bulunmamaktadır ve 35 ile 45 yaş aralığındaki kadınlar için başarılı olan korunma yöntemleridir.

Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Kanama Olur Mu?

Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Kanama Olur Mu?

Hormonlu Spiral Takıldıktan Sonra Kanama Olur Mu?
Hormonlu spiral uygulamasından sonra lekelenmeler şeklinde seyredecek kanamalar yaşanabilir. Bakırlı spiral uygulamasında olduğu gibi adet kanamalarının miktarını ya da süresini uzatmak yerine, içerisinde yer alan progesteron hormonu sayesinde kanamaları azalttığı ve zaman içerisinde sıfıra indirgeyebildiği aktarılabilecektir.

Hormonlu spiralin uygulanmasının ardından geçen birkaç günde normal adet kanamaları devam edecektir fakat hormonun vücuda nüfus etmeye başlaması ve aradan biraz süre geçmesi ile kanama miktarında hissedilir şekilde azalma yaşanacaktır.

Spiral kayması belirtilerine göz atmak ister misiniz: Spiral Kayması Belirtileri

Spiral Taktırma Hakkında Sorular ve Spiral Kullananların Yorumları

Spiral takıldıktan sonra kanama kaç gün sürer?
İlk takıldığından itibaren 1-2 ay kanama olma ihtimali söz konusudur. Eğer kesin bir cevap istiyorsanız kontrol için doktorunuza başvurmanızı öneririz. Yoğun kanama olmadığı sürece çok endişelenmeyin. Ayrıca ilk birkaç ay sonrasında adet dönemi de düzene girecektir.

Spiral takıldıktan sonra ilişki sonrası kanama
Yukarıdaki soruda da belirttiğimiz üzere ilk takıldıktan birkaç ay boyunca kanamalar olabilir. Bazı kişilerin bünyesi spirali kabul etmeyebiliyor ve kanamalar uzun sürüyor. Bu tür durumlarda doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Spiral çıkarıldıktan sonra kanama kaç gün sürer?
Cerrahi bir müdahale yapıldıysa, kanama birkaç gün sonra durması gerekir.

Spiral ara kanama yapar mı?
İlk birkaç ay yapabilir.

PAYLAŞ

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11