Belirtileri.com
Spiral Kayması Belirtileri

Spiral Kayması Belirtileri

11 Şubat 2019

Spiral Kayması Belirtileri: Spiral kayması dediğimiz durum karın içine yerleştirilmiş olan spiralin kaymış olmasıdır. Spiral ultrason gibi cihazlar ile rahimde görülememektedir fakat karın bölgesinin röntgeni çekilir ise rahatlıkla görülebilir.

Eğer ki spiral kayması röntgen ile tespit edilmiş ise spiralin çıkarılması gerekecektir. Spiral kayması dediğimiz durum çok nadir yaşanır. Spiral taktırmayı düşünen bayanların bu durumu hakkında kaygılanmasına gerek yoktur.

Spiral Kayması Belirtileri ve Gebelik 
Spiral kayması sorununu yaşayan hastalarda gebelik riski bulunur. Bu nedenle spiralin kaymaması için spiral takma işleminin doğru takılması gerekmektedir.


Spiral takıldıktan sonra da kontrolleri yapılmalıdır. Kaymasının dışında vücutta herhangi olumsuz bir tepkime oluşturup oluşturmadığı da incelenmelidir. Spiral doğru kişiler tarafından doğru şekilde yerleştirilmiş ise kayma riski olmaz.

Spiral Ne Zaman Taktırılmalıdır?
Spiral genellikle doğum sonrasında, gebelikte düşük yaşanmış ise ya da kürtaj yaptırılmış ise tercih edilir. Bu durumlarda yani doğumdan, kürtajdan sonra 6 hafta kadar beklenmeli ve daha sonra spiral taktırılmalıdır. Hastalarda yoğun bir kanama yaşanıyor ise spiralin kayması ya da düşmesi sorunu söz konusu olabilir. Bu nedenle spiralin ne zaman takıldığı muhakkak önem taşır.

Spiral Kayması Nedir?
Spiral kayması, spiralin rahmin içinden aşağıya kadar yani rahim ağzına kadar, vajinaya kadar ilerlemesi durumudur. Bu tür durumlarda yani spiralin kayması durumunda spiral o bölgeden çıkartılır ve yeniden takılır.

Spiral kaymasında gebelikten korunma özelliği kaybolacaktır ve gebe kalma olasılığı artacaktır. Spiral kadınların doğumdan korunmak için tercih ettikleri bir yöntemdir.

Çok Fazla Doğum Yapan Bayanlarda Spiral Kayması Daha Sık Olur
Gebe kalma sorununun oluşması dışında cinsel temas sırasında sperm ucu spiralden zarar görebilir. Spiral kayması ile birlikte adet döneminin dışında yaşanan kanamalar ya da lekelenmeler gözlemlenebilir. Spiral kaymalarının yaşanmasında ki en önemli nedenlerden biri çok fazla doğum yapmış olmaktır. Çok fazla doğum yapan kişilerde rahim ağzı genişlemiştir ve bu da spiralin kayması için uygun bir ortamdır.

Spiral Kayması Neden Olur?
Diğer spiral kayma nedeni ise yanlış yerleştirilmiş spirallerdir. Spiral kaymaları ya da herhangi olumsuz sonuca karşılık kontroller yapılmalıdır. Spiral ilk takıldıktan sonra kayma yaşanmış mı kontrol etmek için için kişi 1 ay sonra uzmana kontrol gitmelidir. Kontroller esnasında kayma sorunu yaşanmış ise spiral ya tekrardan yerleştirilir ya da yeni bir spiral takılır. Spiral kullanan kişiler muhakkak 1 yıl içinde kontrole gitmelidir.

Spiral Kayması Belirtileri
Spiral kayması yaşayan hasta kesinlikle spiralin kaydığını kendiliğinden fark etmez. Fakat spiralin kayması sonucunda hasta da bazı belirtiler görülür. Bu belirtilere göre hasta adet döneminin dışında bazı kanama ve lekelenmelere şahit olabilir. Spiral kaymış ise cinsel ilişki sırasında ağrı ve kanama yaşanabilir. Sadece kadında değil erkekde de bazı sorunlar meydana gelebilir. Örneğin spiral kayması yaşayan kadında cinsel ilişki sırasında partnerinin sprem ucu zarar görmesi muhtemel bir durumdur.

Spiral Kayması Belirtileri Kusma ve Ağrı: Spiral kaymalarında hasta ağrı, kusma gibi şikayetlerde yaşayabilir. Bu durumlar neticesinde aksatmadan kontrole gitmesi gerekir. Ya da düzenli aralıklarla gitmesi gereken kontrollerini aksatmamalıdır.

Spiral Kayması Ultrason İle Anlaşılır Mı?
Spiral kayması ultrason yardımı ile anlaşılamayabilir. Bu nedenle röntgen çektirilmesi kesin sonuç verir. Spiral kayması sonrasında gebelik belirtileri yaşayabilirsiniz. Bu gayet doğaldır. Çünkü spiral doğru yerde bulunmadığı durumda cinsel temas sonrasında döllenme yaşanmasına engel olamaz. Bu nedenle de kadının gebe kalması muhtemeldir.

Spiral Kayması Ağrı Yapar mı
Spiral dediğimiz madde kadının rahim içine yerleştirilir  ve gebelik korunma yöntemlerinden birisidir. Spiralin doğru yere ve doğru şekilde yerleştirilmesi oldukça önemlidir. Eğer ki doğru takılmamış bir spiral söz konusu ise kadının rahim içinde ki spirali kayarak rahim ağzına kadar ilerleyebilir.

Spiral kayması sorununda ağrı yaşanabilir. Bu kişisel bir belirtidir. Her insanda ağrı olacak diye bir husus yoktur. Fakat hasta cinsel ilişki sırasında yoğyn ağrılar ve kanamalar yaşıyor ise bu sorundan şüphelenebilir. Ayrıca cismin yanlış noktada olmasıda ağrıya neden olabilir.

Spiral Kayması Mide Bulantısı Yapar mı?
Spiral kayması mide bulantısına yol açmaz. Fakat spiral kaydıktan sonra fark edilmez ve bölgede farklı komplikasyon oluşumuna neden olur ise mide bulantısı hissi yaratabilir.

Hormonlu Spiral Nedir?
T şeklinde olan ufak bir plastik boru olup içerisinde hormon içeren spiral türüdür. Hormon, spermlerin hareketini zorlaştırmaktadır. Böylelikle spermler olgunlaşmış olan yumurta hücresine ve rahime ulaşamaz. Aynı zamanda da yumurtanın rahim iç tabakasına yerleşmesini önler. (1)

Spiral Kayması Nasıl Anlaşılır?
Spiral kayması dediğimiz olay gerçekleştikten sonra kadının hayatında adet dönemleri dışında yaşanan kanamalar dikkat çeker. Bunun dışında lekelenmelerde görülmektedir. Adet dönemi dışında ki kanamalar dikkat edilmesi gereken durumlardır ve bu durum spiral kayması dışında bir nedenle de alakalı olabilir.

Bu sebep ile aksatılmadan kontrol ettirilmelidir. Spiral kayması yaşayan kadında kasık ağrıları ve karın ağrıları da söz konusu olacaktır. Bedeninizde yabancı bir maddenin varlığı vücut tarafından tepkimeye meyil verir. Bunun dışında yaşanabilecek bir diğer husus ise hastanın cinsel ilişkide ağrı duymasıdır. Bu belirtiler doğrultusunda bir sağlık kuruluşuna ya da uzmana başvurmanız gerekir.

Sağlık kuruluşlarında ya da uzman tarafından yapılacak olan incelemeler sonucunda anlaşılır. Röntgen çekimi ya da ultrason incelemesi yapılabilir. Genellikle ultrasondan çok röntgen filmleri daha doğru sonuç verir. Bu yapılan kontroller sayesinde spiral kayması durumu anlaşılmış olacaktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. Koçer dedi ki:

  Merhaba ben spiral takdirtim 4 ay once ve duzenli adet de gördüm ve 5 gundur adetimin uzerinden gecmis ve bende bir anlam veremedim adet sancisi var ama ortada adet diye birsey yok ne olacak bilemiyorum

  1. Şule dedi ki:

   Peki şimdi oluyor musunuz yoksa hamile mi kaldınız

 2. gülşah dedi ki:

  Bende yedi spirali takatıralı yedi ay oldu. Adetim düzenliydi ama bu ay 8 gündür adet görmüyorum ama aşırı derecede kanama,lekelenme ve ağrı var. Spiralin kaymış olmasından şüpheleniyorum. Ne yapabilirim

 3. fatma dedi ki:

  merhaba 3 gun önce taktırdım sacma bir agrım var anlam veremediğim fakat akıntımda var pis bir kokulu elimle vajınamı kontrol ettiğimde sanırım dokundum bu kadar dısarda olma ımkanı yoktur sanırım kaymış olabilr mi?

 4. Sema dedi ki:

  Aynı sorun bendede var 4 gün gecikti korkuyorum hamileyim diye 😭

 5. Yağmur dedi ki:

  Arkadaşlar bende taktıralı bir yıl oldu ara ara adetimde gecikmeler oluyor bu spralin yan etkileri endişe etmeyin,15 gün geciktiğini bilirim.Benimde şuan sadece lekelenmem çoğaldı ondan dolayı korkuyorum kaymış olmasından ?

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11