Belirtileri.com
Akciğer Kanseri Belirtileri

Akciğer Kanseri Belirtileri

Değerli takipçilerimiz günümüz sağlık sorunları ve hastalıklarını ele aldığımız sitemizde bugünde farklı bir konuyu ele alacağız. Bildiğiniz üzere günümüzde dünyada ve ülkemizde sıklıkla rastlanan hastalıkların başında kanser gelmektedir. Kanserin birçok farklı türü bulunmaktadır. Bu türlerden birisi de Akciğer kanseridir. Akciğer kanseri kısaca akciğer içinde bir tümör oluşma durumudur. Bu tümörün oluşmasında da çeşitli faktörler bulunmaktadır.

Oluşan bu tümör akciğer içerisinde kalabildiği gibi, diğer organlara da geçme sıçrama durumları bulunuyor. Bu duruma göre tümörün iyi huylu veya kötü huylu olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Akciğer kanseri oldukça ciddi bir hastalıktır. Ve ülkemizdeki kadın ve erkeklerde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Ülkemizde ve dünyada akciğer kanseri hastalığı kadınlardan daha çok erkeklerde görülmektedir.

Bu durumun birçok nedeni bulunmaktadır. Bunun nedenlerini birazdan akciğer kanserinin nedenleri başlığı altında aşağıda açıklayacağız.  Diğer tüm hastalık ve sağlık sorunlarında olduğu gibi akciğer kanserinde de erken teşhis oldukça önemlidir. Bu nedenle her yıl düzenli olarak kontrol yaptırmanızı tavsiye etmekteyiz.


Akciğer Kanseri hastalığının nedenleri nelerdir?
Akciğer kanseri hastalığını incelediğimizde bu hastalığın en büyük nedeninin sigara olduğu gözlenmektedir. Akciğer organımız ilk doğduğumuzda pembe bir renge sahiptir.  Ancak zamanla  renginde değişmeler meydana gelir. Bu değişmelerin nedenlerinden birisi de sigaradır. Sigara solunum organımız olan akciğerin rengini giderek koyulaştırır ve siyah bir renge gelmesine neden olur. Sigara vücudumuza ve çevremize oldukça zararlıdır. Ve sigaranın içerisinde bulunduğu tütün gibi maddeler akciğer içindeki hücrelere fazla zarar vermektedir.

Daha sonraki süreçte sigara akciğer kanserine neden olmaktadır. Akciğer kanserine neden sigara içiminin ne kadar süredir içildiği , ne kadar içine çekildiği , sigara kullanımını günlük ne kadar olduğu dair önemli hususları bulunmaktadır. Bu nedenle sigara içmek akciğer kanserine yakalanma ihtimalini arttırmaktadır. Bununla birlikte sigara benzeri olan pipo, purolar da akciğer kanserine neden olmaktadır. Sadece sigara, pipo veya puro kullananlar değil , bu ürünlerin dumanına maruz kalanlarda akciğer kanserine yakalana bilmektedir. Pasif içici durumuna düşenlerde bu duruma dikkat etmelilerdir.

Akciğer kanserine neden olan bir başka durum ise hava kirliliğidir. Günümüzde özellikle sanayi kuruluşlarının artmasıyla beraber hava kirliliği giderek artmaktadır. Bu durumda hava kirliliğinin artması ile akciğer kanserine yakalanma ihtimali de artmaktadır.

Akciğer kanserine neden olan diğer durumlar ise şöyledir ;

 • Toprakta yer alan Radon gazı
 • Asbest
 • Genetik yapı
 • Radyasyonla gerçekleşen tedavi
 • Kimyasal maddeler
 • Fabrika gibi alanlarda çalışanlar için buradaki hava ve gazlar akciğer kanserine neden olabilmektedir. Bu nedenle sıklıkla kontroller yaptırmakta fayda bulunmaktadır.

Akciğer kanserinin nedenlerine değindikten sonra sıra akciğer kanserinin belirtilerine geldi. Akciğer kanserinin diğer hastalıklar gibi birçok belirtisi bulunmaktadır. Ancak bu belirtiler kesin akciğer kanseri teşhisi koymak için yeterli değildir. Çünkü bu belirtiler başka sağlıksal nedenlerden dolayı da meydana gelebilir. Ancak günümüzde ve ülkemizde birçok insan akciğer kanseri belirtilerinden bazılarını diğer sağlıksal nedenlere ve yaşlılığa bağlamaktadır. Akciğer kanseri teşhisi koymak için yeterli olmayan bu belirtileri göz ardı etmemekte yine de büyük fayda var. Gelelim akciğer kanserinin belirtilerine.

Akciğer kanserinin belirtileri nelerdir ?
Akciğer kanserinin belirtileri şöyledir ;

 • Tüm tedavilere rağmen devam eden ve giderek artan bir şekilde öksürük
 • El ve boyun bölgelerinde nedeni bilinmeyen şişkinlikler
 • Geçmeyen göğüs ağrıları
 • Öksürük nedeni ile vücudun baş , sırt veya omuz bölgelerinde olan ağrılar
 • Öksürürken balgam çıkarma , zamanla balgamın renginde değişikler görünme ve balgamla beraber kan gelmesi
 • Akciğer kanserinin belirtileri arasında nefes darlığı yer almaktadır. Nefes almada zorluk çekme veya bir süre hareket ettikten sonra nefes darlığı yaşama akciğer kanseri hastalığının belirtilerindendir.
 • Vücudun sürekli hastalanması
 • Kilo kaybı yaşama , kendini halsiz bitkin yorgun hissetme
 • Akciğer kanseri rahatsızlığının diğer belirtileri ise şöyledir ;
 • İştahsızlık
 • Yüksek ateş
 • Baş dönmesi
 • El ve ayak bölgelerinde uyuşma ve karıncalanmalar
 • Lenf bezlerinde büyüme ve şişmeler
 • Ses kısıklığı
 • Nedeni bilinmeyen ve anlaşılamayan kilo kaybı

Akciğer kanserinin belirtileri bunlardı. Bu belirtiler hastalığın vücudunuzdaki durumuna ve etkisine göre gözlemlenebilmektedir. Bazı belirtiler hastalık başlangıcında görülebilir iken , bazı belirtiler ise hastalığın vücudunuzda yayılırken gözlenebileceği belirtilerdir. Bu nedenle akciğer kanseri hastalığını ciddiye alarak hareket ediniz.

Akciğer kanserinin belirli evreleri bulunmaktadır. Hastalık belirli evlere ayrılmıştır. Bu evreler hasta olan kişiye göre değişiklik göstermektedir. Dolayısıyla hastalık hasta olan kişi üzerinde hangi evrede ise ona göre bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Akciğer kanserini yenmek ve ortadan kaldırmak için kullanılan tedavilerin başında ameliyat , ışın tedavisi olan radyoterapi ve ilaç tedavisi olan kemoterapi bulunmaktadır.

Akciğer kanserinin evrelere ayrılma yöntemi ile hastalığın vücut içerisindeki duruma göre belirlenmektedir. Kansere yol açan tümör sabit ve belirli bir noktada ise farklı tedavi yöntemi , diğer organlara sıçramışsa farklı bir tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu nedenle erken teşhis oldukça önemli bir yer tutmaktadır. Erken teşhis ve doğru bir tedavi yöntemi ile bu hastalıktan kurtulabilirsiniz.

Akciğer kanserinin en büyük nedenlerinden olan sigara ve diğer tütün içeceklerinin kullanımını ortadan kaldırmalısınız. Sigarayı acilen bırakmalı ve çevrenizdeki herkesi de bırakmaya teşvik etmelisiniz. Sigara sadece size değil çevrenize de zarar vermektedir. Pasif içicilerinde akciğer kanserine yakalanma ihtimali bulunmaktadır. Bu suretle mutlaka sigara içilen ortamda bulunmayınız. Kapalı ve duman bulunan ortamlarda kesinlikle durmayınız. Sigara,nargile ,puro kullanımı akciğer kanserine yakalanma ihtimalinizi arttırmaktadır.

Akciğer kanseri hastalığı tekrar edebilme özelliğine sahiptir. Yani akciğer kanserini yendikten sonra bu hasta tekrar nükse edebilir. Bu nedenle yaşamınızda oldukça dikkatli hareket etmelisiniz. En başta sigarı kullanımı ortadan kaldırmalısınız. Akciğer kanseri tedavisinde beslenmenin oldukça önemli bir yeri vardır. Bu nedenle doğru ve düzenli beslenmelisiniz.

Erken teşhis sayesinde cerrahi müdahalelerde başarı sağlanabilmektedir. Akciğer kanserinde erken teşhis görüldüğü üzere önemli bir rol oynamaktadır. Aksi takdirde akciğer kanseri nedeniyle ölümler gerçekleşebiliyor. Ülkemizde bu rahatsızlığa erkekler daha çok yakalanmaktadır. Çünkü erkeklerin  sigaraya daha erken başlamaları ve çeşitli kimyasal madde ve gazların bulunduğu ortamlarda çalışması bu hastalığa yakalanma sayılarını arttırmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11