Belirtileri.com
Zehirli İshal Belirtileri

Zehirli İshal Belirtileri

25 Nisan 2017

Zehirli İshal Belirtileri

 Zehirli İshal Nedir?
Zehirli ishal, tıp dilinde rota virüsü olarak bilinen bir virüs çeşidi nedeniyle ortaya çıkan bir ishal türüdür. Bu ishal türünde, kişide kanlı dışkı, şiddetli mide bulantısı ve geçmeyen kusma görülür.

Zehirli ishal, genellikle gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde çok sık rastlanır. Özellikle kirli içme suyundan, dekont amine olmuş gıdalardan, dışkı bulaşan yiyeceklerden ve kirli havadan kaynaklanan ishal vak’aları oldukça sık görülür. Belli başlı üç belirtisinden kolayca anlaşılan zehirli ishal, tedavi edilmezse çoğunlukla ölümcüldür.


Özellikle çocuklarda ve kadınlarda daha sık görülen zehirli ishalin tedavisi basittir. Aşı, serum ve ilaç tedavileriyle kişide bulunan rota virüsü ortadan kaldırılır. Bu durumun sonucunda kişi eski sağlığına kavuşa bilmektedir.

Zehirli İshal Belirtileri
Zehirli ishal belirtileri genellikle açıkça anlaşılacak şekilde ortaya çıkar. Bunlar; kişide sürekli dışkı atımı isteği, tuvalete çıkmaya rağmen geçmek bilmeyen karın ağrısı ve tuvalet ihtiyacı hissi, dışkının çok cıvık-sulu ve kanlı olması, şiddetli mide bulantısı ve sürekli tekrar eden kusmadır. Zehirli ishalden müzdarip olan kişiler, bu virüse genellikle gıdalar yoluyla yakalanırlar. Bu da sindirim sisteminde tahribata ve hastalığa yol açar.

Zehirli İshal Nasıl Önlenir ?
Zehirli ishali önlemenin ilk yolu, zehirli ishal aşısı olmaktır. Tek doz olarak uygulanan aşı bebeklere, çocuklara ve yetişkinlere herhangi bir koşul gerektirmeksizin uygulanabilir.

Bir diğer önleme yolu da, muhteviyatı bilinmeyen gıdaların ve içeceklerin tüketilmemesidir. Gıdalarda meydana gelen bazı virüslerin sindirim sisteminin de etkisiyle virüslere dönüştüğü gözlemlenmiştir. Bazı durumlarda çeşme suyunun da zehirli ishale sebep olduğu görülmüştür.

Zehirli İshal Olan Kişiler Ne Yemeli ?
Zehirli ishal olan kişiler kusma ve sürekli sulu dışkılama sonucu, aşırı miktarda su kaybederler. Bunu yerine getirmek için günde en az 3,5 – 4 litreye yakın su tüketmelidirler. Bununla beraber sebze ağırlıklı beslenmeli, yağların ise sadece doğal kaynaklı olanlarını tüketmelidirler. Yeşil yapraklı bitkiler bu gıdaların başında gelmektedir. Karnabahar, lahana, pazı, brokoli, salatalık, kereviz, pancar, marul gibi sindirim sistemi üzerine yapıcı etkisi olan gıdalar tüketmelidir. Ayrıca sindirim sistemine olan pozitif etkisi herkes tarafından bilinen yoğurt da bu gıdaların başında gelmektedir. Yoğurt, içerdiği Prebiyotikler sayesinde sindirim sistemini ve bağırsak hareketlerinin düzenlediğinden, zehirli ishal ve ishal olan kişilerin muhakkak yemesi gereken gıdalardandır.

Zehirli ishal olan ve ishal geçiren kişilerin yemesi gereken gıdalar kadar uzak durması gereken gıdalar da mevcuttur. Bunların başında aşırı yağlı yemekler, baharatlar, süt ve protein açısından yüksek kırmızı et ürünleri gelmektedir. Kişinin bunları tüketmeyecek olmasının sebebi ise, sindirim sisteminde mevcut olan rota virüsünden kaynaklanmaktadır. Bu gıdalar sindirim sistemini aşırı olarak yoracağı için bağışıklık sistemi kendini toparlayamaz ve hastalığın daha da ilerlemesine sebep olur.

Zehirli İshal Tehlikeli Midir?
Zehirli ishalin tedavi süresi yaklaşık 10 ila 12 gündür. Bu sürenin sonunda kişi eski sağlığına kavuşmaktadır. Buna rağmen zehirli ishal tedavisi geciktirildiği zaman ölümcül olmaktadır. Çünkü tedavi edilmeyen rota virüsü, sindirim sistemi üzerinde giderek artan bir etkiye sebep olmaktadır.

Zehirli İshal Aşısı Var Mıdır ?
Her tür hastalıkta olduğu gibi zehirli ishalin de aşısı mevcuttur. Genellikle tek doz olarak yaş farketmeksizin uygulanmaktadır. Tüm sağlık kuruluşlarında bulunan zehirli ishal aşısı, dünya sağlık örgütü tarafından, gelişmemiş ülkelerde ve gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kişilere kesinlikle önerilmektedir.

Yetişkinlerde Zehirli İshal
Bebeklerde ve çocuklarda görülen zehirli ishalden sonra, bu durum yetişkinlerde de çok sık olarak görülmektedir. Yetişkinlerde de zehirli ishalin nedenleri aynıdır. Belirtileri ve sebepleri bazen değişiklik göstermektedir. Belirtileri açısından, aşırı su kaybının neden olduğu baş ağrısı görülmektedir. Sebepleri açısından ise aşırı stresli dönemlerde bazı kişilerin rota virüsünden bağımsız olarak zehirli ishale yakalandığı da görülmüştür.

Bebek ve Çocuklarda Zehirli İshal
Bebek ve çocuklarda zehirli ishal, belirtilerini hemen ortaya koymasına rağmen bazen tespiti ve teşhisi gecikebilir. Bu yüzden genellikle bebekler ve çocuklarda aşırı su kaybı meydana gelir. Bu durum oldukça tehlikeli ve ölümcül sonuçlar doğurabilmektedir.

Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen zehirli ishalin daha acil ve ciddiyetle tedavi altına alınması şarttır. Çünkü, bebeklerin ve çocukların bağışıklık sistemleri, yetişkinlerinki kadar gelişmiş ve kuvvetli değildir. Bu yüzden zehirli ishal veya sindirim sistemi hastalıkları hayati bir önem teşkil etmektedir.

Zehirli İshal Tedavisi
Zehirli ishal, ortaya çıktığı anda derhal tedavi altına alınması gereken bir hastalıktır. Ciddi olduğu kadar, tedavisi de mümkün bir hastalıktır. Zehirli ishalin belli başlı tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar; doktor kontrolünde uygulanan ilaç tedavisi, serum tedavisi ve aşıdır.

Tüm bunlara ek olarak, zehirli ishal olan kişiler aşırı oranda su kaybetmektedirler. Bu yüzden kaybedilen suyun yerine konulması , tedavinin ana unsuru olarak görülmektedir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, zehirli ishal olan kişinin günde en az 4 litreye yakın su içmesi gerekmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11