Belirtileri.com
Yüzde Egzama Belirtileri

Yüzde Egzama Belirtileri

31 Mart 2017

Yüzde Egzama Belirtileri: Egzama genel olarak fiziksel açıdan kişinin kendini kötü hissetmesine yol açan bir sağlık problemidir ve kişinin görünümünün kötüleşmesine yol açmaktadır. Genellikle yüzde olan egzamada kişiler kendini psikolojik açıdan oldukça kötü hissetmektedir. Ayrıca küçük yaştaki çocuklarda yüz egzamasının görülmesi ise çocuklar arasında oldukça rahatsız edici olarak karşılanmaktadır. Bu konuda oldukça sık olarak karşılaşılan durum ise bu konuda oldukça fazla dalga konusu olması ve bunun çocukların bilmemesinden karşılanmasıdır. Dolayısıyla çocuğun çevreden kopmasına neden olan bir durum olarak da bilinmektedir. Yüzde egzama yetişkin kişilerde de görülebilen ve çocuklarla benzer sorunların yaşanabildiği bir durum olarak bilinmektedir.

Havanın nemli olmaması ise egzama şikayetlerinin artmasına neden olabilmektedir çünkü nemli olmayan hava cildin kurumasına yol açabilmektedir. Yüzün kuruması ise yüz egzamasının en bilindik ve yaygın olan sebebidir.  Egzama biyolojik açıdan çok ciddi olan bir hastalık değildir ve genellikle fiziksel olarak şikayetlerin fazla olduğu bir hastalıktır. Genellikle tam olarak bir yöntemi olmamakla birlikte önleyici ve giderici tedaviler uygulanmaktadır.

Alerjik olarak da ortaya çıkabilecek bir problemdir ve egzama nedenlerinden yaygın olarak bilineni de bu olmaktadır. Alerjik olması ise bu hastalığın fiziksel nedenlerden dolayı kaynaklandığını gösterin bir belirti olmaktadır. Genellikle bitkisel tedavilerle geçebilen bir hastalık olarak da bilinmektedir. Fakat tıbbi tedavi daha kullanışlı olan bir tedavi şekli olmaktadır. Bitkisel ilaçların etkilerinin doktora danışılmadan kullanılması ise önerilmemektedir.


Yüzde egzama diğer egzamalara göre daha kolaylıkla oluşabilen bir durum olmaktadır ve deniz tuzu gibi maddeler egzamanın artmasına yol açabilmektedir. Süt ve süt ürünleri de egzamayı tetikleyebilmektedir.  Kişinin yüz temizliğine önem vermesi ise egzamayı azaltmada oldukça etkili olabilmektedir.  Ayrıca kişinin yüzünü nemli tutması da önemli olan diğer bir konu olmaktadır.

Yüzde Egzama Belirtileri
Egzama genellikle cilt bölgesinde iltihaplanma olarak da bilinmektedir. Egzamanın görüldüğü yerde ise kırmızılık ve kaşınma görülmektedir. Genellikle ilk aşamalarında sivilcelenme ile de karıştırılabilen bir hastalık olmaktadır.  Fakat enfeksiyon ile birlikte su toplanması da görülmektedir. Egzamanın yayılması ise egzamalı bölgenin kaşınması olmaktadır. Aynı zamanda sivilcede olduğu gibi kanama ve değişik türden bir ağrı da görülebilmektedir. Enfeksiyon kapmasıyla bölgesel artışın görülebileceği bir durum olmaktadır.  BU bölge daha sonraki aşamalarda tahriş olmaya başlar. Daha sonra ise vücudun her yerine yayılan bir hal almaktadır. Dolayısıyla vücut içinde bulaşıcılığın olduğu bir hastalık olarak bilinmektedir.

Kişinin sivilceyle yüzde olan egzamayı karıştırması ise oldukça doğal olabilecek bir olay olarak bilinmektedir. Dolayısıyla bu konuda bilinçli olmak ve belirtileri tam olarak saptamak önemli olmaktadır.

Yüzde Egzama Nasıl Olmaktadır?
Genel olarak rahatsız edici olan bir deri hastalığı olarak bilinmektedir. Nemsiz kalmaktan kaynaklanan ve birden fazla çeşidinin olduğu bilinen bir hastalıktır ve bitkisel yöntemlerle baskınlanamaya çalışılan bir durumdur. Tam olarak kesin bir tedavisi yoktur. Genel olarak nedenleri ise virüsler, psikolojik rahatsızlıklar ve kalıtsal olarak taşıyıcı olmak olabilmektedir. Virüslerden kaynaklanan egzamalar da bulaşıcılık bulunmamakla birlikte yaygın olarak toplu yaşanılan alanlardan bulaşabilen bir hastalık olmaktadır.  Bunlardan en yaygın olanları ise dışarıdaki ( alışveriş merkezlerindeki) tuvaletler ve havuzlar olmaktadır. Dolayısıyla kişiden kişiye geçen bir bulaşıcılık söz konusu değildir. Genellikle krem (kortizonlu) kullanımı tedavide önerilen bir yöntem olmaktadır.  Ayrıca bunun yanında destekleyici tedavide uygulanabilmektedir. Egzama ilk oluşta kendini sivilceye benzeyen bir yapıyla belli etmektedir fakat daha sonları ise içerisinde su birikimi de görülmektedir. Eğer bu yaralara uzman kişiler müdahale etmez ise bu durumda yara oluşumu da görülebilmektedir. Dolayısıyla yayılması söz konusu olmaktadır.

Egzama oluşumunun bir diğer nedeni olan kalıtsal etkenlerde ise genellikle tam olarak bir tedaviden söz edilememektedir ve uzun süreçte baskılayıcı bir tedavi şekli bulunmaktadır.

Psikolojik etmenlerden dolayı oluşan egzamalar da ise genellikle kişinin psikolojisinin iyileşmesi için tedavi uygulanmaktadır. Kişinin yaşamında ve genellikle iş yerinde yaşadığı basit problem bile kişide egzama görülmesine neden olabilmektedir.

Egzama her ne kadar ciddi olarak görülmeyen bir hastalık olsa da aslında oldukça ciddi sonuçlara sebebiyet verebilecek bir hastalık olabilmektedir. Dolayısıyla egzama başlangıcı görülen kişilerin en kısa zamanda bir dermatolojiye gitmesi oldukça sağlıklı bir tedavi başlangıcı oluşturmaktadır.

Yüzde Egzama Tedavisi
Yüzde egzama da kullanılabilecek bitkisel yöntemler nelerdir?

İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği iki önemli egzama tedavisi şekli bulunmaktadır ve bunlar beyaz dut kurusu ve defne yaprağından yapılan kürlerdir.

Genellikle oldukça zararsız iki kürdür fakat yine de doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir. Aşağıda beyaz dut kurusuyla yapılan kürün tarifi verilmiştir;

Genellikle el ve ayaklarda olan egzamada uygulanan tedavi şekilleri olmasına karşın yüzde olan egzama için de kullanılabilen bir kür şeklidir;

Sadece 1 avuç kadar dut kurusu ile suyun kaynatılması ve suyun soğuduktan sonra uygulanmasıyla biten basit bir yöntem olmaktadır.

Fakat yine de doktor kontrolü olmadan uygulanması sakıncalı olmaktadır.

Yüzde egzama için kullanılabilecek kremler
Genellikle cildin hangi özellikte olduğuna göre kremlerin türü ve kullanılış şekilleri de değişmektedir. Yüz egzamasında kullanılabilecek kremler genellikle yulaf ekstresinin olduğu ve karbamidin olduğu kremler olmaktadır. Bu kremler cildin hem nem dengesini sağlamaya yardımcı olarak hem de tehlikesi olmayan kremler olmaktadır.

Ayrıca kremlerin parfüm içermemesi de oldukça önemli olmaktadır. Sıvı sabun ve şampuan kullanımı konusunda ise oldukça dikkatli davranmak önemli olmaktadır çünkü bu tür ürünler cildin kurumasına yol açabilmektedir.

Tıbbi Tedavi Yöntemleri
Genellikle yukarıda verilen kremler ve bitkisel tedavi yöntemleri yaygın olarak kullanılan tedavi yöntemleri olmaktadır ve kişinin bu tedavi yöntemlerini uzman bir doktor kontrolünde yapması ise oldukça üzerinde durulması gereken bir konu olmaktadır. Ayrıca genellikle bilinmeyen bir ise şudur ki egzaması olan kişilerin çiçek aşısı olmaları ölümcül olabilen sonuçlara da yol açabilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11