Belirtileri.com
Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri

09 Nisan 2017

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri: Yumuşak doku kanseri genellikle diğer kanser türleri kadar çok bilinmeyen fakat aslında oldukça önemli olan bir kanser çeşididir. Yumuşak doku tümörü olarak da tanımlanması mümkündür. Yağ dokusunda, kas dokusunda , sinir dokusunda yada bağ dokuda görülebilecek olan bir hastalık olmaktadır ve kanserin sonucu olarak bir çok hastalık ortaya çıkabilmektedir. Yumuşak doku kanseri ölümcül olabilecek bir durum da olabilmektedir ve bunun sebebi de çok hızlı olarak yayılması olmaktadır. BU süre maksimum birkaç ay olabilmektedir ve bu durum kişinin kanserin hangi aşamada olduğuna göre de değişebilmektedir. Yumuşak doku kanseri çocuk ve genç yaşlarda olan kişilerde yetişkinlere göre daha sık olarak görülebilen bir durum olabilmektedir. Yumuşak doku kanserinin de birçok çeşidi bulunmaktadır;

Ewing Sarkomu nedeniyle oluşan tümörler (kemik dışında oluşur), Sinoviyal sarkomdan kaynaklanan kaynaklanan tümörler, Rabdomiyosarkomdan kaynaklanan tümörler, peri ferik sinir kılıfında oluşan tümörler, Fibrosarkom , Leimyosarkom da bilinen yumuşak doku kanseri türleridir ve belirlenemeyen yumuşak doku tümörleri de bulunmaktadır.

Yumuşak Doku Kanseri Belirtileri
Genel olarak görülen belirtiler; Daha kolay kırılan kemikler (kemiklerin daha güçsüz olmasından kaynaklanır), eklemlerde şişlik görülmesi, yüksek ateş, fazla ve ani kilo kayıpları, anemi ve aşırı yorgunluktur. BU belirtilerin görülebileceği yerler vücuda yayılmış olmaktadır ve genellikle kol, bacak ve ayaklarda daha yaygın olarak görülen belirtiler olmaktadır. Yumuşak doku kanserinin kötü bir özelliği ise sinsi bir şekilde ilerliyor olmasıdır ve genellikle ilk aşamalarda belirtiler ortaya çıkmamaktadır.


Yumuşak Doku Kanseri Nedenleri
Görüldüğü yere bağlı olarak isimlendirilen kanser türüdür ve genel olarak gruplandırılması aşağıda verilmektedir;

Kemikelerde sarkom: Osteosarkom genellikle genç yaştaki bireylerde daha sık olarak rastlanılabilen bir durum olmaktadır ve kemik iliğinde meydana gelen bir durum olmaktadır. Buradaki olgunlaşmasını tam olarak tamamlamamış hücrelerde giren bir kanser çeşidi olmaktadır.

Kaslarda Sarkom: Yaygın olarak görülen sarkom çeşidi hareket kasalarında yanı çizgili kaslarda görülmekte olan sarkomdur ve düz kaslarda da görülebilen sarkomlar bulunmaktadır.

Kan Damarlarında Sarkom: Genellikle HIV den kaynaklı olarak görülen Sarkom çeşidi yaygın olarak görülmektedir.

Lenf Kanalları Sarkomu :  Kol ve bacakta yaygın olarak görülebilen bir Sarkom çeşidi olarak bilinmektedir.

Ayrıca daha fazla Sarkom çeşidi bulunmaktadır ve bazı Sarkom çeşitlerinin nedenleri de tam olarak bilinmemektedir. Bunun nedeni ise vücutta birçok yerde yumuşak dokunun var olmasıdır.

Yumuşak Doku Kanseri Tedavisi Nasıl Olmaktadır?
Yumuşak doku kanseri tedavi aslında diğer kanser çeşitleriyle benzer süreçlere sahiptir ve genellikle kemoterapi, radyoterapi ve cerrahi müdahalelerin uygulandığı bir süreç bulunmaktadır. İlk olarak kemoterapi uygulanır ve kişinin kemoterapiye cevap verip vermemesine göre ve yaş durumuna göre diğer tedavi yöntemlerinin uygulanma şekline karar verilir. Kişinin en az zararla tedavi olması sağlanılmaya çalışılmaktadır.  Sistostatikeler adı verilen bir ilaç kombinasyonu uygulanmakta olup buradaki asıl durum kanser taşıyıvcı olan hücrelerin tam olarak görünür olmasını sağlamaktır ve daha sonrasında radyoterapi ve cerrahi olan operasyonların uygun olup olmadığı tartışılmaktadır. Kemoterapiyle hücreler küçültülebilir ise bu durumda tedavinin devam edilmesine karar verilmektedir.

Yumuşak Doku Kanserine İyi Gelen Bitkiler Nelerdir?
Tıbbi tedavinin yanı sıra doktorun kontrolünde beli miktarda alınan destekleyici tedavi de önemli olmaktadır. Genel olarak kullanılabilecek bitkiler ise; brokoli, biberiye, nar, greyfurt, üzüm , dut olabilmektedir. Fakat bu besinler kullanılırken mutlaka belli miktarda kullanılması ve aynı zamanda başka hastalıkları da bulunan hastalarda doktor kontrolünün sağlanması gerekmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11