Belirtileri.com
Yüksek Şeker Belirtileri

Yüksek Şeker Belirtileri

11 Nisan 2017

Yüksek Şeker Belirtileri: Açlık kan şekeri değeri yüksek şekerin olup olamadığına dair bakılan bir değerdir. 126 mg/dl üzeri açlık şekeri olan bir insanın yüksek şekeri olduğu söylenilebilir. Aynı zamanda bu hastalığın tam olarak bir tedavisi olmadığı için ve insülin eksikliğinden kaynaklandığı için veyahut insülinin gereken miktarda emilemediği durumlarda ortaya çıkmaktadır.

Tıp dilinde Diabetes Mellitus olarak da adlandırdığımız bu hastalık aslında çok yaygın olan bir hastalıktır.

Açlık şekeri kan tahliliyle kolaylıkla anlaşılabilen bir değerdir.


Yüksek Şeker Belirtileri
Açlık şekerinin en belirgin olan belirtileri arasında su tüketiminin normal düzeyden fazla olması , aynı zamanda metabolizmanın hızlı çalışıp çabuk acıkma ve çok yeme isteği de diğer bir belirtidir. Diğer yüksek şeker belirtileri ise; daha çok idrara çıkma isteği, uykunun düzensiz olması, halsizlik , bazen ciltte görülen kurumalar, ve yaraların beklenilenden geç iyileşmesi yüksek şekerin bariz belirtilerindendir.

Yüksek Şeker Değerleri
Yüksek şeker değerleri basit bir kan testiyle kolaylıkla anlaşılabilmektedir. Eğer açlık kan şekeri değeri 100 mg/dl den düşük bir değer olmalıdır. Aynı zamanda tokluk kan şekeri değeri eğer 2 saatlik şeker yüklemesinden sonra 140 mg/dl altında bir değer olarak  elde edilmişse bu yüksek şekere işarettir.

Yüksek şeker genellikle yaşlı olan (60 yaş ve üzeri hastalarda) daha yüksek olarak gözlemlenmiştir.

Yüksek Şeker Nasıl Düşürülebilir?
Genellikle insülin uygulanan bir tedavi şekline başvurulur. Şeker yükselme durumunda hastalara insülin iğnesi yapılır ve bu uygulama bir insanın hayatı boyunca devam eden bir tedavi süreci vardır. Aynı zamanda şeker içeriği olan besinlerinin tüketilmesi doktorlar tarafından önerilmez.

Gizli Şeker Durumu
Yukarıda bahsedilen şeker Tip olarak adlandırdığımız diyabettir. İkinci tip diyabet ise şekerin şeker hastası adlandırılacak değerlere tam olarak uymamasıdır. Genellikle bu tip diyabette gizli şeker durumu gözlemlenir.

Bu tip toplum tarafından çok önemsenmese de aslında ileri ki yıllarda tip 1 olan diyabete dönüşebilecek olan bir diyabet çeşitlidir. Bu oran %30-40 arasında bir değerdir.

Tip 1 diyabet bazı durumlarda kalp hastalıklarını tetikleyen bir hastalıktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11