Belirtileri.com
Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri

08 Nisan 2017

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri: Anksiyete olarak bilinen hastalık kaygı bozukluğu ve gereğinden fazla derece bir endişe duyulması durumudur. Genel de hasta denetleyemediği bir kaygının içerisindedir ve bunu kontrol altına alamamaktadır. Dış etkenleri sürekli bir tehdit olarak algılar. Çok basit konuları bile büyük kaygı ile karşılayacaktır. İnsanlar ile iletişim kurarken bu durum onlara engel oluşturur. Çevre tarafından da bu durum normal karşılanmaz. Yorgunluk, dikkat kaybı ve olaylara odaklanamama gibi bazı sorunları oluşturabilir. Kişi kolayca irkilir, uyku problemi yaşar ve geceleri sık uyku bölünmelerinden şikayet eder. Bu durum anksiyete bozukluğunun belirtilerindendir. Yaygın anksiyete bozukluğu fiziksel değil tamamen ruhsal bir sorundur. Fakat o kadar çok ruhsal olarak yorulur ki bu durum fiziksel sorunları da beraberinde getirecektir. Nedeni olmayan yorgunluk, sürekli uyuma hissi, baş ve kas ağrıları, sinirlilik durumu, mide bulantısı, sıcak basması ve bir olaya yoğunlaşamamak bu sorunların bir kısmıdır.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Nedir?
Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler yaşadıkları olaylarda, yaşamlarında karşılaştıkları ufak sorunlara bile olduğundan çok büyük tepkiler verir. Sürekli ve aşırıya kaçan bu tepkiler için büyük kaygı duyarlar. Bu kaygılar bir döngü halinde kişinin tüm yaşamını etkilemektedir. Hastanın denetimi dışında olan olayladır. Kişi yaygın anksiyete bozukluğu yaşadığını fark eder fakat buna engel olamaz. Psikolojik tedavi gerektiren bir durumdur.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Belirtileri
Yaygın anksiyete bozukluğu olan kişiler sinirli bir yapıya sahiptir. Ruhsal tepkilerini kontrol edemezler. Sürekli huzursuzluk duyarlar. Dikkat dağınıklığı ve aşırı heyecan yaşarlar. Yaşadıkları gerginliğe bağlı kas gerginliği sorunları olur.


Yaygın Anksiyete Bozukluğu Testi Nasıl Yapılır?
Yaygın anksiyete bozukluğu psikolojik bir danışmana gidildiği zaman soyut testler ile anlaşılır. Soyut test dediğimiz şey hastanın gözlemlenmesi ile gerçekleşir. Hastanın verdiği tepkiler, takındığı fiziksel haller anksiyete bozukluğunu tespit etmekte yeterlidir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Özür Oranı

Yaygın Anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde;

  • Tedavi ile işlev tam düzelmiş ise 0 özür
  • Tedavi ile işlev kısmen düzelmiş ise 25 özür
  • Tedavi ile işlev düzelmeyen 50 özür oranına sahiptir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Bitkisel Tedavi
Yaygın anksiyete bozukluğunda rahatlatıcı tedaviler uygulanır bu yüzden kişinin tercih edeceği bitkisel ilaçların özelliği de rahatlatıcı olmalıdır. Papatya çayı bu konuda ilk akla gelen bitkisel bir bitkidir. Belli aralıklarla yaşanan gerginliği sakinleştirmekte oldukça etkilidir. Papatya içinde bulunan bazı bileşenler beyin ile tepkimeye girmesine yardımcı olur ve rahatlama sağlar. Pensilvanya Üniversitesinde yaygın anksiyete bozukluğu yaşayan kişilerde 8 hafta süren papatya çayı tedavisi uygulanmış ve bu psikolojik sorunun azaldığı görülmüştür. Diğer bir yararlı bitki çayı da yeşil çaydır. Yeşil çay kalp atışını kontrol altına almaya yardımcı olur ve kan basıncını düzenler.

Yeşil çayın bir diğer yararı da hastanın kaygılarını azalttığı yöndedir. Biranın içinde bulunan şerbetçi otu da sakinleştirici özelliğe sahiptir. Fakat bira tüketmek sakinleştiricilik veriyor diye bir algı oluşmamalıdır. Bira içinde ki şerbetçiotu özüdür. Bu tür psikolojik rahatsızlık yaşayan kişilerin egzersiz yapmaları da bir başka yöntemdir. Depresyon ve kaygı durumlarına oldukça iyi gelmektedir. Düzenli yapılan egzersizler kişinin özgüvenini artırır, daha sağlıklı ve dinç hissetmenizi sağlar. Çarkıfelek çiçeği de yaygın anksiyete bozukluğuna iyi gelen bir bitkidir.

Bu bitki Alman hükümetince bu hastalığın tedavisinde kullanılması için onay vermiştir. Lavanta güçlü ve ferah kokusu ile çamaşırlarımız da ve oda kokularımızda kullandığımız bir bitki olsa da insanlarda sakinleştirici ve yatıştırıcı etkisi bulunur. Yapılan araştırmalara göre lavanta koklamak insanları rahatlattığı ve daha başarılı olduğu yöndedir. Derin nefes alma hareketleri de önemlidir.

Derin nefes alıp vermek vücuda giren oksijeni tüm vücudumuza yaymamızı sağlayacağı için bizlerinde rahatlamasına imkan sağlayacaktır. Aç kalmamaya özen gösterilmelidir. Çünkü insanlar acıktıkları zaman enerjileri düşer ve daha sabırsız olurlar. Tahammülsüz bir yapıya sahip olurlar. Bu nedenle acıktığınız zaman ufak bir şeyler atıştırarak bile olsa enerjinizi yerinde tutmaya çalışın. Sabah kahvaltıları önemlidir. Omega – 3 alın.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu İlaç İsimleri
Benzodeazepinler, Buspiron ve antidepresan ilaçları önerilmektedir.

Yaygın Anksiyete Bozukluğu Tedavisi
Yaygın anksiyete sorunu olan kişiler kendi kendilerine tedavi olamayabilirler. Bir uzmana yani psikiyatri ya da psikolog yardımı almaları iyi olacaktır. Psikolojik bazı değerlendirmeler yapıldıktan sonra fiziksel bir hastalığa bağlı mı gelişmiş bunlar tetkik edilir. Tedavi görmekte olan yaygın anksiyete bozukluğu hastası çoğunlukla tedaviye olumlu yanıt verir.

Psikolojik tedavi ve ilaç tedavileri ek olarak uygulanır. Hangi türde bir tedavi uygulanacağına yapılan tetkikler sonucunda doktorunuz karar verecektir. Her kişiye aynı tedavi uygulanmamaktadır. Bu hastalıkta da bu kural geçerlidir. Her hasta farklı bir yapıya sahip olduğu için farklı bir tedavi şekli uygulanacaktır.

Yaygın anksiyete antidepresan ve anksiyolitik içerikli ilaçlar ile tedavi edilir. Bu rahatsızlık için kullanılan ilaçlar ciddi yan etkiler oluşturmaz. Bu ilaçlar doktorunuzun önerdiği dozlarda ve talimatlarda kullanılmalıdır. İlaç tedavisinde etkisi 14 günden sonra görülmeye başlar. İlaçlı tedavilerde sorun çözülene kadar devam etmesi gerekir. Genellikle psikolojik hastalıklarda tedavi süreci en az 6 ay kadar devam eder.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11