Belirtileri.com
Vücutta iltihap Belirtileri

Vücutta iltihap Belirtileri

Vücutta İltihap Nedir ?
Vücutta iltihap oluşumu, çok sayıda bakterinin kanda veya başka organlarda birikmesi sonucu meydana gelir. Bu durumun oluşumu hakkında kesin bilgiler elde edilememişse de, bazı bulgular ve tahminler mevcuttur. Bunlar, bağışıklık sistemine zarar verecek yiyecekler tüketmek, aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucunda bağışıklık sisteminin çökmesi, hastalık bulunan ortamlarda bulunmak, bir takım bulaşıcı hastalıklar taşıyan kişilerle doğrudan temas etmek ve geçirilen büyük çaplı hastalıklar sonucu ortaya çıkan bakterilerdir.

Zararlı bakteriler genellikle her insanın vücudunda belli oranda bulunurlar. Bu bakteriler bazı hastalıkların ardından ortaya çıkarlar ve herhangi bir rahatsızlığa neden olmazlar. Ancak kişinin bağışıklık sistemi zayıfladığı zaman ansızın ortaya çıkan bu bakteriler, dolaylı yoldan basit hastalıklara yol açabilirler. Vücutta biriken bakterilerin çoğunluğuna göre bu hastalıkların boyutları da ciddi şekilde artabilir.

Vücudun, içerisindeki iltihaplara karşı verdiği belirtiler, genellikle herkeste ortak olan belirtilerdir. Bu belirtiler şişlik, sivilce, aşırı derecede kaşıntı, ciltte kuruluk ve döküntü gibi belirtilerdir. Vücutta iltihabın teşhisinin ve tedavisinin uygulanması kolaydır. Teşhisi genellikle bir takım kan testi ve kan sayımı sonucunda elde edilir. Bunun sebebi ise, kanda bulunan bakterilerin hangi seviyelerde olduğuna bakarak, vücutta herhangi bir iltihap olup olmadığının rahatça ortaya çıkarılabilmesidir. Tedavisi de aynı şekilde, kandaki bakteri nüfusu azaltılarak gerçekleştirilir. Kandaki iltihap tedavisinde bir takım medikal ilaçlar ve antibiyotikler kullanılmaktadır.


Vücutta İltihap Belirtileri
Vücutta iltihap belirtileri genellikle basit formlarda ortaya çıkarlar ve herkeste ortak belirtiler sergilerler. Bu belirtiler basit formlu olduğu için vücuttaki belirtileri, genelde hastaların iltihap şüphesiyle yaklaşmasına engel olur. Kişi, kendisinde oluşan belirtilerin iltihaptan ötürü olduğunu anlayamayabilir.

Buna ek olarak hastaların vücutta iltihaba karşı bilinçli ve dikkatli olması gerekir. İltihabın belirtileri olarak sayılabilecek ortak durumlar aşağıda verilmiştir:

  • Vücudun bazı kısımlarında gözle görülür derecede şişlikler ve yaralar meydana gelmesi. Bu yaralar ilk başta sivilce olarak meydana gelip, zaman içinde açık yaraya varan sonuçlar doğurabilmektedir. Kişi, kendisinde büyük sivilce veya iltihap gibi lejyonları yakından takip etmeli, herhangi bir büyüme söz konusu olduğunda ise gecikmeden doktora başvurmalıdır.
  • Lenf bezlerinin ve nodüllerinin bulunduğu yerde meydana gelecek herhangi bir şişlik.
  • Ciltte kuruluk ve kaşıntılar.
  • Halsizlik ve yorgunluk.
  • Kandaki bakterilerin sebep olduğu kansızlık.
  • Kan dolaşımında bakterilerin oluşturduğu sorunlar yüzünden meydana gelen dolaşım bozukluğu ve bu dolaşım bozukluğuna bağlı vücut renginin solması.
  • Göz beyazlarında lekelenmeler.
  • Yüksek ateş ve sebebi belli olmayan sürekli baş ağrısı durumu.
  • Artan vücut ısısı.

Vücutta İltihap Olduğu Nasıl Anlaşılır ?
Vücutta iltihap olup olmadığını anlamak genellikle çok kolay değildir. Çünkü ortaya çıkan belirtilerin bir çoğu, diğer hastalıklarla ortak yönler barındırmaktadır. Bu yüzden vücutta iltihap olduğunu anlamak için, detaylı bir doktor taramasına ihtiyaç vardır.

Kan sayımı ve çeşitli bir takım vasıtasıyla kan analizi yapılır. Bu kan analizinin sonucunda kandaki bakteri miktarı ve iltihap oranı lkesin bir şekilde ortaya konulur. Bunun sonucunda mümkün olan en net tedavi yöntemi, doktor tarafından hastaya önerilir. Tedavi yöntemlerinin arasında halk arasında bitkisel yöntem olarak bilinen uygulamalarda mevcuttur.

Kan yapısı gereği insanın aldığı besinlerle şekillenir. Kişi beslenmesine dikkat ettiği sürece ve doğru bitkisel kürleri uyguladığı takdirde, kan ile ilgili ortaya çıkan tüm hastalıklardan kurtulabilmektedir. Fakat bu bitkisel tedavilerin uygulaması esnasında hasta, mutlaka uzman bir doktora danışmalı ve herhangi alerjik bir duruma sahip olup olmadığını ortaya çıkarmalıdır.

Vücutta İltihap Nasıl Atılır İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri
Alternatif tıp uzmanı olarak bilinen, meşhur Prof.Dr. İbrahim Saraçoğlu da, vücuttaki iltihabın nasıl atılacağı konusunda bazı tavsiyeler vermektedir. Bu tavsiyelerin başında karnabahar kürü gelmektedir. Karnabahar, vücutta yaptığı temizleyici etki ile kanın ve dolaşım sisteminin yenilenmesini sağlar. Karnabahar kürü; bir tencerede kaynamakta olan 750 ml suyun içine 300 gram kadar karnabahar ekleyip, kısık ateşte haşlanır. Bu kür soğuk ve taze bir şekilde, yarısı sabah diğer yarısı da akşam olmak üzere 7 gün boyunca tüketilir. Bu kürün 7 gün boyunca uygulanması, 3 gün boyunca ara verilmesi önerilir. Bu şekilde toplam 3 kür uygulandıktan sonra, vücuttaki ve kandaki iltihap büyük oranda temizlenmiş olacaktır.

Vücutta İltihabı Kurutan Bitkiler
Vücutta iltihabı kurutan bitkilerin başında karnabahar, zencefil, zerdeçal, ısırgan otu ve sarımsak gelmektedir. Bu bitkilerin kararında kullanılması ve herhangi bir alerjen bir durumunlarının olmadığından emin olunması gerekir.

Vücutta İltihap Tedavisi
Vücutta iltihap tedavisi, kan sayımına müteakip, bir takım ilaçlar vasıtasıyla olmaktadır. Bu ilaçların başında antibiyotikler yer almaktadır. Antibiyotiklere ek olarak, kandaki iltihaba bağlı ortaya çıkan yara ve döküntüler için, doktorunuz ek olarak steroidli kremler önerebilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11