Belirtileri.com
Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri

Tükürük Bezi İltihabı Belirtileri

Tükürük bezi iltihabı oldukça yaygın olarak görülen bir durumdur ve genellikle yetişkinlerde rastlanılmaktadır. Tükürük bezlerinin ağız içindeki fonksiyonu oldukça önemlidir ve yiyeceklerin sindirilmesinde ve ağız içerisindeki mikrobial canlıların yaşamı için gerekli olan bir salgıdır. Aynı zamanda tükürük bezlerinin birçok diğer fonksiyonu da bulunmaktadır. Tükürük bezi görev halindeyken genellikle miktarı artar fakat devamlı salgılanması gerekli olan bir sıvıdır. Tükürük bezlerinin konumlandığı yer ise çene ve kulak altı olmaktadır. Bu yüzden tükürük iltihabının olması durumunda bu kısımlarda acıma ve ağrıma gibi şikayetlere rastlanılmaktadır.

Tükürük iltihabının anlaşılması diğer hastalıklara göre de oldukça kolay olmaktadır; bunun nedeni ise kendisini ağrı ve acıma ile kolaylıkla belli eden bir durum olmasıdır. Fakat kişinin yemesini ve içerisini doğrudan etkileyen bir durum olmaktadır. Dolayısıyla kişinin iştahını da doğrudan etkileyebilmektedir. Genellikle boğaz iltihapları ve boğaz enfeksiyonlarıyla da benzer olan belirtiler göstermektedir. Bunun nedeni ise hastalık olan bölgelerin birbirine çok yakın konumlarda olmasıdır.

Tükürük İltihabı Belirtileri Nelerdir?
Tükürük bezi iltihabı belirtilerinden yaygın olarak görülenleri aşağıda verilmiştir;


Kişinin yemek yerken zorlanmasına ve yutkunurken zorlanmasına neden olmaktadır. Ayrıca kişinin bir süre sonra iştahsızlaşmaya başlamasına ve besin emiliminde problemler yaşamasına sebep olmaktadır.

Kişinin iltihap olan yerlerinde kızarıklıklar görülmesine sebep olmaktadır ve bu kızarıklıklar dışarıdan da görülebilecek tür dedirler.

Kişinin ağzında devamlı ya da ara sıra kötü bir tat gelmesi de tükürük iltihaplanması sebebi olabilmektedir. Bu durum ileri seviyedeki iltihaplanmalarda daha fazla hissedilmektedir.

Küçük yaşta görülen iltihaplanmalarda ise ateş yükselmesi de görülen belirtiler arasında olmaktadır ve genellikle ateş dürücü kullanmaları gerekir.

Çene ve kulakta şişkinlikler  ağrılarda rastlanılan tükürük bezi iltihaplanması belirtileri olmaktadır.

Tükürük Bezi İltihabı Bulaşıcı Mıdır?
Tükürük bezi iltihabı bakteriyel kaynaklı olan bir hastalık olduğu için bulaşıcı değildir fakat eğer başka hastalıklar ile birlikte görülen bir iltihaplanmadan bahsediyorsak bu durumda virüslerin bulaşma olasılığı bulunmaktadır. Fakat tükürük bezi iltihabı sadece kendi başına bulaşabilecek bir hastalık olmamaktadır.

Tükürük Bezi İltihabı İçin Hangi Antibiyotikler Kullanılmaktadır?
Tükürük bezi iltihabı tedavisinde genellikle antibiyotik kullanılmamaktadır fakat yüksek ateşin sıklıkla görüldüğü çocuklarda ateş düşürücü ilaçlar kullanılabilmektedir. Viral olarak kullanılan antibiyotikler bakteriyel olan tükürük iltihapları tedavisinde herhangi bir fonksiyon gösteremeyebilmektedirler.

Tükürük Bezi İltihabı Tedavisi
Tükürük bezi iltihabının neden kaynaklandığı anlaşıldıktan sonra uygun bir tedavi yöntemi uygulanmalıdır. Eğer kabakulaktan dolayı oluşan bir iltihaplanmadan bahsediyorsak bu durumda sıvı tüketimi artırılmalıdır. Aynı zamanda kula atlarına sıcak kompres yapılması ve dinlenilmesi de önerilen yollar arasında yer almaktadır. Aynı zamanda doktorların önerdiği ateş düşürücüler ve ağrı kesicilerde semptomların azaltılması için kullanılabilmektedir. ,

Bazı durumlarda iltihaplanmalar oldukça ciddi boyutta olabilmektedir; böyle durumlarda tükürük bezi kanallarının açılması yada ameliyatla iltihaplanmanın alınması söz konusu olabilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11