Belirtileri.com
Trigliserid Yüksekliği Belirtileri

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri

01 Nisan 2017

Trigliserid Yüksekliği Belirtileri: Trigliserid iyi bir enerji deposu olarak bilinmektedir. Vücutta bulunan 1 gram Trigliserid 9 kalori enerji vermektedir. Trigliserid canlı vücudunda deri altında toplanarak kişinin vücut ısısının korunmasında da yardımcı olmaktadır. Trigliseridler sayesinde organların ve dokuların bulunmuş oldukları ortamlara daha iyi bir şekilde tutunmasında etkilidir. Vücut yapılarında biriken yağlarda ki eriyen vitaminlerin depoları niteliğindedir. Özellikle A, D, E, K vitaminleri için geçerlidir. Vitamin eksikliği durumunda oluşabilecek hastalıkları bu sayede önleyebilmektedir. Vitamin eksikliği durumunda devreye girerek vücut eksikliğini giderir. Trigliserid aynı zamanda kanın yoğunluğunu da ayarlamaktadır ve bu saye de kişide tansiyon sorunu oluşumunu da engellemiş olacaktır. Vücuda inorganik maddeler de girmektedir ve vücudun da bunlara ihtiyacı vardır. Trigliserid inorganik maddelerin dengelenmesinde de yardımcı olmaktadır. Vücutta yağ ve protein birleşir. Bu sayede proteinin etkisi artırılır ve protein koruyucu görev yapar. Trigliseridin en önemli işlevlerinden birisi hücre zar yapısına katılıyor olmasıdır. Hücre zarı yapısında dahil olan yağlar bu yapı üzerinde ki esnekliği artırmaktadır. Bu sayede hücre içine alınacak olan vitaminlerin kolay geçişini sağlayacaktır.

Trigliserid Yüksekliği Nedir?
Trigliserid dediğimiz madde üç adet yağ asidinden ve bir adet gliserolün birleşmesi sonucunda oluşmuş doğal bir yağ yapısıdır. Trigliserid yağları hayvansal ya da bitkisel olarak ayrılabilir. Hayvansal yağ biçiminde ki trigliseridler oda sıcaklından etkilenmez ve katı durumdadır. Bitkisel yapılı trigliseridler ise oda sıcaklığında sıvılaşmış halde bulunur. Hayvansal trigliseridlerin yapısı katıdır ve doymuş yağ asitlerinden oluşmaktadır. Bitkisel trigliseridler ise yapı olarak fakir yağ asitlerinde oluşmaktadır. İçinde bu yapıları bulundurur.


Trigliserid Yüksekliği Belirtileri
Trigliserid yükseldiği zaman pek fazla belirti göstermez. Çünkü hastalık sinsice ilerlemektedir ve belirti oluşturmamaktadır. Çok nadir olarak bağ ağrıları, vücutta tekrarlayan kilo, tansiyonun düzensizliği, ense kökünde yaşanan sorunlar ya da değişimler Trigliserid yüksekliği ile alakalı olarak meydana gelmektedir. Fakat bu kişinin dikkatine bağlı bir durumdur. Fark etmesi her zaman mümkün olmayabilir. Trigliserid yüksekliği olan kişi hastaneye başvurduğu zaman kan testi yapılarak bu değerlere ulaşılabilir.

Trigliserid Yüksekliği Kaç Olmalı?
Normal seyirde olması gereken Trigliserid değerleri 150 mg/dl seviyelerinde olması gerekir. Sınırda olan ve kontrol edilmesi gereken Trigliserid değerleri 150 mg/dl ve 199 mg/dl arasında olmalıdır. 200 mg/dl seviyesinin üzerinde Trigliserid değeriniz bulunuyor ise bu yüksek bir değerdir ve tedavisine başlanılmalıdır. 500 mg/dl değerinin de üzerinde bir Trigliserid değerine sahipseniz bu değer çok çok fazladır. Mutlaka bir önlem almanız gerekmektedir.

Trigliserid Yüksekliği Nasıl Düşürülür?
Trigliserid değerlerini düşürmek için kesinlikle hareket etmek ve spor yapmak gerekmektedir. Gün için de yaptığınız ev işleri bile bu noktada faydalı olacaktır. Beslenmeye daha hafif yiyecekler ile devam etmelisiniz. İyi bir beslenme programı oluşturulmalıdır. Akdeniz tipi beslenme dediğimiz beslenme bu rejim için oldukça uygundur. Bunun içinde bir diyetisyenden yardım almanız sizin için iyi olacaktır. Eğer ki alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklarınız var ise kalp ve damar hastalıklarını daha çok tetikliyorsunuz. Bunun için bu zararlı maddelerden uzak durmanız gerekmektedir. Birçok hastalık gibi Trigliserid yüksekliğinde de oldukça etkilidir. Esansiyel yağ denilen yağların alınması da önerilmektedir. Özellikle Omega – 3 ve omega – 6 tüketmeye özen gösteriniz.

Trigliserid Yüksekliği Ne Yapar?
Trigliserid değerlerinin yükselmesi vücudun birçok noktasında ki işlevlerin sekteye uğramasını sağlar. Başta kalp ve damar hastalıklarına neden olmaya meyillidir ve bu hastalıkların yolunu açmış olur. Bunun dışında vücuda enerji vermekte görevlidir fakat alınan kilolar ve atılamayan yağların birikimi ile bu görevini yerine getiremez. Vitamin depolama işinde de aksamalar olacaktır. Vücutta önemli bir işleve sahiptir ve bu işlevler aksayacaktır.

Trigliserid Yüksekliği Canan Karatay Tavsiyeleri
Trigliserid kan şekeri ile de orantılı bir yapıya sahiptir. Çok tüketilen karbonhidratlar, şeker ve şekerli ürünler, nişasta ve un bazlı hamur işleri, enerji içecekleri, pirinç, aşırı tüketilen meyve kan şekerini buna bağlı olarak da insülin hormonunun yükselmesine neden olacaktır. Kan şekeri yükselen kişinin Trigliserid değeri de yükselir. Bu ürünlerin tüketiminden uzak durulması gerekmektedir.

Trigliserid Yüksekliği İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri
İbrahim Saraçoğlu, hazır yiyecekler, karbonhidratlı besinleri ve aşırı meyve tüketimini önermiyor. Kilo verilmesini, katı yağ tüketilmemesini ve zeytinyağı kullanımı için tavsiyede bulunuyor. Sebze tüketilmesi gerekiyor, düzeli spor alışkanlığı edinilmelidir. Balık tüketimini özellikle de somon balığı, ton balığı ve uskumruyu öneriyor. Ceviz, fındık ve badem gibi kuru yemişlerin tüketilmesini de önermektedir. Kiraz, çilek, erik ve limon tüketilmesini de özellikle önermektedir.

Trigliserid Yüksekliği Tedavi
Her hasta için kesin uygulanabilecek bir tedavi türü bulunmamaktadır. Hastalar için ilaç tedavisi uygulandığı gibi egzersiz ve diyet ile de tedaviyi tamamlaması beklenmektedir. Kanda ki yağ yüksekliği farklı olmaktadır bu nedene bağlı olarak da tedavi de değişik yöntemler uygulanır. Bunlar için öncelikle iyi bir diyet uygulanması gerekmektedir. Bunun dışında da hastanın günlük düzenli egzersizlere yer vermesi beklenmektedir. Bu sayede kanınızda bulunan Trigliserid yağı miktarınızda düşüş yaşanacaktır. Elbette bir diğer ve unutulmaması gereken durum düzenli su tüketimidir. Bu sayede tedaviyi desteklemiş olacaksınız ve iyileşmeniz daha kolay ve çabuk olacaktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11