Belirtileri.com
Tip 1 Diyabet Belirtileri

Tip 1 Diyabet Belirtileri

23 Nisan 2017

Tip 1 Diyabet Belirtileri: Enerji kaynağı olarak kullanılan yiyecekleri sıraladığımızda; karbonhidrat, protein ve yağların olduğunu görmekteyiz. Bu besinlerden enerjide ilk olarak kullanılan ise karbonhidratlardır ve glikoz karbonhidratların en küçük yapı taşı olarak bilinmektedir. Özellikle beynin fonksiyonlarının iyi bir şekilde çalışması için glikoz oldukça önemli olan bir besin olmaktadır. Glikozun sindirimi ağızda başlayıp bağırsaklarda devam etmektedir.

İnsülin ise şeker dengesini korumak için gerekli olan bir hormondur ve pankreastan salgılanır. BU hormonun olmaması durumunda gerekli olan insülinin dışarıdan alınması söz konusu olmaktadır. Bu durumda ortaya çıkan hastalık ise Tip 1 diyabet olarak bilinmektedir ve genellikle çocuk ve gençlerde daha yoğun olarak görülen bir hastalıktır.

Tip 1 diyabet hastalığı bir otoimmun hastalığıdır ve hücrelerin zarar görmesi sonucu oluşmaktadır. Bu  hastalar iğne yoluyla insülin ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar ve durum yaşam boyu süren bir tedavidir. Diyabet hastalarının onda biri Tip 1 diyabet hastasıdır. Aynı zamanda yaşlılarda da rastlanabilen bir hastalıktır ve diğer hastalıkların olması durumunda daha zor bir süre yaratabilmektedir. Diyabet hastalığı oldukça hassas olunması gereken hastalıklardan biri olmaktadır ve kan şekeri basit cihazlarla devamlı olarak kontrol edilir. Normal kan şekeri seviyesi ise 80 ve 120 mg arasında sabitlenmeye çalışılır. Diyabet hipoglisemiden daha risksiz bir tedavi süreci içermektedir.


Tip 1 Diyabet Belirtileri
Tip 1 genellikle birden ortaya çıkan bir hastalık olmaktadır ve belirtileri de kendini birden göstermektedir. Çocuklarda daha çok karşılaşılan bir hastalıktır ve kendini en fazla 1 ay içinde belli eden bir hastalık olmaktadır. Genellikle şeker hastası olan kişi birden kilo verir ve kendini devamlı olarak halsiz hissetmeye başlar. Belirtiler diğer hastalıklarda da görülebildiği için hastalığın anlaşılması daha zor olabilmektedir. Hastalığın tedavisi doğru şekilde yapıldığı zaman ise Tip 2 diyabette görülebilmektedir. Genel olarak belirtiler aşağıda verilmiştir;

  • Ağızda kuruluk hissinin sürekli olması ve devamlı olarak idrara çıkmak en yaygın olan belirtidir. Sebebi ise vücutta olan şekerin gereğinden fazla olmasıdır ve kişi oldukça fazla su içmeye başlar.
  • Kişinin kendini devamlı olarak aç hissetmesi de bir belirtidir. Bunun sebebi ise vücudun daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaya başlamasıdır. Kişinin yemek yedikten sonra aç olması da oldukça yaygındır.
  • Kilo kayıpları ise şekerin hemen kullanılıp, vücutta kullanılacak şekerin kalmamasıdır. Dolayısıyla kas dokularında erime meydana gelebilmektedir.
  • Bulanık görmek ise bir başka belirtidir ve odaklanmasının şeker kaybı sonucu oluşmasındandır.
  • Kişi kendini devamlı olarak yorgun hisseder ve nedeni şekerin enerji üretmek için kullanılamamasıdır.
  • Aynı zamanda kişide solunum problemleri de meydana gelebilmektedir.
  • Kişinin ağzında aseton tarzında bir koku oluşabilmektedir ve bunun nedeni metabolizmanın değişmesidir.
  • Kişinin yüzünde kızarıklıklar oluşmuş ise bu diyabet kaynaklı olabilmektedir.
  • Bulantı ve kusma da görülebilecek nadir belirtilerden olmaktadır.
  • Karın ağrısı ya da mide ağrısı da görülebilmektedir.

Tip 1 Diyabet Nedenleri
Tib 1 diyabet bir otoimmun hastalığıdır ve genellikle bağışıklık isteminin herhangi bir etkiye karşı direnç görmesiyle oluşmaktadır. Bağışıklık sistemi genellikle ilaçlara, fiziksel etmenlere , virüslere yada aşılanmaya karşı direnç gösterebilmektedir. Eğer bu sistem değişirse bu durumda otoimmun hastalıkları oluşabilmektedir. BU durumda beta hücreleri(pankreasta bulunur) hasar görmekte ve insülin salgılanamamaktadır. Genellikle yüzde seksen oranındaki hasarlar Diyabet 1 hastalığına neden olmaktadır.

 Tip 1 Diyabet Tedavisinde Yenilikler Var Mı?
Tip 1 diyabet genellikle çocuk ve gençlerde görülen bir hastalıktır ve önceki zamanlarda çocuk diyabeti olarak tanınmaktaydı. Genellikle insülin takviyesiyle düzeltilmeye çalışılan bir durumdur ve teknolojinin de ilerlemesiyle yeni tedavi yöntemleri gündeme gelmiştir. Pankreas nakli ve ya odacık nakli de yapılan tedavi şekillerinden olmaktadır. Fakat vücut yeni doku ve organa karşı da tepki verebilmektedir. Dolayısıyla bu durumda gerekli olan ilaçlar kullanılmaktadır. Bunlardan biri ise immunsüpresif olarak isimlendirilen ilaçtır. Bu ilaçlar hem oldukça pahalı hem de yan etkilerinin fazla olduğu bilinen ilaçlardır. Dolayısıyla bu ilacın yan etkilerinin azaltılması gereklidir ve bu konudaki çalışmalar da devam etmektedir.

Tip 1 Diyabette Beslenme Nasıl Olmalıdır?
Bütün diyabet hastalarında olduğu gibi Tip 1 diyabette de beslenmenin dengeli olması oldukça önemli olmaktadır ve kişinin düzenli aralıklarla ve yeteri kadar yemek yemesine dikkat edilmelidir. BU konuda ise diyetisyene ve doktora başvurmak gereklidir. Düzensiz ve gelişi güzel yapılan diyetler hastanın durumunu daha da kötüye sevk edebilmektedir. Genellikle oldukça limiti diyetler yapılmakta fakat bu diyetler kişinin diğer sistemlerine zarar verebilmektedir. Kişinin yeteri kadar sebze ve tahıl alması gerekmektedir. BU besinler kişinin daha iyi beslenmesine yardımcı olacaktır. Dolayısıyla kalıplaşmış bir diyet uygulaması ancak doktor kontrolünde yapılmalıdır.

Tip 1 Diyabette Son Gelişmeler ve Tedavi
Tip 1 Diyabet düzenli olarak kontrol ve tedavi isteyen bir hastalıktır. Genellikle insülin iğneleriyle tedavi edilmektedir ve bu tedavi ömür boyu devam etmektedir. Ayrıca kişinin hayatına dikkat etmesi; beslenme ve sağlığına önem vermesi gerekmektedir. Düzenli olarak kan şekeri sayımı yapılmalıdır. Ayrıca spor yapması ve stressiz bir yaşam sürmesi de tedaviye yardımcı olmaktadır. Fazla ,  insülin alımı hipoglisemiye neden olabilmektedir bu yüzden dozaja da dikkat etmelidir. Ayrıca uygun kiloda kalması da tedaviyi kolaylaştırmaktadır.

Yapılan araştırmaların neticesinde genellikle doku veya pankreas nakilleri yapılabilmektedir. Fakat bu konuda kişinin diğer sistemleri ve oluşabilecek komplikasyonları araştırmalıdır.

Diyabet olduğunu düşünen kişilerin en kısa zamanda doktora gitmeleri ve uygun tedaviyi doktor tarafından almaları önerilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11