Belirtileri.com
Pulmoner Emboli Belirtileri

Pulmoner Emboli Belirtileri

23 Nisan 2017

Pulmoner Emboli akciğerde ki atar damara kan pıhtısı kopması ve damarın tıkanması ile oluşan bir hastalıktır. Pulmoner akciğer demektir. Pulmoner Emboli tutulan damarın tıkanması ciddi sorunlar oluşturabileceği gibi ölümcül sonuçlara da neden olabilir. Bazı durumlar da ise hastalık fark edilmeyecek kadar ufak belirtiler göstererek hafif boyutlarda seyreder.

Pulmoner Emboli kısa zaman içerisinde de aniden gelişme göstererek ciddi sonuçlarda verebilir. Pulmoner Emboli direkt olarak akciğere zarar verebileceği gibi diğer damaları da etkileyerek diğer organlara da zarar verebilir. Akciğer atardamarına pıhtı sıçraması sonucunda hasta öksürük, göğüs ağrısı şikayeti ve nefes darlığı sorunları çeker.

Pulmoner Emboli Nedir?
Pulmoner Emboli hastalığının altında yatan bazı sebepler bulunabilir. Pulmoner Emboli genetik faktörlere ve edinsel faktörlere bağlı oluşmuş olabilir. Asıl ve önemli bir neden ise hastanın uzun zaman hareketsiz kalmasından kaynaklanır. Uzun zaman alan ameliyatlarda, doğum sırasında, felç geçirilmesi durumunda, travmalara bağlı olarak gelişebilir.


Özellikle uzun süreli yatması gereken hastalarda pıhtılaşma ve bu pıhtının damar duvarlarından ayrılarak bir organa zarar vermesi kaçınılmaz bir durumdur. Özellikle damar sorunu yaşayan hastaların bu tür duruma karşı kontrollü olması gerekir. Akciğer embolisi hastadan hastaya değişkenlik gösterdiği bilinmektedir. Fakat en belirgin özellikleri nefes darlığı, şiddetli ve ciğerleri yoran bir öksürük, bayılma ve kanlı balgamdır.

Yapılan araştırmalarda Pulmoner Emboli hastalarının otopsi sonuçlarına göre analizler vermektedir. Bu analizlere göre hastaların büyük çoğunluğu hastalık belirti vermeden kendiliğinden iyileşir ya da teşhis edilemeden düzelir. Bundan da anlayabileceğimiz gibi hasta şikayet duymadan bu hastalık ile yaşayabilir. Pulmoner embolisi bazı hastalıklar ile karıştırılabilir özellikle zatürre, kronik bronşit hastalıkları gibi. Bir çeşit testler ve görüntüleme yöntemleri sayesinde ( elektrokardiyografi, göğüs radyografisi, anjiyografi, MR görüntüleri, arter kan gazları) yapılan tetkikler sayesinde Pulmoner Emboli teşhis edilebilir. Bu sayede diğer hastalıklardan da ayırt edilmiş olacaktır.

Pulmoner emboliye neden olan bazı sebepler kan pıhtısının akciğere giden damarlarda ki oluşan tıkanıklıktır. Kan damarlar içerisinde pıhtılaşma gerçekleştirir ve bunun sonucunda pıhtılaşan bölge kan ile birlikte vücuda akmaya başlar. İşte bu pıhtı hayati bir organa ulaşır ise kalıcı sonuçlar doğurabilir.

Kan pıhtıları çoğunlukla bacak damarlarında ve derinlerde bulunan damarlarda oluşur. Bununla birlikte bacaklarda ağrı ve baldır ağrıları söz konusudur. Kırılan kemiklerden ayrılmış olan yağ dokularında Pulmoner Emboli oluşma riski bulunmaktadır. Bu yağ dokuları ilkin kan pıhtısından farklı bir dokuya sahiptir. Fakat etki olarak aynı sonuçlar doğurur. Yani burada sorun dokunun ne olduğu değildir. Sorun damaları tıkayan bir cisimin olması ve bu cismin organlara zarar vermesidir. Emboliye neden olan bir diğer sorun ve yapı ise tümörlerdir.

Tümör kötü huylu ise dokulardan dokulara sıçrayabilir. Kötü huylu tümör kansere işaret eder. Vücutta ki kanser kitleleri parçalanarak ayrışabilir. Bu parçalar da damarları tıkayabilir. Diğer oluşan bir Pulmoner Emboli ise hava kabarcıklarıdır. Özellikle dalgıçların çok derine daldıktan sonra aniden su yüzüne çıkması ile oluşan sorundur. Vurgun olarak da adlandırılır. Vurgun aslında bir tür emnolidir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Kanda ki hava kabarcıkları büyüyerek damarı tıkarlar.darlığı sorunları çeker.verebilir.

Pulmoner Emboli Belirtileri
Emboliden söz ederken akciğer ile bağlantılı tüm faktörleri ele almak gerekir. Bu neden ile Pulmoner embolinin belirtileri akciğeri etkileyen faktörlerdir. Buna göre bu hastalıkta kişi nefes darlığı, göğüs ağrısı, öksürük sorunu il karşılaşırlar. Bu saydığımız sorunlar akciğer damarlarında ki kan pıhtılaşmasının en belirgin özellikleridir. Öksürükler ve göğüs ağrıları çok hızlı bir şekilde gelişir ve geçmeyecek şekilde kişiyi rahatsız eder. Nefes darlığı problemi de oldukça rahatsızlık verir. Bunun dışında hırıltılı bir nefes sorunu, tek bir bacağın şişmesi, mavi renkli bir deri, aşırı ateşlenme ve terleme, kalp çarpıntıları, nabzın zayıflaması, baş dönmesi, baygınlık diğer Pulmoner Emboli belirtisidir.

Pulmoner Emboli Tedavisi
Kan damarlarının tıkanmasında pıhtı olduğu anlaşılır ise ilk olarak ilaç tedavisi uygulanmaya başlar. Bu nedenle ilk iş hastaya heparin verilmesidir. Heparin kan pıhtılaşmasını engelleyen ve kanı sıvılaştıran bir ilaçtır.

Hastaya damar yolu ile verilir ve bu durum hastaya en kısa şekilde etki etmesi içindir. Diğer bir ilaçlı tedavi şekli ise warfarindir. Bu ilaçta kan pıhtılaşmasını önlemek amaçlıdır. Bu ilaçta hastaya tablet şeklinde verilir. Eğer ki pıhtılaşma erken bir zamanda fark edilmemiş ise pıhtılaşmanın ve o bölgenin tedavisi için çözüm oluşturmak gerekecektir. Eğer ki ilaç ile tedavi mümkün değil ise hastaya cerrahi operasyon yapmak gerekmektedir.

Hastalığa bağlı olarak damar tıkanıklığını ve pıhtılaşmayı önlemek olası değildir. Bu tür sorunlar genellikle aniden ortaya çıkar ve daha öncesinde bir belirti göstermez. Fakat hastaların bu tarz sorunları yaşamama için hareketsiz kalmamalıdır. Düzenli olarak egzersizler yapmalıdır ki bu durum birçok hastalık için tavsiye edilen bir durumdur. Uzun yolculuklara çıkıldığı zaman ara ara mola verilmelidir ve kısa yürüyüşler ile hareketler yapılmalıdır.

Yemeklerde ki kullanılan yağ oranı azaltılmadır. Gün içinde tüketilen sıvı miktarı artırılmalı ve düzenli su tüketilmelidir. Sigara kullanılıyor ise kişi bu ürünü bırakmalıdır. Damar hastalıklarında daha büyük sorunlara neden olmaktadır. Bunun dışında aklınızda bulunması gereken bir durum ise hasta eğer ki aspirin kullanıyor ise bu kan sulandırıcı özelliği olan bir ilaçtır. Bunu hem hasta hem de hasta yakınları bilmelidir. Hem acil bir operasyon sırasında doktora iletilmesi gereken önemli bir bilgidir hem de dikkat gerektirir. Aspirin kullanımını doktorunuza danışarak yapmalısınız.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11