Belirtileri.com
Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri

Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri

23 Nisan 2017

Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri: Tavuk zehirlenmesi oldukça yaygın olarak karşılaşılan bir durum olmaktadır ve genellikle dışarıda tavuk tüketen kişilerde daha yaygın olarak görülen bir hastalıktır. Tavuğun kirli olmasından ya da kirli olan bir ortamda saklanmasından kaynaklanabilmektedir. Tavuk zehirlenmesini bakteri kaynaklıdır ve bu bakteriler Salmorella ya da Campylobacter olabilmektedir. Bu bakterilerin genel olarak olduğu besinler tavuklar, kırmızı etler , sütler ya  da yumurta olabilmektedir. Bakteriler uygun koşulları bulduğu takdirde çoğalabilmektedir. BU bakterilerin çoğalma nedenlerine bakıldığında ise;

  1. Tavuğun çok sıcakta bırakılması bakterilerin çoğalması için uygun bir koşul oluşturmaktadır ve normal saklama koşulu mutlaka 0 derecenin altında olmalıdır.
  2. Tavuğun yanlış koşullarda pişirilmesi de bakterilerin çoğalmasına neden olabilmektedir ve bu da tavuk zehirlenmesi dediğimiz durumu ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca çiğ tavuğun ve pişmiş tavuğun aynı kapta olması da oldukça tehlike teşkil etmektedir. Pişmemiş olan tavuğun sebzelere teması da tavukta bakteri üremesini artırabilmektedir.
  3. Pişirme sıcaklığı da yaklaşık olarak 65 derece olmalıdır. Tavuğun pişebilir kalınlıkta olması da gerekmektedir çünkü içinin de pişmesi gerekmektedir.
  4. Tavuk satın alırken mutlaka son kullanma tarihlerinin kontrol edilmesi gereklidir. Çünkü son kullanma tarihi yakın olan tavuklar dahi bakteriyi daha kolay üretebilmektedir.

Tavuk zehirlenmesi oldukça kolaylıkla tedavi edilebilen bir durumdur fakat kişilerin bu noktada bilinçli davranması gerekmektedir.

Tavuk Zehirlenmesi Belirtileri
Tavuk zehirlenmesi genellikle 4 ila 72 saat arasında belirti veren bir durum olmaktadır. Yaygın olarak görülen tavuk zehirlenmesi belirtileri verilmiştir. En sık görülen belirtileri ise karın ağrısı ve ardından ishal görülmesidir. Genellikle aniden olan kusmalar, dışkıda kan görülmesi, kişinin kendini yorgun hissetmesi , karın ağrılarının olması ile kendini belli etmektedir.


Tedavisi ne kadar erken olursa o kadar kolay atlatılabilecek bir durumdur. Tedavinin geç kalındığı durumlarda kişinin ölümüne de sebep olabilmektedir. Diğer hastalık belirtileriyle karıştırılma olasılığı vardır ve bunun için şüphe duyan kişilerin direkt olarak doktorla konuşması gereklidir.

Tavuk Zehirlenmesi Kaç Gün Sürer?
Tavuk zehirlenmesi genellikle kendini ilk gün belli etmektedir. Fakat kişiye göre belirti verme zamanı da değişebilmektedir. Belirtiler 4 ila 72 saat arasında anlaşılabilir. Bu  durumda doktora gidilmelidir. Tedavi süreci ise hastanın belirtilerine ve durumuna göre değişebilmektedir.

Tavuk Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?
Tavuk zehirlenmesi olduğu bir durumda kişinin durumu değerlendirildikten sonra evde tedavi uygulanabilmektedir ve bu durumda kişi beslenmesine oldukça fazla dikkat etmelidir. Eğer daha ciddi belirtiler( kanlı dışkı yada kusma) tespit edilirse bu durumda genellikle doktor kontrolünde tedavi gerçekleştirilmektedir.

Tavuk zehirlenmesi olan kişinin yaklaşık olarak yarım gün boyunca su bile içmemesi gereklidir çünkü mideni kendi fonksiyonlarına dönmesi gereklidir. Aynı zamanda bulantı şikayetlerinin de azalmasına yardımcı olmaktadır. Belli bir zamandan sonra ise su içebilir ve bozulmuş olan Homoestosiyi tekrar sağlayabilmektedir. Bu su miktarı yaklaşık olarak 12 bardak olabilir. Beslenme şekline de dikkat edilmesi gerekir ve oldukça hafif besinlerin yenilmesi mideyi rahatlatabilir. Kızarmış ekmek, pilav ve meyveler yenile bilmektedir. Eğer durum oldukça ciddi ise bu durumda hastane de tedavi önerilir ve serum yada ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Midenin yıkanması ise en son kullanılan bir yöntem olmaktadır.

Tavuk Zehirlenmesi Öldürür Mü?
Tavuk zehirlenmesi her ne kadar normal bir durum olarak karşılansa da , aslında oldukça ciddi belirtileri ve sonuçları olabilecek bir durumdur. Dolayısıyla tavuk zehirlenmesi olduğunu düşünen kişilerin en kısa zamanda tedavi olmaları gerekmektedir. Eğer tedavi geç kalınır ise kişinin hayati tehlikesi söz konusu olabilmektedir.

Tavuk Zehirlenmesinde Yapılması Gerekenler Ve Tedavi Yöntemleri
Tavuk zehirlenmesi tedavisi genellikle evde yapılabilmektedir ve öncelikle gerekli testler yapılmalıdır. Testler tamamlandıktan sonra ise vücutta ne kadar zehirlenme olduğu tespit edilir. Kişinin bir süre yemek yemesi ve bir şeyler içmesi önerilmez. Daha sonra ise bol su ve hafif beslenmesi gereklidir. Eğer oldukça fazla olan bir zehirlenme söz konusu ise bu durumda ilaç kullanımı ve serum tedavisi uygulanabilmektedir. Tedavinin yapılmaması ise ölüm ile sonuçlanabilmektedir.

Eğer tavuk zehirlenme belirtileri varsa bu durumda bilinçli davranarak hareket etmek ve en kısa süreçte tedavi olmak ,  oldukça kolay atlatabilen bir sürecin başlangıcı olmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11