Belirtileri.com
Taş Dökme Belirtileri

Taş Dökme Belirtileri

09 Mayıs 2017

Taş dökme ya da halk ağzında kum dökme oldukça sık rastlanılan bir sağlık problemidir ve üroloji ile alakalı olan bir hastalıktır. Genellikle kum ve taş aynı anda atılmaktadır. Taşın boyutu ise değilken olmaktadır. Genellikle kendini fazla ağrıyla belli eden bir hastalık olmakla birlikte ağrının şiddeti de kişiye göre ( su içip içmeme ya da hareketlilik) değişmektedir. Ayrıca ailede taş dökmüş kişinin bulunması diğer bireylerde de bu durumla karşılaşma olasılığını artırmaktadır. Eğer ağrı olmazsa bu durum daha sonra yaşanılabilecek böbrek yetmezliği sorunlarının da habercisi olmaktadır. Dolayısıyla ağrıyı hissediyor olmak bir nevi daha iyi olarak algılanmaktadır.

Taş Dökme Belirtileri
Taş döken yada kum döken kişilerin en yaygın olan şikayeti fazla olan ağrılardır ve bu ağrılar genellikle son aşamada başlamaktadır . Ayrıca böbrek taşı döken kişi de idrar yolu tahrişi de görülmektedir. Ağrıların yoğun olarak hissedildiği bölgeler ise sırt ve alt karın olmaktadır. Çok sık olarak rastlanılmasa da mide bulantısı ve kusma şikayetleri de karşılanabilecek olan şikayetler olmaktadır. Ağrının kasıkta olmasının nedeni ise idrar yollarının tıkanmış olmasıdır.

Eğer taş mesaneye doğru gelmiş ise bu durumda idrar da yanma, çok sık idrara gitme gibi problemlerle karşılaşabilmektedir. Taş eğer oldukça büyük ise idrar da kana da rastlanılabilmektedir. Ateş ise iltihaplanma durumunda karşılaşılabilen bir şikayet olmaktadır.


Taş Düşürme Ağrısına Ne İyi Gelir?
Böbrek taşı düşürmek oldukça ağrılı bir dönem olmaktadır. Dolayısıyla ağrıyı azaltmak tedavi sürecinde yardımcı olacaktır. Sıcak suyla alınana bir duş kişinin kaslarının rahatlamasına ve böbrek taşı düşürme sürecinin kolaylaşmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca böbrek taşı düşmesi için geçen zaman da aynı oranda azalmaya başlayacaktır.

Yapılabilecek bir diğer yöntem ise ağrıyı daha az hissetmek için düz bir zemine uzanmaktır. Bu yöntem ağrıyı tam olarak geçirmez fakat azalmasına yardımcı olmaktadır.

Ağrıların daha da artması durumunda doktorun vereceği ağrı kesiciler kullanılabilmektedir.

Böbrek Taşı Nasıl Düşürülür? Böbrek Taşı Düşürmek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?
Böbrek taşı düşürmenin sebebi oldukça geniş yelpazededir. Genellikle yapılan sağlıksız diyetler, hareketsiz yaşam ve gerektiğinden daha az su içilmesi böbrek taşı oluşumunu tetikleyecek niteliktedir.

Dolayısıyla böbrek taşı olan kişinin bol bol su içmesi, hareketli bir yaşam sürmesi ve diyet yaparken mutlaka bir uzmandan yardım alması önemlidir.

Ayrıca terleme miktarı yaz aylarında daha fazla olmaktadır. Dolayısıyla kişinin terlemesi vücudundaki toksin maddelerin uzaklaştırılmasını kolaylaştırır ve böbrek taşlarının oluşma riskini de azaltmış olur.

Böbrek taşının atılmasını kolaylaştırıcı nitelikte olan besinler ise; doğal yapılmış limonata, ardıç meyveleri, ayı üzümü bitkisi ve karahindiba  yaprağı olmaktadır. Fakat bu besinlerin tüketiminin sadece yeterli miktarda yapılması gereklidir.

Sırt ağrısı, karın ağrısı ve idrara çıkma esnasında problem yaşayan kişilerin mutlaka üroloji doktoruna danışmaları önerilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11