Belirtileri.com
Süt Zehirlenmesi Belirtileri

Süt Zehirlenmesi Belirtileri

16 Nisan 2017

Süt Zehirlenmesi Belirtileri: Aşırı süt tüketimi veya son kullanma tarihi geçmiş bozuk sütlerin tüketimi süt zehirlenmesine yol açabilmektedir. Bozuk süt içilmesi gibi bir durumda gıda zehirlenmesi ya da bağırsak enfeksiyonu gibi durumlarla karşı karşıya kalınabilir. Sütün bozulmasına sebep olan bakteriler için sütün içindeki yüksek su ve karbonhidrat oranı önemli bir faktördür. Her aşamada bakterileri önlemek için çok dikkatli olunmalıdır. Paketlemeden saklanmaya kadar çok dikkatli şekilde süt korunmalıdır. Süt zehirlenmesinin önüne geçmek için yeteri kadar ve yeteri sıcaklıkta süt pastörize edilmeli veya sterilizasyon uygulanmalıdır.

Süt Zehirlenmesi Nedir?
Süt zehirlenmesine neden olabilecek sebeplerden bazıları aşırı miktarda süt tüketimi ya da son kullanma tarihi geçen sütleri tüketmek olabilir. Bu gibi durumlar süt zehirlenmesine neden olabilir. Son kullanma tarihi geçmiş süt içmek ise en yaygın olan sebeplerden biridir. Streptococcus lactis adı verilen bakteri süt içerisinde üremektedir ve süt en kolay bozulabilen gıdalar arasındadır. Eğer içtiğiniz ya da içmek istediğiniz sütün renginde farklılık var ise ya da kokuyorsa veya tadı acıysa, bunlar sütün bozulduğunu gösteren işaretlerdir.

Bu şekilde bulunan sütleri içmeyiniz. Bozuk sütün içilmesi sonucu gıda zehirlenmesi yaşanması normaldir. Listeria, salmonella, campylobacter, e-coli gibi bakteriler gıda zehirlenmesine yol açabilmektedirler. Sütün ne kadar tüketildiği ya da sütün bozulmasına hangi bakterinin sebep olduğu gibi nedenler hastalığın belirtilerini ve şiddetini etkiler. Bazı nadir görülen durumlar da bu bakteriler ciddi durumlara da yol açabilmektedirler.


Süt Zehirlenmesi Belirtileri
Süt zehirlenmesinin çeşitli belirtileri vardır. Kanda aşırı kalsiyum, dışkıda kan olması, ishal, titreme, halsizlik, kusma, mide bulantısı, karın bölgesinde kramp, baş ağrısı, kabızlık sorunu, karın ağrısı, sık idrara çıkma, ateş gibi belirtiler süt zehirlenmesi sonucu ortaya çıkabilir.

Süt Zehirlenmesi Öldürür mü?
Süt zehirlenmesi durumunda mide ağrısı, mide bulantısı, kusma, ishal veya ateş görülebilir. Bu durumlarda ise bir sağlık kurumuna gidilmesi gerekmektedir. Baş dönmesi ve göz kararması sorunları varsa eğer zehirlenmiş olma ihtimali yüksektir ve uzman bir doktora görünmek gerekmektedir. Uzman kişiler gerekli tedaviyi uygulayacaklardır. Süt zehirlenmesinden sonra belirtiler ve rahatsızlık durumunda uzman doktor kontrolünde tedavi yeterli olacaktır.

Süt Zehirlenmesi Kaç Saatte Belli Olur?
Süt zehirlenmesinin belirtilerinin ortaya çıkması değişebilir. Bu değişikliğin sebebi ise bakterilerin kuluçka süresinin değişmesindendir. Süt zehirlenmesinde belirtiler genellikle 12 ile 48 saat aralığında gözlemlenebilmektedir. Ancak bazı durumlarda ise 30 dakika ile 1 saat arasında belirtiler gözlemlenebilirken bazı durumlarda ise de 1 hafta sonra bile belirtilerin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir.

Süt Zehirlenmesine Ne İyi Gelir?
Bozuk süt içilmesi, süt zehirlenmesi durumunda kişilerin sık sık yoğurt yemesi ya da şeftali suyu içirilmesi tavsiye edilir. Bunun yanında bol bol sıvı tüketimi ve de ayran tüketimi de bu gibi durumlarda önerilmektedir. Genellikle belirtiler çok ağır derecede gözlemlenmiyor ise ayran, yoğurt, şeftali suyu ve bol sıvı tüketimi gibi tavsiyeler yeterli olacaktır. Ancak belirtilerin çok etkili biçimde görülmeye başlaması durumunda ise uzman bir doktora başvurmak ve uzman bir doktorun yardımı almak gerekmektedir.

Süt Zehirlenmesi Nasıl Tedavi Edilir?
Süt zehirlenmesi durumunda ve süt zehirlenmesinin belirtilerinin görülmesi durumunda, eğer belirtiler ağır gözlemlenmiyor ise bol bol sıvı tüketimi, ayran, şeftali suyu gibi sıvıların tüketimi yararlı olacaktır. Ayrıca yoğurt tüketimi de faydalı olacaktır. Bunun yanında uzman bir doktordan yardım almak ve doktor kontrolünde ilaç almak ve tedavi olmak daha doğru olacaktır. Ancak tavsiye edildiği gibi çoğu durumda gün içinde ya da süt zehirlenmesi belirtilerinin görülmesinden sonra bol bol sıvı tüketimi, ayran tüketimi, şeftali suyu tüketimi kişiler için yeterli ve faydalı olacaktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11