Belirtileri.com
Saç Mantarı Belirtileri

Saç Mantarı Belirtileri

Genellikle saç problemleri arasında sık rastlanılabilecek olan bir durum olmaktadır ve genellikle ilk başlarda çok basit anlaşılamayan bir hastalık olabilmektedir. Mantar hatalığı genel olarak kirlilik nedeniyle meydana gelmekte olan bir hastalık olmaktadır ve kişiyi hem fiziki hem de sağlık problemi nedeniyle rahatsız eden bir hastalık olmaktadır. Oldukça basit bir şekilde oluşabilecek bir durumdur çünkü mantar hastalığı bulaşıcıdır ve bulaşıcılık genellikle temizliğe dikkat etmemek ya da kişisel olarak kullanılması gereken eşyaların birden fazla kişinin kullanımıyla ortaya çıkabilecek olan bir durum olmaktadır. Bu eşyalar genellikle saç tarağı ya da fırçası olabilmektedir.

Fiziksel olarak görüntüsü incelendiğinde daireler kırmızımsı ve döküntüler şeklinde görülen bir durum olmaktadır. Mantar bulunduğu yeri oldukça etkileyen ve bu bölgede saç dökülmesine kadar birçok duruma yol açabilen bir hastalık olmaktadır.

Ayrıca saç mantarının diğer mantar çeşitleriyle de birçok ortak noktası bulunmaktadır ve  bulaşıcılık özelliği oldukça yüksek olan bir durum olmaktadır. Kişisel eşyaların başkaları tarafından kullanılmaması ve kişisel bakıma dikkat edilmesi ise oldukça hassas olunması gereken noktalardan olmaktadır. Saç mantarının bir diğer göstergesi ise kepeğe benzer görüntülerin ortaya çıkması ve saçta kırıkların oluşması olabilmektedir.


Saç mantarı tedavisi mümkün ve kolay olan bir hastalıktır fakat saç dökülmeleri kalıcı da olabilmektedir.

Saç Mantarı Belirtileri
Genel olarak görülen saç mantarı belirtileri aşağıda verilmiştir;

  • Döküntülerin olması, kepekli görünümün olması ve kızarıklık saç mantarının ilk belirtileri olmaktadır ve genellikle kaşıntılar oldukça rahatsız edicidir. Ayrıca saç kırılmaları ve saç dökülmeleri de yoğunlukla görülmektedir. Sonrasında ise kırmızı bir görüntü oluşmaktadır.
  • Saç mantarının diğer belirtileri arasında ise ateş ve ağrılar bulunmaktadır. Baş bölgesinde şişkinlikler de olabilmektedir ve bu durumun sebebi lenf bezlerinin zarar görmüş olmasından kaynaklanmaktadır.
  • Saç mantarının ileri ki safhalarında ise belirtiler artmaya başlar ve iltihaplanma görülebilmektedir. Bu durumda ise kalıcı olan durumlarla karşılaşılabilmektedir. Bunların en başında ise kalıcı kellik gelmektedir.

Saç Mantarı İçin Şampuan Önerileri (Saç mantarı öldürücü şampuanlar)
Saç mantarı tedavi edilmesi mümkün olan bir durumdur ve ilk basamaklardaki tedavi süreçlerinde tedavi için uygun olan bir şampuan önerilmektedir. Ketokonazol maddesinin mevcut olduğu şampuanlar tedavi sürecinde kullanılabilmektedir. Konazol ise bu maddenin içirildiği bir şampuan olmaktadır ve tedavide kullanılması önerilmektedir. BU şampuan aynı zamanda giderilemeyen kepekli saçların tedavisinde ve seboreik dermatit tedavisinde de kullanılması uygun olan bir şampuandır. Ketokonazol maddesi direkt olarak mantarla etkileşime girip mantarın öldürülmesini sağlayan bir maddedir.

Saç Mantarı Bulaşıcı Mıdır?
Saç mantarı bulaşıcılığı olan bir hastalıktır. Bulaşma yolu ise genellikle kişisel olarak kullanılması gereken eşyaların ortak kullanılması sonucu oluşmaktadır ve bu durum bulaşıcılık olasılığını artıran bir sebep olmaktadır.  Dolayısıyla, saç tarağı ve fırçalarının kişiye özel ve temiz olması gerekmektedir.

Saç Mantarı İlaç İsimleri
Aşağıda genellikle saç mantarı tedavisinde kullanılabilecek olan ilaçlar verilmiştir fakat bu ilaçların mutlaka doktor kontrolünde kullanılması önerilmektedir.

  • Trosyd
  • Zolax
  • Terbisil
  • Ketoral

Saç Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Saç mantarının hangi aşamada olduğu tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceğini belirlemektedir. Mantar öldürücü ilaç ve şampuanların kullanılması tedavide uygulanan yöntemlerden biri olmaktadır. İlaçlar oral olarak kullanılmaktadır ve içinde bulunan maddeler Terbinafine HCl ve griseofulvin olmaktadır.

Ayrıca saç mantarına yakalanmamak için yada yakalandıktan sonra kurtulmak için yapılması gereken esaslardan biri saç temizliğinin düzenli olarak yapılmasıdır. Bunun için şampuanlar kullanılabilmektedir. BU şampuanlar mantar öldürücü ve mantar önleyici etkisiyle oldukça yaygın olarak kullanılabilmektedir. Bulaşıcılığı önlemek için ise şampuanların aynı evde yaşayan bütün bireyler tarafından kullanılması önerilmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11