Belirtileri.com
Karaciğer Enzimleri Yüksekliği Belirtileri

Karaciğer Enzimleri Yüksekliği Belirtileri

Karaciğer Enzimleri Yükseliği Nedir ?
Karaciğer enzimleri, karaciğerde ve kanda yer alan yapı taşlarıdır. Bu yapı taşlarının her birinin, vücudun düzenlenmesinde önemli bir görevi vardır. Buna ek olarak, enzimlerin sahip olması gereken belirli ve normal bir çalışma değeri mevcuttur. Bu çalışma değerlerinin yüksek olmasın durumuna “karaciğer enzimlerinin yüksek olması” adı verilir.

Karaciğer enzimlerinin yüksek olması, vücutta karaciğerin aşırı derecede çalışmasına neden olan bir takım bozukluklar olduğunun işaretidir. Bu durumun haricinde gebelik sırasında yapılan karaciğer fonksiyon testlerinde, bu enzimlerin yüksek seviyede çıktığı ve bu durumun normal olduğu görülmüştür.

Bir takım karaciğer hastalıklarından müzdarip olmak, doğrudan karaciğer enzimlerini arttıran bir nedendir. Karaciğer enzimlerinin yüksek olması başlı başına karaciğerde bir hasar anlamına gelmese de, çoğu zaman karaciğerin tehlikeli olabilecek seviyede çalıştığını gösterebilmektedir.


Yapılan karaciğer fonksiyon testleri sonucu ortaya çıkan enzim değerleri, normal seviyelerin üzerinde çıktığı zaman, vakit kaybetmeden tedavi gerekmektedir. Bu tedaviler her hastalıkta olduğu gibi düzenli ilaç tedavisi ve doğru beslenme stili barındırmaktadır. Bu tedavi yöntemleri sayesinde karaciğer enzimleri kısa sürede eski değerlerine döndürülebilmektedir.

Karaciğer Enzimleri Yüksekliği Belirtileri
Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasının belli başlı bir belirtisi mevcut değildir. Bu belirtiler kişiden kişiye değişmekte olup, sabit olarak tanımlanmazlar. Bazı hastalarda aşırı derecede karın ağrısı karaciğer enzimlerinde yüksekliğe işaret ederken, bazı hastalarda ise senelerce herhangi bir belirti görülmemektedir. Karaciğer enzimlerinin değerleri ve yüksek olup olmaması sadece karaciğer fonksiyon testleri vasıtası ile tespit edilebilmektedir.

Karaciğer Enzimleri Kaç Olmalı
Karaciğer fonksiyon testleri vasıtasıyla ortaya çıkarılan enzim değerleri, genellikle belirli bir değer aralığında olmalıdır. Enzimlerdeki yükseklikler yaygın olarak, ALT ve AST olarak bilinen karaciğer enzimlerinde görülmektedir. Karaciğer enzimlerinin normal değerlerinde olması için, fonksiyon testlerinde AST seviyesi için 5 ila 40 U/L, ALT’nin normal seviyesi için ise 7 ila 56 U/L değerleri okunmalıdır. Bu değer sınırını aşan her durum için, karaciğer enzimlerinde anormal bir artış söz konusudur.

Karaciğer Enzimleri Yüksekliği Nasıl Düşürülür ?
Öncelikle tespit edilmesi gereken durum, karaciğer enzimlerini anormal olarak yükselten etmenlerin ne olduğudur. Bu durumlar doğru bir şekilde ortaya çıkarıldığı takdirde, karaciğer enzimlerinin normal değerlerine düşürülmesi tıbbi açıdan basit işlemler içermektedir.

Karaciğer enzimlerinin yüksek olmasına neden olan bir çok durum vardır. Bu durumlar;

 • Obezlik
 • Aşırı derecede alkol kullanımı
 • Genetik olarak yatkınlık
 • Beslenme ve yaşam tarzı
 • Hepatit A,B,C
 • Karaciğer yağlanması
 • Karaciğerde bulunan kistler
 • Vücudun başka yerinde ortaya çıkan kanserli dokunun karaciğere sıçraması
 • Siroz
 • Pankreas hastalıkları
 • Karaciğer kanseri
 • Troid kaynaklı hastalıklar

gibi durumlardır. Hastaların bu durumların hangilerinden müzdarip olduğu açıkça ortaya çıkarılmalıdır. Bu sayede karaciğer enzimleri, normal değerlerine düşürülebilmektedir.

Karaciğer Enzimlerini Yükselten İlaçlar
Karaciğeri doğrudan etkileyen maddelerin başında tıbbi amaçlı kullanılan ilaçlar gelmektedir. Bu ilaçların sentezi ve sindirimi genellikle karaciğerde yapılmaktadır. Karaciğer enzimlerini yükselten ve bu zamana kadar tespit edilebilmiş herhangi bir ilaç türü olmasa da, uzman bir doktora danışılmadan kullanılan antibiyotikler ve sık başvurulan ağrı kesiciler dolaylı olarak karaciğer enzimlerine etkide bulunmaktadırlar.

Karaciğer Enzimleri Yüksek Olanlar Nasıl Beslenmeli ?
Vücuda giren tüm besinlerin ve ürünlerin işlendiği ve kanın süzüldüğü yer olarak bilinen karaciğer, belki de vücudun en hayati organlarından biridir. Bu yüzden yediğimiz her yiyecek, kendisine doğrudan ya da dolaylı olarak etki etmektedir. Bu durumu göz önünde bulundurarak, karaciğer dostu bitkilerin ve yiyeceklerin tüketilmesi, kısa ve uzun vadede karaciğere büyük yarar sağlayacaktır.

Karaciğer dostu olarak bilinen bitkilerin en başında enginar gelmektedir. Enginar içerdiği yüksek miktarda sağlıklı asitler sayesinde hem karaciğerin hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Bu yüzden tüketilmesi, özellikle karaciğer enzimleri yüksek olan hastalara, tüm tıbbi çevrelerce tavsiye edilmektedir.

Enginara ek olarak karaciğer enzimleri yüksek olan kişilerin tüketmesi gerekli olan yiyecekler ve bitkiler aşağıda yer almaktadır:

 • Protein çeşidi olarak balık eti tercih edilmelidir. Balık eti, içerdiği yüksek omega-3 asitleri sayesinde karaciğeri onarmada doğrudan etkili bir asit türüdür.
 • Hayvansal bazlı ürünlerin tüketimi sınırlandırılmalı, tüketilirken ise yağsız kısımları tüketilmelidir.
 • Sarımsak da karaciğer dostu bir bitkidir.
 • Yeşil yapraklı neredeyse tüm sebzeler karaciğere iyi gelmektedir. Özellikle siroz, hepatit, karaciğer yağlanması veya karaciğer enzimlerinin yüksekliğinden müzdarip olan kişilere şiddetle tavsiye edilmektedirler. Bunların başlıcaları; brokoli, brüksel lahanası, lahana, maydonoz, ıspanak, bezelye vb.’dir.

Karaciğer Enzimleri Yüksekliği Tedavisi
Tüm karaciğer rahatsızlıklarında olduğu gibi, karaciğer enzimlerinde yaşanan herhangi bir rahatsızlıkta da ilk olarak yapılması gereken şey, hayat tarzındaki değişikliklerdir. Bunların başında düzenli spor, dengeli ve sağlıklı beslenme, sigara ve alkol kullanımının bırakılması ve yeterli dinlenme gelmektedir.

Karaciğer enzimlerinin yüksekliği, çoğunlukla aşırı kilolu veya normal kilosunun üzerinde bir ağırlığa sahip olan kişilerde görülmektedir. Bunun sebebi de, yağlı vücudun karaaciğere olan negatif etkisidir. Büyük yağ hücreleri karaciğerin hem enzimlerine hem de yapısına büyük zararlar vermektedir. Bu sebepten ötürü, düzenli spor ve dengeli beslenme uygulamalarıyla kilo veren hastaların karaciğerleri de gözle görülür oranda sağlığına kavuşmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Hazan dedi ki:

  Kronik Hepatit B hastasıyım. HBV DNA Viral yük tedaviye başlamadan önce 9155 ti. 1 aylık ilaç kullanımı sonrası 378 e düştü.AST/ALT oranının yüksekliği karaciğer deki hasarın derecesini belirliyormuş.Örneğin AST 52 (5-31)ALT 27(5-32) 52/27=1,9 . Hepatit B için enketavir etken maddeli ilaç kullanmaya başladım.Bu sonuç ilaç kullanmaya başlamadan önceki değer.İlaç kullanımından sonra AST 25(5-34) ALT 9(0-55) 25/9=2,7 çıkıyor sonuç. Yorumlayabilir misiniz?

  1. admin dedi ki:

   Merhabalar, maalesef biz bu konuda uzman değiliz. Yorumlama yapma hakkımız yok, branşın uzmanına görünmelisiniz.

z11