Saç Dökülmesi Belirtileri

Yaygın olarak karşılaşılan bir sağlık problemi olan saç dökülmesi vücudun her yerini etkisi altına alabildiği gibi sadece kafa derisini etkileyen bir durum da olabilmektedir. Saç dökülmesinin altında yatan birçok sebep bulunabilmektedir. Bunlardan ilk olanları ise genetik faktörler, ilaçlar ve bazı hastalıkların yan etkileri olabilmektedir. Ayrıca saç dökülmesi her yaşta ve her cinsiyette eşit oranlarda görülebilecek olan bir sağlık sorunudur.

Saç dökülmesinin sonucu olarak ise kellik dediğimiz problem ortaya çıkmaktadır. BU durumda ise kişilerin fiziksel görünümleri değişmekte ve bu değişim kişilerde bir problem olarak algılanabilmektedir. Ayrıca bunu kapatmak için birçok yönteme de başvurulabilmektedir. Bunlara örnek olarak peruk verilebilir.

Psikolojik sorunlar, kemoterapi süreçleri ve genetik olarak görülen saç dökülmesi problemlerinde dökülmeyi azaltan ya da sonlandıran birçok yöntem bulunmaktadır. Saç dökülmesinin neden kaynaklandığının ise mutlaka araştırılması ve buna yönelik tedavinin alınması gerekmektedir.

Saç Dökülmesinin Belirtileri
Saç dökülmesinin neden kaynaklandığı kişiden kişiye göre farklılık gösteren bir durumdur ve bu durumun yavaş ya da hızlı olması nedenlere bağlı olarak değişmektedir. Saç dökülmesi süreci mevsimsel olabildiği gibi kellik gibi durumlarla da sonuçlanabilmektedir. Aşağıda genel olarak gözlemlenen belirtiler verilmiştir;

 • Kişinin baş kısmının üstünde zamanla incelmelerin yaşanması ilk olarak gözlemlenen bir belirtidir. Genellikle kadınlarda ve erkeklerde de ortak olarak ortaya çıkabilen bir durumdur. Saç çizgisinin M şeklinde dökülmesi ise erkelerde yaygın olarak görülen bir durumdur.
 • Parçalı bölgeler şeklinde kelliklerin yaşanması ise görülen diğer bir belirtidir. BU durum sadece kafa derisinde görülebildiği gibi sakal ve kaş bölgelerinde de dökülmeler olabilmektedir.
 • Birden yaşanılan dökülmelerin nedeni ise psikolojik kaynaklı olabilmektedir ve baş bölgesinin tamamıyla etkilendiği dökülmelerdir.
 • Vücudun tamamının kıllarının döküldüğü dökülmeler ise genellikle hastalık özellikle kanser kaynaklı olmaktadır. Dolayısıyla kemoterapi süreci sonrasında saçlar tekrardan çıkmaya başlamaktadır.

Erkeklerde  ve Kadınlarda Saç Dökülmesi
Erkeklerde ve kadınlarda saç dökülmesi görülmesinin nedenleri benzer olabilmektedir. Belirtileri kısmında erdiğimiz nedenler de bu durumun ortak olarak yaşanabileceğini anlatmaktadır. Bu nedenler psikolojik, ani dökülmeler, hastalık kaynaklı dökülmeler olabilmektedir. Genellikle kadınlarda kellik görülmezken erkeklerde saç dökülmesinin devam etmesi sürecinde kellikle karşılaşılabilmektedir. Ayrıca erkeklerde dökülme M çizgisinin oluşmasına neden olurken , kadınlarda meydana gelen saç dökülmelerinde ise bu durum oluşmamaktadır.

Saç Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?
Saç dökülmesi psikolojik, genetik kaynaklı ya da kemoterapi esnasında görülebilecek olan bir durumdur. Normal bir kişi günlük olarak maksimum 100 saç teli dökebilmektedir. Fakat bu durum yaş ilerledikçe artmaktadır. Bunun nedeni ise saç derisinin saç tellerini tutma gücünün azalmaya başlamasıdır.

Aynı zamanda mevsimsel değişimlerde saç dökülmelerine neden olabilmektedir çünkü vücudun uyum süreci kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Cilt problemleri de daha sonrasında saç dökülmelerine neden olabilmektedir.

Saç Dökülmelerine Ne İyi Gelir? Şampuan Önerileri Nelerdir?
Saç dökülmesinin neden kaynaklandığı anlaşıldıktan sonra ne iyi sorusunun cevabını bulmak da daha kolay olmaktadır. Bitkisel öneriler incelendiğinde en çok kullanılan 5 yöntem aşağıda verilmiştir;

 • Hindistan Cevizi: İçeriğinde mineral ve yağ bulundurmasından kaynaklı olarak saç kırılmalarını azaltmak için kullanılabilmektedir. Aynı zamanda bu bitkinin sütü ve yağı da tedavi amaçlı kullanılabilmektedir.
 • Soğanın yapısında kollajen yapımını destekleyen sülfür bulunmaktadır ve bu durumda saçların uzaması da kolaylaşmaktadır.
 • Sarımsak da soğanla benzer etkilere sahip olduğu için kullanılabilecek olan bir bitkidir.
 • Saç kınası da saçın daha güçlü olmasına yardım eder ve saçların uzamasına da yardımcı olmaktadır.
 • Yumurta ise mineral ve protein yönünden oldukça zengin olan bir besindir. Dolayısıyla saç dökülmelerinde kullanılabilmektedir.

Saç dökülmelerini azaltmada kullanılabilecek birkaç öneri de aşağıda verilmiştir;

 • Novocrin Placenta
 • Zigavus Şampuan
 • Bioblas Şampuan
 • Bioxcin Şampuan
 • Wella Energy Şampuan
 • Sebamed Şampuan
 • Revigen Şampuan
 • Restorex Şampuan
 • Herbalife Şampuan

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?İbrahim Saraçoğlu’ndan Saç Dökülmesine Öneriler
Saç dökülmesine yönelik birkaç tedavi ve önlem şekli yukarıda verilmişti. Burada ise İbrahim Saraçoğlu’nun önerisini yazacağız.

Lavanta kürü saç dökülmelerini önlemek için kullanılabilecek bir yöntemdir. Öncelikle yaklaşık olarak  1 yemek kaşığı lavantanın önceden kaynatılmış 1 litre suya eklenmesi gereklidir. Daha sonra ise 5 dakika daha kaynatılmalıdır. BU karışım dinlendirildikten sonra ise süzülmelidir. Uygulamadan önce saçlar temiz olmalıdır ve yarım saat kür uygulanmış şekilde bekletilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise şampuan kullanılmadan durulanılmalıdır. Bu uygulama haftalık olarak 1 ya da 2 defa yapılabilir.

Bitkisel uygulamaların mutlaka uzmana danışıldıktan sonra yapılması gerekmektedir.

Yorum yapın