Belirtileri.com
Potasyum Eksikliği Belirtileri

Potasyum Eksikliği Belirtileri

22 Nisan 2017

Potasyum Eksikliği Belirtileri: Potasyum eksikliği potasyum miktarının kan dolaşımında normale göre daha az olmasından kaynaklanan bir hastalıktır. Potasyumun, kas sisteminin düzgün çalışmasına, kalp kaslarının sağlıklı olmasına yardımı vardır. Ayrıca vücuttaki pH dengesini de korumaya yardımcı olmaktadır.

Potasyum eksikliği olan hastalarda fiziksel yorgunluk, uyanık kalmak, kaslarda kasılma ya da kramp, kalp ritminin düzensiz olması, sindirim sorunları ve kabızlık gibi belirtiler gözlemlemek mümkündür. Bunun yanında ise hastalar, sivilce, böbrek taşı veya alerji gibi durumlara duyarlı hale gelirler. Potasyum kas sistemini etkileyen bir madde olduğu için kişinin vücudunda yeterli miktarda potasyum yok ise kas kuvvetini kaybeder. Kasların güçsüzleşmesi hastanın vücut ağırlığının taşınmasına engel teşkil eder. Bu da vücuda yük bindirir.

Potasyum Eksikliği Nedir ?
Potasyum eksikliği kandaki potasyum miktarının yeteri kadar olmaması veya olması gereken miktardan daha az olması olarak tanımlanabilir. Potasyum vücutta önemli rol oynayan minarelerden biridir. Birçok işlevi vardır ve vücutta bazı dengeleri sağlar. Potasyum miktarının az olması kişinin kas ve iskelet yapısını ciddi oranda etkiler. Bir bireyin gelişiminde kas ve iskelet gelişimi önemli bir yer tutar. Bu yüzden potasyum eksikliği bireyin kaslarına zarar verir.


Örneğin, pH dengesinin korunmasında potasyumun rolü vardır. Bunun yanında kas sistemi ve kalp kaslarının da sağlıklı çalışmasında büyük rol oynar. Potasyum eksikliği durumunda ise vücutta yorgunluk, yeteri kadar enerji bulamama, kaslarda kasılma gibi belirtiler ortaya çıkabilir.

 Potasyum Eksikliği Belirtileri
Potasyum eksikliğinin birçok nedeni olabilir. En önemli nedenlerinden biri vücuttan aşırı sıvı atılmasıdır. Sıvı atılmasına bağlı olarak potasyum kaybı yaşanmaktadır. Genelde vücuttan sıvı atan ilaçların kullanılması nedeni ile vücutta aşırı sıvı kaybı ve buna bağlı olarak da potasyum eksikliği yaşanır.

Tabi bunun yanında ishal ve kusma da potasyum kaybına yol açmaktadır. Diğer bir sebep ise nadir de olsa beslenmedeki yanlışlık, beslenmeden kaynaklı az miktarda potasyum almaktır. Potasyum eksikliğinin nedenlerini şu şekilde sıralayabiliriz; antibiyotiklerin kullanımı, aşırı terleme, aşırı miktarda müshil kullanımı, aşırı alkol tüketimi, ishal, kronikleşmiş böbrek rahatsızlıkları, folik asit eksikliği, magnezyum eksikliği, hipertiroidi, diyabetik ketoasidoz, sıvı ya da sulu hapların kullanılması, kusma gibi nedenler potasyum eksikliğinin olası belirtileri arasında yer almaktadır.

Potasyum Eksikliğinde Ne Yemeli?
Potasyum en faydalı mineraller arasında yer almaktadır. PH dengesine, merkezi sinir sistemine ve kasların düzgün çalışmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca kan basıncını dengeler ve tansiyonun da dengede kalmasına yardımcı olur. Potasyum eksikliğine karşı yapılabilecek şeylerden bir tanesi de potasyum içeren besinler tüketmektir.

Fasulye, ıspanak, patates, kuru kayısı, kızartılmış meşe palamudu, yoğurt, somon balığı, avokado, beyaz mantar, muz gibi yiyeceklerde potasyum yüksek miktarda bulunmaktadır. Bunların yanında mercimek, süt, çilek, brokoli, yeşil fasulye, pancar, kavun, havuç, rezene, karnabahar, portakal, kuşkonmaz, kereviz, dolmalık biber, pancar, soğan gibi yiyeceklerde de potasyum miktarı fazladır ve potasyum eksikliğinde önerilir. Yetişkinlerde günlük 4,700 mg potasyum alınması gerekmektedir.

Potasyum Eksikliği Nasıl Anlaşılır ?
Potastum eksikliğinin anlaşılması için vücudunuzdaki değişiklikleri gözlemlemeniz gerekebilir. Kaslarda kasılma ya da kramp gibi belirtiler hissediyorsanız potasyum eksikliği belirtisi olabilir. Karıncalanma ve uyuşma da belirtiler arasındadır. Bunun yanında, kabızlık sorunu çekmek de potasyum eksikliğine işaret olabilir. Anormal kalp ritmi de potasyum eksikliğinin bir göstergesidir. Ayrıca kusma ve ya sebepsiz hissedilen mide bulantıları da potasyum eksikliği belirtisi olabilir. Eğer bu belirtileri bir günden fazla sürede gözlemlerseniz potasyum değerlerini ölçtürmek faydalı olabilir.

Kas ağrıları ve kasılmalarından şikayetçi olan hasta hastaneye başvurduğu zaman gerekli tetkikler bulunur. Kan testleri yapılır ve kanda ki potasyum oranı tespit edilir. Potasyum eksikliği neticesinde hastaya gerekli tedavi süreci başlatılır. Bunun yanında hastaya diyette uygulanır. Potasyum eksikliğini tamamlayacak besinler ve ilaçlar kullanılır. Bunlardan en önemlisi ve ilk akla geleni süt ve süt ürünleridir. En azından yemeklerinizin yanında bir kase yoğurt tüketmek bile hastalığa iyi gelecektir.

Potasyum Eksikliği Nasıl Giderilir ?
Potasyum eksikliği durumunda yapılması gerekenlerden biri de potasyum değeri yüksek gıdalar tüketmektir. Bunlardan bazıları, muz, havuç, portakal, avokado, kivi, kuru incir, ıspanak,  pekmez gibi besinlerdir. Bunları tüketmek potasyum eksikliğine iyi gelecektir. Vücutta terleme ile meydana gelen sıvı kaybından sonra su yerine yüksek potasyum içeren sıvılar veya sporcu içeceği içmek faydalı olacaktır. Kırmızı et, süt ürünleri ve baharatlı gıdalardan uzak durmak ve bol sıvı tüketmek de faydalıdır. Ayrıca bunların yanında, vücuttaki potasyum değerini arttırmak amaçlı doktor kontrolü altında ve reçete ile potasyum arttırıcı ilaçlar kullanılabilir.

Potasyum Eksikliği Tedavisi İçin İlaç Kullanılır Mı ?
İlaç kullanımına başlamadan önce bir doktora, aile hekimine veya eczacınıza danışarak uygun olup olmadığını ve ne kadar süre ile kaç doz kullanılması gerektiğini danışmalısınız. Bazı ilaçların kullanımı potasyum eksikliği tedavisi için yardımcı olabilir. Potasyum içeren besinleri tüketmek ve potasyum takviyesi olarak da ilaç kullanmak potasyum eksikliğinde kullanılabilecek bir tedavi yöntemidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11