Belirtileri.com
Lenfoma Belirtileri

Lenfoma Belirtileri

11 Mart 2017

Lenf kanseri olarak da bilinen bağışıklık sistemi hastalığıdır. Bağışıklık sisteminde bulunan lenfatik sistemde bulunan beyaz kan hücrelerine etki eden kanser çeşididir. Lenfoma da iki türe ayrılmaktadır. Hodgkin lenfoma ve hodgkin olmayan lenfoma olarak. Tüm kanserlerde olduğu gibi bozulan hücreler ile oluşmaktadır. Lenf bezlerine kan hücreleri baskı yapabilir. Baskı sonucunda lenf bezlerinde şişme meydana gelir. Damarların baskı altında kalması ile de ellerde, kollarda ve bacaklarda uyuşma ve karıncalanma yaşanır.

Lenfoma Nedir?
Lenf bezi kanseri olarak da adlandırılan bir hastalıktır. Lenf bezlerinde oluşan kanser hücresi organlara da yayılım gösterebilen bir hastalıktır. İki çeşit lenf kanseri çeşidi bulunmaktadır. Hodgkin Lenfoma hastalığı ve Non-Hodgkin lenfoma hastalığı ( hodgkin lenfoma olmayan ). Lenfatik sistemde hücreler normalden daha fazla büyüme gösterir ve organlara yayılma sık görülür. Lenfatik sistem vücutta bulunan enfeksiyonlara karşı mücadele etmesi gereken sistemde yer almaktadır. Lenf bezlerin genel adına lenfatik sistem demekteyiz. Lenfatik sistem, boyun, koltuk altı, kasık, bademcik, dalak, karaciğer, kemik iliği ve göğüs kısmını oluşturur. Mide ve bağırsakta bu sisteme dahildir. Bu saydığımız tüm yapılarda lenfoma görülme riski vardır. Lenf bezleri vücutta birçok noktada bulunur ve bağlantılıdır bu yüzden lenf bezleri dışına kanserin yayılma olasılığı da artar. Lenf kanseri yani lenfoma tanısı için hastalar üzerinde belirtilerden yola çıkılır öncelikle. Belirtilere göre belli testler yapılır ve filmler çekilir. Öncelikle kanserde tanı kesin olarak patoloji sonucundan sonra konulmaktadır. Bir komplikasyon oluştuğu görülen noktadan bir parça alınır bu parça patologlar tarafınca incelenir. Bu inceleme sonrasında kesin tanı konulur.

Lenfoma Belirtileri
Lenfoma bağışıklık sisteminde yer alan hücrelerin kendini yenileyememesi sonrasında kanser hücresine dönüşür. Lenf bezlerinin tüm vücutta bulunan ağına lenfatik sistem denir. Lenfoma oluşan kişinin tüm lenf bezleri bu sorundan etkilenebilir. Lenfoma görülen hastalarda en çok boyun, koltukaltı ve kasık bölgelerinde görülür. Bu noktalarda lenf bezlerinde şişme yaşanır. Lenf bezlerinin bulunduğu noktalarda şişme yaşanır bu şişliklerde ağrı oluşturmaz. Lenf bezlerinde ki şişlikler bazı durumlarda kan damarları üzerinde baskı yaratabilir. Baskı gören damarlar etkilendiği için şişliklerde yayılma görülebilir.


Lenfoma Nedenleri
Her hastalığın oluşmasında bir neden elbette ki yatar. Bazı hastalıklar için kesinlikle bu nedenle denilemese de bazı tahminler yapılmakta ve sebepler olduğu bilinmektedir. Sigara ve tütün ürünlerinin kullanılması lenfomanın oluşmasında en etkili nedendir. Benzin, tarım ürünleri ve ya kimyasal ilaçlar ile fazla ilişkili olan kişilerde de lenfoma görülme olasılığı artar. Tamamen bağışıklık sistemi ile bağıntılı olduğu için bu tür ürünler bağışıklığa zarar verir. Bunlar da vücudun herhangi bir noktasında problem oluşmasını tetikler. Romatizma kökenli hastalıklarda da lenfoma görülme olasılığı vardır. Özellikle tarım işçilerin de, seracılık ve ya tarım ile uğraşan kişilerde lenfoma oldukça sık görülür. Kontrolsüz ve önlem alınmadan kullanılan kimyasal maddeler ve zirai ilaçlar kişinin vücudunda birçok hastalık oluşturabilir. Kimyasal içerikli maddeler insan yapısına zarar vermektedir ve sağlığımızı kötü etkilemektedir. Birçok meyve sebze tüketiminde ilaç dokuları bulunabilir. Bu ilaç dokuları yıkanmadan ya da yeterince temizlenmeden yenir ise o zaman da sağlığımıza zarar verir. Her hastalıkta spor yapmak, sağlıklı bir bedene sahip olmak da önemlidir. Çünkü kilosu fazla olmayan insanlar hareket kabiliyeti açısından da birçok hastalık açısından da daha avantajlıdır. Obezite sorunu yaşayan insanlarda lenfoma oluşumu tespit edilmiştir. Fazla kilosu olan hastalar tüm kanser türlerinde dezavantajlıdır.

Lenfoma Çeşitleri
Lenfoma kanserinde iki tür vardır. Bir tanesi Hodgkin Lenfoma diğeri ise Non – Hodgkin Lenfomadır. NHL yani Non – Hodgkin Lenfoma türlerinde B hücreli yapılar görülmektedir. Hodgkin dışı lenfomalar da kendi içerisinde 2 grupta incelenmektedir.

İlki yavaş gelişen ve ya indolnet lenfomadır. Bunlar; Foliküler lenfoma, kronik lenfosittik lösemi, kutanöz T hücreli lenfoma, Lenfoplazmositik, marjinal zon, küçük hücreli lenfatik lenfomadır. İkincisi ise hızlı gelişen ya da agresif lenfomadır. Bunlarda; Diffüz büyük B hücresi olan lenfoma, AIDS ile bağlantılı lenfoma, büyük hücreli anaplastik lenfoma, Burkit, Merkezi sinir sistemli lenfoma, lenfoblastik, MALT lenfoması, Manto hücresi olan lenfoma, Periferik T hücresi olan lenfomadır. Her Hodgkin Dışı Lenfoma için tedavi süreci mümkündür ve tedavi sonuç vermektedir.

Hodgkin Lenfoması ise en çok tedaviye cevap veren kanser çeşididir. Tüm hastaların %75’i tedaviden sonuç alabilmiştir. Genç yaşlarda görülmek olasılığı fazladır. Orta yaşlı kişilerde pek görülmez fakat hastalığın görülme oranı yaşlılık döneminde tekrar artış gösterir.

Lenfoma Evreleri
Kanser hücrelerinin vücutta gösterdiği yayılma oranına göre evreler belirlenir. Hastalığın durumu evre şeklinde tanımlanır. Lenfoma hastalığının evrelerinin bilinmesi de hastalığın tedavisi açısından oldukça önemlidir. Tedavi tablosu ona göre belirlenir. Evrenin belirlenmesi için, hastanın akciğer grafisi çekilir, göğüs kafesinde ve akciğerinde incelemeler yapılır. Lenfomanın merkezi sinir sistemine yayılıp yayılmadığını ya da omuriliğe ulaşmış olup olmadığını omurilikten alınan bir sıvı ile anlayabilirler. NHL’nin evrelerinde hastalığın lenf nodlarında, organda ya da dokular üzerinde bulunmasını baz alınarak yapılır.

Evre I: Lenf bezlerinden sadece bir noktası kanser tarafından tutulmuştur. Lenfoma hücreleri lenf bezleri üzerinde bulunmuyor ise dokularda ya da organlarda küçük bir kısımda olabilir.

Evre II: Diyaframın üst kısmında ya da etrafında iki lenf bezinin tutulması söz konusudur.

Evre III: Diyaframın hem alt kısmı hem de üst kısmı kanserli hücre tarafından tutulmuştur. Ayrıca bu bölgenin etrafında bulunan bölgelerin bir kısmı da bu hücreler tarafından sarılmış olabilir.

Evre IV: Lenf dokularının yanında çok fazla organ ve ya dokuda yayılmış olarak bulunur.

Lenfoma Tedavisi
Lenfoma hastalarının yaş gruplarına göre, hastalığın evrelerine göre tedavi şekli çeşitlenmektedir. Her hastalığın tedavisi kişiseldir. Tedavi doktorun tanısına göre bireysel olarak şekillendirilir. Lenfoma hastalarının tedavilerinde birkaç tane tedavi çeşidi vardır. Bunlardan birisi kemoterapidir. Kemoterapi kişinin yine yaşına ve hastalığın evresine göre kemoterapi tedavisi uygulanır. Bu ilaçlar damardan ya da ağızdan verilir. Kemoterapi ilaçları ile kanser hücreleri öldürülür. Kemoterapi ağır bir tedavi türüdür. Kemoterapi ile kan hücrelerinin seviyesi düşebilir buna bağlı olarak da enfeksiyon riski artar, morluklar ve halsizlikler kendini gösterir. Saç dökülmesi de bu tedavi yönteminin bir yan etkisidir. Bazı kemoterapi ilaçları kısırlığa bile neden olabilir. Tedavi sürecinde erkeklerin sperm dondurması yapması, kadınların ise yumurta dondurması yapması önerilmektedir. Yumurtalık dondurulmasında başarı oranı düşüktür. Diğer bir tedavi yöntemi ise Radyoterapidir. Radyoterapi yöntemi sayesinde vücuda ışınlar verilir. Verilen X ışınları sayesinde kanser hücrelerini öldürmeye çalışır. Hedefe yönelik olarak da tedavi yapılmaktadır. Normal hücrelere zarar vermeden kanserli hücreler üzerine tedavi uygulanır. Bu tedavi yöntemi oldukça olumlu sonuçlar vermektedir. Sağlıklı hücrelerin de zarar görmesi bu yöntem ile engellenmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular