Belirtileri.com
Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri

Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri

24 Mayıs 2017

Kuyruk kemiğinin kayması ile genellikle kuyruk sokumu ağrıları yaşanır. Bunun için hem tanı koyulması için, hem tedavi edilmesi için bu konuda uzman bir doktora gidilmelidir. Ağrının nedeninin tam olarak neden olduğunu anlamak için doktor kontrolü şarttır başka iskelet sistemi bozukluğundan kaynaklı bir ağrı da yaşanıyor olabilir. Her iki kalça kemiği arasında bulunan noktaya dokunularak ağrı hissedilir ise, hasta otururken ağrı yaşanıyor ise kuyruk sokumu ağrısı olabilir. Kalça eklemlerinin ve kalça kemiklerinin yapıları incelenerek kontrol edilir. Bu incelemeler ardından kuyruk sokumu eğriliğinden kaynaklandığı anlaşılmış olur. Omurga duruşu fiziksel olarak görünümü kiloya ve kamburluğa bağlı değişir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nedir?
Kuyruk sokumu ağrıları koksigodini olarak da adlandırılmaktadır. Kuyruk sokumu dediğimiz nokta omurilik yapısının bitiş noktasıdır. Omuriliğin bitiş noktasında kemik yüksekliği ve kalça ortasında ki çizgiden kaynaklı bir boşluk vardır, bu durumda kemiklerde içeriye eğiklik yapılmasına neden olur. Kuyruk sokumu ağrılarında kişiler yer yer rahatsızlık hissederek uyanıp şiddetli ağrılar yaşayabilir.

Özellikle kuyruk sokumu ağrıları kadınlarda görülür ve toplumda da sık rastlanır. Hastalığın verdiği rahatsızlık kişinin yaşam kalitesini azaltır. Uzun saatler hareketsiz kalmak ya da oturmak, çok ağır yük taşınması, ileri gelen zedelenmelerden başka zorlu aktiviteler, alışılmamış fiziksel zorlanmalar, doğumsal sorunlar, eklemlerde yaşanan iltihaplanmalar, düşme, dolaşım sorunları kuyruk sokumu ağrılarını tetikler.


Kuyruk Sokumu Ağrısı Belirtileri
Kuyruk sokumu ağrılarında başlıca belirtiler, kuyruk sokumu etrafında içsel ağrılar, kuyruk sokumunun kenar kısmında hassas doku oluşumu, bacaklara vuran ağrılar, dışkı yaparken ağrı hissetmek, oturup kalkarken ağrı hissedilmesi, kadınların regl dönemlerinde kuyruk sokumlarında yoğun ağrılar yaşanması başlıca görülen unsurlardır.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Nereye Vurur?
Kuyruk sokumu omur iliğin bitiş noktasındadır. Yani kuyruk sokumu kalçanın ve omuriliğin birleştiği noktada yer alır. Kuyruk sokumu ağrısı da tam olarak kalça üstü ve omuriliğin bitiş noktasında yaşanır. Bu ağrı şiddetine göre etrafına, bacaklara doğru yayılım gösterebilir.

Kuyruk Sokumu Ağrısı İçin Bitkisel Tedavi
Kuyruk sokumu ağrıları için kurutulmuş ısırgan otu uygulanabilir. Isırgan otu bir miktar suda 5 dakika kadar haşlanmaya bırakılır ve ezilir. Hazırlanan ısırgan otur ılımaya bırakılır. Bir süre sonra da bez ya da tülbent gibi bir bez ile bölgeye sarılır. Bölge sıcak kompres uygulandığı zaman da rahatlanma yaşanır. Bu nedenle ılık ısırgan otu da bölgeyi rahatlatır. Bunu belli aralıklar ile haftada birkaç kez uygulayabilirsiniz.

Kuyruk Sokumu Ağrısı Tedavisi
Kuyruk sokumunda ki kemiklerde sürekli olarak bir ağrı hissediliyor ise öncelikle bir ortopedi uzmanına danışılması gerekir. Uzman gerekli kemik filmlerini çektikten sonra, gerekli fiziksel muayeneleri yaptıktan sonra tıbbı tedavi yöntemlerini ve uygulanması gerekenleri önerecektir. Kuyruk kemiği ağrıları duruş bozukluklarından kaynaklı oluşabilir.

Bu tür durumlarda uygun pozisyonlarda oturulması, durulması ya da yürünmesi sağlanır. Duruş bozukluklarının giderilmesi için korsede kullanılabilir. Bunun dışında minder ya da yastık gibi ürünler kullanılabilir. Kuyruk kemiği ağrısı yaşayan hasta sırtına minder koyarak oturabilir. Bu hastalık için özel minderlerde bulunmaktadır. Bu minder kemiğin alt kısmına yerleştirilir. Bu tür yastıklar kullanılırken de doktora danışılması önemlidir. Çünkü her yastık türü kuyruk kemiğine iyi gelmemektedir. Sıcak kompres uygulanması da başka bir seçenektir. Kemik ağrılarının hafifletilmesinde sıcaklık uygulanması oldukça etkilidir. Çünkü bölgede ki kan akışı hızlanırken, kemiklerde sıcak ile birlikte rahatlama göstermektedir. Bu nedenle sıcak su tornası, sıcak havlu uygulamak kuyruk sokumu ağrınıza iyi gelecektir.

Gün içerisinde 4 – 5 kez kullanabilirsiniz. Bunun dışında masaj da kemiklerin rahatlaması için uygulanabilir. Masaj uzmanlarına başvurarak ağrının yaşandığı bölgeye uygun bir masaj uygulanabilir. Bu konuda uzman kişilerin yapması yanlış tedavinin oluşmaması için önemlidir. Sizin de uzmana ağrınızın olduğu doğru noktayı göstermeniz de önemlidir. Çünkü yanlış bölgeye baskı uygulanması ağrınızı daha da şiddetlendirerek daha kötü sonuçlar oluşmasına neden olabilir. Bir diğer tedavi şekli ilaç kullanmaktır. Genellikle naproxen, ibuprofen gibi ilaçlar ağrı kesici özelliğe sahiptir ve kemik ağrılarını geçirmekte oldukça etkili ilaçlardandır.

Fizik tedavi yöntemi de ağrıların azaltılmasında etkilidir. Kuyruk sokumu ağrıları için fizik tedavi oldukça başarılı bir yöntemdir. Pelvikteki baskının azaltılmasını ve ağrının ortadan kaldırılmasını sağlayarak kemik egzersizler ile vücut dokuları azaltılır. Bunun dışında da en son uygulanan yöntem ise ameliyattır. Ameliyat aslında uygulanmak zorunda kalınan bir tedavi şeklidir. Kemik ameliyatı olduğu için öncelikle fizik tedavi, egzersiz ya da masaj uygulanması öncelik taşır. Fakat bu seçenekler sonuç vermez ve ağrılar şiddetlenerek artar ise kemik ameliyatı yapılır. Kuyruk sokumunda ki kemiklerin yerleri değiştirilir. Kuyruk sokumu kemikleri çıkartılabilir. Bu kemiğin çıkartılma işlemi ise koksijektomi olarak isimlendirilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11