Belirtileri.com
Kedi Alerjisi Belirtileri

Kedi Alerjisi Belirtileri

27 Mayıs 2017

Hayvanlara karşı insanlarda gelişen alerjiler artiker ya da anjioödemden, alerjik nezle, astım gibi değişik alerjik krizlere neden olabilir. Evcil hayvanlar ile ilgili sorunlar astım sorunu olan çocuklarda daha sık kriz hali, daha sık hastaneye yatma gibi olayların gelişmesine neden olabilir. Hayvan alerjileri hayvan ile temastan kısa süre içinde gerçekleşebileceği gibi hayvan ile temas edildikten uzun bir süre sonrada oluştuğu görülür. Aynı evi paylaşan hayvan ve hasta arasında bir belirti yaşanmayabilir. Belirtiler sinsice ve yavaş şekilde ilerleyerek uzun bir zaman sonra ortaya da çıkabilir.

Kedi Alerjisi Nedir?
Kedi alerjisi, hayvanların tüylerinden kaynaklanmaktadır ve en çok kedi ve köpeklerde yaşanan bir sorundur. Evde beslenen evcil hayvanlardandır. Bu nedenle kedi alerjisi daha çok evcil hayvanlar ile temasta kendisini gösterir. Kedi alerjisinin birçok çeşitli türleri de bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı öncelikle alerjinin çeşidi öğrenilmeli ve sonrasında ona göre bir tedavi uygulanmalıdır. Alerji daha çok insanların bu hayvanlara karşı yakın davranması, sevmeyi, dokunması ile kendisini gösterir. Bu belirtiler ilk önce kaşıntı şeklinde oluşum gösterir. Bir süre geçtikten sonra deride lekelenmeye sebep olabilir. Bu tür alerjisi olan hastalar kısa sürede bir sağlık kuruluğuna ya da hastaneye gitmelidir. Genellikle bu tür alerjiler ilaç ile tedavi edilmektedir.

Kedi Alerjisi Belirtileri
Kedi alerjisi aynı zamanda evcil hayvan alerjisi olarak da bilinir. Bu alerjinin belirtileri; hapşırma, burun akması, kaşıntı, kızama, gözlerde kaşıntı ve sulanmak, burun tıkanması, boğaz kaşıntısı, geniz akıntısı, öksürme, yüz basıncı ve ağrı, göz altlarında morarma ve şişme olarak kendisini gösterecektir. Eğer ki astım hastası biriyseniz, kedi, alerjisi de bunun üzerine bir sorun yaratıyor ise bu durumda belirtiler daha kuvvetlidir. Nefes almada zorlanma, göğüste sıkışma ve ağrı, nefes alıp verirken hırıltı ve uğultu, soğuk algınlığı gibi solunum yollarını zorlayan öksürükler ve akıntılar kendisini gösterir. Kedi alerjisinin diğer bir belirtisi de cilt üzerindedir. Kedi alerjisi kişi deri üzerinde de sorunlar yaşar. Deri iltihaplanmaları, bağışıklık sistemi reaksiyonu, deride kabartı, şişme, kırmızı yara, deride şiddetli kaşıntı başlıca cilt belirtisidir.


Kedi Alerjisi Hapı Var mı?
Kedi alerjisi için çeşitli alerjenik ilaç tedavileri uygulanır. Alerjilerin kesin bir tedavisi bulunmamaktadır fakat bu alerjenlerin belirtilerini ortadan kaldıracak ilaçlar kullanılmaktadır. Kaşıntıları engelleyecek, göz iltihaplanmasını geçirecek, burun tıkanıklığını ve boğaz ağrılarına iyi gelecek ilaçlar önerildiği gibi bu reaksiyonları azaltacak alerji hapları da doktorlarınız tarafından önerilebilir.

Kedi Alerjisi İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Perilla yağı dediğimiz doğal madde uzak doğuda oldukça bilinen bir maddedir. Ballıbabagiller ailesine ait bir maddedir. Günümüz de kapsül şeklinde de üretilmektedir ve dünyaya ulaştırılmaktadır. Alerji, astım gibi hastalıklarda görülen hapşırma, burun ödemi, burun akıntısı, bronş tıkanıklığı, göz ve cilt alerjenlerinin giderilmesi konusunda oldukça faydalı bir maddedir. Perilla yağının bir diğer etkileri ise kalp krizi risklerinin azaltılması, bağırsak kanserinin önlenmesi, antioksidan maddelerin vücuttan atılması gibi etkileri bulunur. Isırgan otu alerjilerin tedavi edilmesinde ciddi bir etkiye sahiptir. Isırgan otu K vitamini ve quercetin içermektedir. Alerjinin başladığı ilk anda ya da çok fazla ilerlemediği noktada ısırgan otu tüketmek başarı verici sonuçlar elde etmenizi sağlar. Isırgan otur aynı zamanda tıp alanında da kanıtlanmış birçok hastalığın tedavisinde kullanılır. Turunç yani citrus aurantium olarak da bilinen bitki alerji tedavisinde etkilidir. Burun açmada oldukça etkili olsa da bazı kişilerde bazı yan etkiler oluşturabilir.

Kedi Alerjisine Karşı Aşı Var mı?
Hayvan alerjisi olan bireyler hayvanlardan uzak durmak yerine aşı yaptırabilir. Bu aşı sayesinde sorun ortadan kalkacaktır ve sizin hayvanlar ile olan iletişimiz de sekteye uğramayacaktır. Özellikle kış döneminde insanlar daha kapalı ortamlarda bulunmaktadırlar. Ev tozlarının da oldukça etkili olduğu alerjenler kişiyi oldukça rahatsız ederek, belirtiler vermeye başlar. Bu nedenle kış aylarında kedi ve köpek besleyen bireylerde daha sık kedi alerjisinin kendisini gösterdiği tespit edilmiştir. Yeterli havalandırılmayan ev hastanın durumu tekleyebilir. Fakat belirttiğimiz gibi bu alerjiyi önlemeye yarayan aşılar bulunmaktadır. Bu aşılar sayesinde korunabilirsiniz.

Kedi Alerjisi Sonradan Çıkar mı?
Kedi alerjisi dediğimiz evcil hayvanlara karşı olan bu alerjik rahatsızlık kişinin doğumundan itibaren bulunan bir sorundur. Fakat kişi evcil hayvanlarla çok fazla vakit geçirip solunum yolunda tüy ve benzeri şeylerle zarar görmüş ise ilerleyen zamanlarda da tepkimeye neden olabilir. Kedi alerjisi bir de aniden kendisini göstermeyebilir. Hasta hayvan ile temas ettikten uzun bir süre sonra alerjisi kendisini gösterebilir.

Kedi Alerjisi İçin Sprey
Evcil hayvanların kıllarına ve tüylerine karşı alerjik sorun yaşayan kişiler için aşı bir tedavi türüdür. Kedi alerjisinde tüyden ziyade hayvanın salyası, tüyü, idrarına yapışan polen ve küflerin neden olduğu bu sorundur. Kedi alerjisini önleyici spreyler düzenli kullanıldığı durumda alerjen maddeleri temizler. Bu sayede vücudunuzun alerjik reaksiyon vermesi engellenir.

Kedi Alerjisi Tedavisi
Kedi alerjisi evcil hayvanların tüylerinde, salyalarında, idrar ve dışkılarına yapışarak tutunan polen ve alerjenlerin, alerjenlere karşı hassas olan insanları rahatsız etmesi sorunudur. Kişi kendisinde evcil hayvanlara karşı oluşan bir alerji tespit ettiği durumda uzman bir doktora başvurmalıdır. Kişinin alerjisini gidermek için ilk olarak alerjik haplar verilerek reaksiyonların etkileri ortadan kaldırılabilir. Bunun dışında belli aralıklar ile kedi alerjisine karşı aşı yaptırılarak bu sorundan korunabilirsiniz. Evcil hayvan besleyen biriyseniz evinizi sık temizlemeli ve bolca havalandırmalısınız. Özellikle de kış aylarında.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11