Belirtileri.com
Kasık Fıtığı Belirtileri

Kasık Fıtığı Belirtileri

13 Mart 2017

Kasık Fıtığı Belirtileri: Fıtık, karının duvarlarında yırtılmış ya da delikten çıkan iç organların cildin alt kısmından şişlik meydana gelmesidir. Fıtığa neden olan bu şişlik bazen kaybolur bazen tekrar çıkar. Fıtıkta, ayağa kalkınca öksürük, ağrı oluşur. Sırt üstü yatıldığı zaman ise kaybolur. Genellikle şişliği yapan iç organ bağırsaktır. Fıtık eğer ki ilerlemiş ise ve ya tedavi edilmemiş ise şişlik kalıcı şekilde çıkar. Hastanın fıtık ağrıları da bu dönemde oldukça fazla ve dayanılmazdır. Tüm karın bölgelerinde oluşan fıtık türlerinde ya doğumsal temellidir ya da sonradan oluşmuş zayıf bölgelerden çıkar. Kasık fıtığı da bu zayıf noktadan çıkan fıtık türüne örnektir. Bu hastalıkta en yaygın belirti kasık bölgesinde ki oluşan şişliklerdir. Diğer belirtilerde ise hareket ederken öksürme ve ıkınma gelir.

Kasık Fıtığı Nedir?
Karın duvarlarında oluşan fıtıkların %90 kadarı kasık fıtığıdır. Genel olarak erkeklerde bu hastalık daha sık görülür. Bazı kasık fıtıkları doğum sonrasında kapanması beklenen kasık kanallarının kapanmaması sonucunda ilerleyen dönemlerde meydana gelmesi ile oluşur. Karın adalesinin zorlanması ve ya yırtılmış olması sonucunda oluştuğu görülür. Fıtık oluşumunu bir topun kenarından çıkan baloncuğa ya da araba lastiğinin baloncuk oluşturmasına benzetebiliriz. Kasık fıtığı tanısı kolay bir muayene yöntemi ile anlaşılabilir. Kasık fıtığı hastalarının da bunu anlaması olasıdır. Fakat fıtık çeşitlilik gösterebilir. Bazı fıtıklar ayağa kalktığında, bir eylemde bulunurken ortaya çıkabilirken, yatıldığı zaman kaybolabilir. Kasık fıtıkları hastalarda üzerinde karın ağrılarına ve karın içi şişliklere neden olur. Yemek yedikten sonra bu ağrılara sık rastlanır. Karın içi basınç yemekle birlikte arttığı için ağrıyı tetikler. Yemek sonrası oluşan ağrılar ve basınç kabızlığa da neden olabilir. Kabızlık da hastalığın zorlanmasını tetikler. Çünkü zorlanan vücut tekrar ağrıya neden olacaktır. Kasık fıtığı başlangıcında sporcular ve ya atletik kişilerde kronik ağrılar oluşmasına neden olabilir. Bu hastaların tanısı da kasık bölgelerinden ultrason ile bakılarak barsak kısmının fıtık kanalları ile durumu incelenir. Sporcularda bulunan adale yırtıkları ağrılı nokta fıtığıdır. Bunun için ultrason yöntemi yeterli gelmeyecektir ve MR çekilmesi gerekecektir. Kasık fıtığı hastalığı her yaştan insanda görülebilir. Kasık fıtığı genellerde erkeklerde, göbek fıtığı da kadınlarda yaygın görülür. Sporcularda, özellikle futbolcularda kasık fıtığının oluşumuna sık rastlanılır.


Kasık Fıtığı Belirtileri
Kasık fıtığının en önemli belirtisi kasıkta oluşan şişliktir. Kasık bölgesinde ayağa kalkıldığı zaman belirginleşen yuvarlak şişlikler oluşuyor ise bu kasık fıtığının belirtisidir. Bu şişlikler genel olarak ayağa kalkıldığında ve ya spor yapılırken ortaya çıkar. Çoğu zaman da uzanınca geçer. Bu şişliklerde zaman zaman ağrı olabilir. İleri derece bir fıtık ise ağrının şiddeti ve sıklığı da artar. Kasık fıtığının içine, karın içinde bir organ ya da doku girdiği zamanlarda karın ağrıları da sıklık kazanır. Kasık fıtıklarının tek tedavi şekli cerrahidir. Kasık fıtığı yaşan hastanın bunu anlayabilmesi kasık bölgesinde oluşan şişlik ve karın ya da kasık bölgesinde ki ağrılardır.

Kasık Fıtığı Başlangıcı
Kasık fıtığı ilk oluşmaya başladığı zaman yırtık küçük boyutlardadır. Bu noktada şişlik pek oluşmaz çünkü bağırsak yırtıktan dışarı çıkmamıştır. Başlangıç fıtıklarına nokta fıtık denilmektedir. Kasık fıtığı başlangıç aşamasında çok fazla belirti vermez. Uzman bir doktorun muayenesinde belli olur. Fıtığın başlangıcında ultrasonografi tetkikler ile anlaşılır. Şişlik oluşmadan ağrı şeklinde belirtiler gösterirler. Tek taraflı kasık fıtığı olan kişiler ameliyat edilmeden önce diğer tarafa da bakılmalıdır. Gözden kaçırılan bir nokta fıtık oluşumu var ise bu başarılı bir ameliyat olmayacaktır. Kasık fıtığı başlangıç aşamalarında sadece ağrı şeklinde varlığını belli eder. Belki nadiren bacak çekilmelerinin yaşanması gözlenebilir. Fıtıkta meydana gelen yırtık büyüdükçe şişlik oluşumu artar, ağrıların görülme sıklığı da fazlalaşır.

Kasık Fıtığı Nerede Olur?
Kasık fıtıkları, kasık bölgesinde oluşan bir fıtık türüdür. Kasık bölgelerinde fıtığın büyümesi ile şişlikler oluşmaya başlar. Şişlik karın içi basınç ile büyür ve basınç azalınca küçülür. Öksürük, ıkınma, zorlanma durumunda ortaya çıkar. Otururken ya da uzanırken kaybolur.

Kasık Fıtığı Ağrısı Nasıl Geçer?
Kasık fıtığı ağrıları çeşitli organları etkileyerek o bölgelerde de ağrı oluşumuna neden olabilir. Her yaş grubunda görülmesi mümkün olan kasık fıtığı ağrıları için çeşitli yöntemler vardır. Sırtüstü yatmak kasık fıtığı şişliğini yok eder ve ağrıları dindirir. Fakat bu şekilde yatarken ayakları havaya kaldırmak da yararlıdır. Çünkü kan akışı hızlanacağı için ağrılara iyi gelecektir. Aleo vera yağı da içinde bulundurduğu bazı özler sayesinde bölgede iyileşme gerçekleştirir. Kıyafetler üzerinde dikkat edilmesi gerek şeylerde vardır. Dar ve sıkan kıyafetler giymekten uzak durun. Bol kıyafetler giymek bu bölgenin ağrısını azaltacaktır. Sık giyilmiş kıyafetler bölgenin ağrısını artırır. Ağrıların oluştuğu zamanlarda kasık bölgesine buz uygulaması da yapılabilir. Dinlenmekte bir başka rahatlatıcı yöntemdir.

Kasık Fıtığı Ameliyatı Ne Kadar Sürer?
Kasık fıtığı ameliyatları genellikle 1 saati bulur. Ameliyat iki türlü yöntem ile gerçekleştirilir. Ya açık yöntem tercih edilir ya da kapalı yöntem. Hastanın anesteziye alınması, ameliyat ve ayılıp yatağa alınması genel olarak 1,5 saati bulur.

Kasık Fıtığı Nasıl Geçer?
Kasık fıtığı yöntemi ilaç ile tedavisi mümkün olmayan bir rahatsızlıktır. Doktorların verdiği ilaçlar genellikle kas gevşetici ve ağrı kesici ilaçlardır. Bunlarda kasık fıtığının yarattığı ağrıyı azaltmak ve hastanın rahatlamasını sağlamak içindir. Fıtık mekanik bir sorundur. Fizik tedavi yöntemi ya da korseler de bu hastalık için kesin çözüm değildir. Fizik tedavi yöntemi hastanın ilaçlar gibi rahatlamasını sağlamak için uygulanır. Korse kullanımı da aksi bir sorun oluşturabilir. Kasıkta meydana gelen ağrıları şiddetlendirebilir. Kasık fıtığı için kesin olarak cerrahi müdahale gerekir.

Kasık Fıtığı Tedavisi
Fıtık karın duvarlarında oluşan yırtık ile gerçekleşir. Tedavi şeklide bu yırtığın onarılması ile gerçekleştirilir. Geçmiş dönemlerde bu yırtıklar dikilerek tedavi edilmeye çalışılırdı fakat bu dikilen bölge diğer bölgelerde gerilmeye neden olurdu. Bu da yeni yırıkların oluşmasını tetikleyebilmekteydi. Günümüz de ise yama adını verdiğimiz cerrahi yöntem uygulanmaktadır. Yama ile tedavi yöntemi 1950 de Dr. Usher tarafından uygulanmıştır. Teknolojinin gelişmesi ile bu yöntem oldukça rağbet görmeye başladı. Önce ki dönemlerde teknolojik yetersizliklerden kaynaklı pek uygulanmamaktaydı. Modern tıp yöntemi ile artık hastanın kasık fıtığı kolay bir şekilde tedavi edilmektedir. Bu ameliyat yöntemi ile hastalık tekrardan nüks etmemekte. Nüks etme olasılığı çok düşüktür.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11