Belirtileri.com
Karaciğer Metastazı Belirtileri

Karaciğer Metastazı Belirtileri

Karaciğer Metastazı Nedir ?
Kanserde metastaz denilen durum, kanserin oluştuğu ve ilk meydana bölgeden daha farklı bölgelere doğru sıçraması ve ilerlemesidir. Karaciğer metastazı da aynı şekilde, başka bir organda ya da başka bir uzuvda başlayan kanserin, karaciğere sıçramasını ifade eder.

Genellikle kanser, vücutta yayılıp ilerlerken, kanın geçtiği ve sindirildiği organları takip eder. Kanın süzüldüğü yerlerden biri olan karaciğerde de bu yüzden metastaz meydana gelir. Metastaz ve özellikle karaciğer metastazı, kanserin evrelerinde son evre olarak bilinir. Bu yüzden karaciğer metastazı ağır bir evredir. Hastanın ve hastanın yakınlarının psikolojisinin bu duruma elverişli olması gerekmektedir.

Vücutta meydana gelen kanserin karaciğere sıçraması durumundaki belirtiler çok belirgindir. Karaciğere sirayet eden kanserin ilk belirtisi, sarılık olmaktadır. Devamında iştahsızlık ve güçsüzlük görülmektedir. Karaciğeri etkileyen tüm bu durumlar tanı ve teşhis bakımından çok kritik mesajlar barındırır. Karaciğere sıçrayan kanserin tedavisi çok zahmetli ve zordur. Karaciğer vücudun en hassas organlarından biri olduğundan ötürü radyasyona karşı da çok hassastır. En ufak bir radyoterapi hamlesi, karaciğerin tüm fonksiyonlarını bozup kullanılamaz hale getirebilmektedir. Bu yüzden karaciğer metastaz’ı tedavisinde gerekli olan tedavi yöntemlerinin başında cerrahi yöntem gelmektedir.


Karaciğere yapılan bir takım testler sonucu, kanserin hangi oranda metastaz yaptığı tespit edilmektedir. Buna ek olarak da cerrahi yöntemle karaciğerin alınacak yüzdelik kısmı da belirlenmektedir.

Karaciğer Metastazı Belirtileri
Karaciğer metastazı belirtileri çok açık ve nettir. Bu belirtiler sonucunda hastaya bir takım testler uygulanır. Bu testler karaciğerin ne durumda olduğunu ve kanserin karaciğere yüzde kaç oranında sirayet ettiğini ortaya koyar. Buradan yola çıkarak belirlenen tedavi yöntemi ile hasta eski haline döndürülmeye çalışılır.

Bu açık ve net belirtiler aşağıda verilmektedir. Eğer kritik durumda bir kanser hastasına sahip iseniz, aşağıda yer alan belirtilerin bir veya bir kaçını kendisinde gözlemlediğinz takdirde mutlaka doktorunuza danışınız.

 • Sarılık
 • İştahsızlık
 • Güçsüzlük ve aşırı yorgunluk hissi
 • Sürekli soğuk terleme
 • Nefes alış verişinde zorlanma
 • Ateş
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Aşırı oranda kilo kaybı

Karaciğer Metastazına Tanı Koymak
Eğer karaciğer metastazı vücutta meydana gelen başka bir kanser türünden ilerleyip karaciğere tutunduysa, bunu teşhis edip ortaya çıkarmak oldukça kolaydır. Bu tanı yöntemlerinin başında, karaciğer ile ilgili yapılan testlerdeki bazı değerlere bakmak yeterlidir. Bu değerler metastaz sonucu aşırı derecede yükselmektedir. Bu durum da karaciğer metastasını açık bir şekilde ortaya koymaktadır.

Fakat kanser doğrudan karaciğerde meydana çıktı ise bunu tanımlamak bazen zor olabilmektedir. Bunun tanısını ve teşhisini yapmak için çoğunlukla kapalı ameliyat ile karaciğerden parça alınarak, biyopsi yapılması gerekmektedir.

Karaciğer Metastazı İçin Şifalı Bitkiler
Bazı durumlarda modern tıbbın dahi yetersiz kaldığı karaciğer metastazı için belirli bir şifalı kür mevcut değildir. Fakat herkesin kendi başına alıp, tüketebileceği bir takım bitkiler mevcuttur. Bu bitkilerin temel amacı karaciğere fayda sağlamak ve karaciğerde meydana gelmiş herhangi bir olumsuzluğun düzeltilmesinde fayda sağlamaktır. Bu bitkilerin başlı başına ilaç olmadığı unutulmamalı ve gereğinden fazla tüketilmemelidir. Bu şifalı bitkiler şunlardır:

 • Sarı ekşi yonca kökü
 • Taze nane bitkisi
 • Kırlangıç otu
 • Borotutu Ağacı Kabuğu
 • Deve Dikeni Bitkisi
 • Kişniş Otu
 • Peygamber Dikeni
 • Karahindiba kökü

Bu bitkiler ve otlar, taze olarak kurutulup yemeklerle birlikte ya da çay şeklinde alındığı zaman karaciğer üzerinde belirli bir etkiye sahiptir. Fakat aşırı miktarda tüketilmemelidir.

Karaciğer Metastazı Tedavisi
Karaciğer metastazının teşhisi ve tanısı kadar tedavisi de en önemli kısımdır. Bu kısımın önemli olmasının sebebi, karaciğerin hayati bir organ olmasıdır. Karaciğerde bulunan kanserli hücreler git gide kişinin hayatını zorlaştırmakta ve hastalığın tedavi sürecini de uzatmaktadır.

Karaciğere metastaz yapan kanserin tedavisi genellikle cerrahidir. Karaciğer metastazının seviyesini ortaya koymak için yapılan bir takım testler ve tetkikler sonucunda, cerrahi yöntem ile karaciğerin ne kadarının alınması gerektiği tespit edilir. Uzman cerrahlar vasıtasıyla karaciğerin yüzdelik kısmı alınır. Bu durumdan sonra karaciğerin kendini toparlaması için bir takım ilaç tedavileri uygulanır.

Her hastanın ve hasta yakınının düşündüğü kemoterapi ya da radyoterapi yöntemi ise, karaciğer metastazında çok mümkün değildir. Bunun sebebi ise karaciğerin başlı başına hassas bir organ olmasından kaynaklıdır. Bu kadar hassas olan bir organ, radyasyona ve türevlerine maruz kaldığı takdirde tüm işlevini kaybetmektedir. Bu yüzden eğer metastaz çok ileri seviyelerde ise, çoğu zaman radyoterapi uygulaması yapılmamaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11