Belirtileri.com
Pire Isırığı Belirtileri

Pire Isırığı Belirtileri

Pire Isırığı Nedir ?
Pire, asalak hayvanların başında gelen omurgasız ve kanatsız olan, gözle görülmesi çok zor olan bir canlı türüdür. Özellikle havaların ısınmaya başlamasıyla çok daha fazla görülürler. Pire asalak bir canlı olduğundan dolayı, sokakta yaşayan memeli hayvanlarda, evcil hayvanlarda ve kırsal bölgelerde çok yaygın olarak görülmektedir.

Pirelerin tarihte insanlara olan en büyük zararı vebadır. Zamanında çok yaygın olarak görülen yaygın hastalıkların başında yer alan veba, pireler tarafından farelere, fareler vasıtasıyla da insanlara bulaşmıştır. Bu nedenle çoğunlukla ufak bir medikal durum olarak algılanan pire ısırığı, son derece ciddi ve önemli hastalıklar barındırabilmektedir. Pireler, ısırdıkları insanlara hayatlarını devam ettirebilmek için yumurta bırakmaya çalışsalar da bu mümkün bir durum değildir. Bu yüzden pireler genellikle hayvanlar üzerinde yaşamlarını sürdürürler.

Pire Isırığının Belirtileri
Pire gözle görülmesi çok mümkün olmayan bir hayvandır. Özellikle doğayla iç içe yaşam süren insanların en sık karşılaştığı vakaların başında gelen pire ısırığı, ilk anda kolaylıkla hissedilebilmektedir. Kişinin metabolizmasına bağlı olarak gösterdiği allerjen tepkiler yüzünden farklı boyutlara da ulaşabilen bu ısırıklar, ciltte kabarcıklara, kızarıklıklara ve kaşıntılara yol açar. Acil müdahalesi kolonya ile yapılır.


  • Pire ısırıkları, şerit halinde ve diş izi barındırabilen bir formdadır.
  • Pire ısırığına maruz kalan bölgeler genellikle kırmızı ve ufak boyutta bir yara şeklindedir.
  • Pire ısırıkları genellikle kollarda, bacaklarda veya bileklerde meydana gelmektedir.
  • Pire ısırıkları 3-4 diş izi şeklinde gruplar halinde yer alabilir.

Pire, yapısı itibariyle kanla beslenen bir canlı olduğu için, pire ısırığı kan yoluyla bulaşan hastalıklar açısından bir hayli önem ve tehlike arz etmektedir. Özellikle evinde evcil hayvan besleyen kişiler, kendi hayvanlarını parazite ve pireye karşı korumak amacıyla aşılar yaptırmalıdır. Pire ısırığı ile karşılaşıldığı takdirde vakit kaybeden en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalı ve kan testi yaptırılmalıdır.

Pire Isırığı Nasıl Ayırt Edilir ?
Pire gözle görülemeyecek kadar küçük formda bir canlı olduğu için fark edilmesi zor bir asalaktır. Fakat ısırdığı yerde bir çok belirti bırakmaktadır. Kişilerin vücudunda özellikle kabarcık şeklinde ve aşırı derecede kaşıntı hissi veren yaralar meydana geldiğinde ilk akla gelmesi gereken asalak tipi piredir.

Pire Isırığı İzi Nasıl Geçer ?
Pire ısırığına ilk olarak kolonya ya da saf alkolle müdahale edilir. Daha sonra en yakın sağlık kuruluşuna başvurulur. Uzman doktorlar eşliğinde kullanılacak kortizol veya steroid içerikli kremler pire ısırığını geçirmeye yardımcı olmaktadır.

Fakat bir çok pire ısırığı, kolayca kendiliğinden geçmektedir. Kişiye burada düşen en önemli görev ise, ısırılan yerleri kaşımamaktır. Ancak kaşıntı bazı durumlarda çok fazla olmaktadır. Bu yüzden pirenin ısırdığı bölgeler, amonyak ya da saf alkol ile temizlenmelidir.

Evcil Hayvanlarda Pire Tedavisi
Pire, evcil hayvanlar ve bu hayvanları besleyen kişilerin evlerinde çok sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Fakat her asalak türde olduğu gibi, pirenin de çözümü öncelikle aşıdır. Evcil hayvanın, parazitlere ve pireye karşı korunması amacıyla tüm aşıları yaptırılmalıdır. Aşıya ek olarak evcil hayvan sahiplerinin alabileceği bir kaç önlem daha vardır. Bunlardan bazıları; pire tasması, pire spreyi ve pire tozudur. Bu ürünler, hayvana herhangi bir zarar vermedikleri gibi, hayvanı pireye karşı da etkin olarak korumaktadır. Bu önlemlerden sonra ev ortamı yılda en az 2 kere olmak koşuluyla, tüm asalaklardan korunmak amacıyla ilaçlanmalıdır. Bu durumların sonucunda pire bir sorun olmaktan çıkacaktır.

Pire Isırığı Alerjisi
Pire ısırığı alerjisi çok sık rastlanılan bir durum değildir. Fakat kişinin metabolizmasına göre bu durum değişkenlik göstermektedir. Eğer pire herhangi bir kan hastalığı taşıyor ise, vücut bu duruma aşırı reaksiyon gösterebilir ve pirenin ısırdığı yerlere ek olarak vücudun bir çok yerinde kabarcık türü yaralar meydana gelebilir.

Pire ısırığına karşı herhangi bir alerji durumunda, kişinin vücudunun bir çok yerinde irili ufaklı kabarcıklar meydana gelir. Bunlara ek olarak sürekli bir kaşınma hissi, sebebi anlaşılamayan döküntü ve baygınlık hissi ortaya çıkabilir. Bu durumu anlamak için hastalar genellikle alerji testi yaptırmaktadırlar. Eğer alerji durumu söz konusu ise kişiler yaşadıkları ortamı pireden arındırmak adına düzenli olarak ilaçlama yaptırmalıdırlar.

Pire Isırığı İçin Tedavi Yöntemleri
Pire ısırığı, çoğu zaman kendiliğinden ortadan kalkan bir durum olmasına rağmen bazı alerjen durumlarda tedavi gerektirmektedir. Bu tedavilerin başında tıbbi kremler ve bazı aromalı yağlar gelmektedir. Pire ısırığı meydana geldiği takdirde amonyak, kolonya veya saf alkolle pire ısırığına maruz kalan bölgeyi temizlemek de alternatif bir tedavi yöntemidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11