Belirtileri.com
Göz Tembelliği Belirtileri

Göz Tembelliği Belirtileri

03 Haziran 2017

Göz tembelliği sorununda dışarıdan bakıldığında fark edilmeyen, kolayca anlaşılamayan bir hastalık çeşididir. Göz tembelliği belirtilerinde göz tarafından kendi çevresinde ufak boyutlarda belirti gösterir ve bu belirtiler başkaları tarafınca ya da göz tembelliği problemi yaşayan hastalarca anlaşılması oldukça zordur. Bu nedenden dolayıdır ki göz tembelliği testlerinin yapılması için 2 yaşından büyük ya da 4 yaşından küçük olması uygundur. Aksi yönde çocuğun yaşı ilerledikçe göz tembelliği sorunu daha da yoğunlaşacak ve tespit edilmesi daha da zorlaşarak tedavi süresi zorlaşacaktır.

Göz Tembelliği Nedir?
Göz Tembelliği hastası ya da hasta yakınlarınca göz ile görüldüğünde fark edilemeyecek bir sorundur. Belirtileri de bundandır ki çok yoğun olmaz. Bu tür sorunu olan kişilerde genellikle hastalık tesadüfen fark edilmektedir. Örneklendirmek gerekir ise çocuklar genellikle oyun oynarlarken bir gözlerini kapatırken diğer gözlerini de etrafa yöneltirler. Çocuk daha bulanık görür ya da daha az seçici bir seyir izler. Fakat işlemi diğer gözü ile sağladığı zaman fark etme ve ayırt etme yetisi daha iyidir. Bu noktada anlaşılması gereken bu çocuğun gözlerinde tembellik olmasıdır. Çocuk bunu fark edemez ve ne olduğunu kavrayamayabilir. Bu aileye anlatmaya çalışa da bilir. Bu nedenden dolayı çocukların böyle bir sorunu kavramama olasılığı çok yüksek olduğu için sık sık göz doktoruna muayene olunması bir önlem niteliği taşır.

Göz Tembelliği Tedavisinde Son Gelişmeler
son dönemlerde gelişen teknoloji ve yeni çıkarılan makine sayesinde yepyeni bir teknik geliştirildi. Göz tembelliği sorunu yaşayan hastalara artık umut verici bir haber oldu bu durum. Neurovision adı verilen bu tekniğin klinik faydaları kanıtlanmıştır. Cerrahi bir operasyon gerektirmemektedir ve risk oluşturmayan bir yöntemdir.


Buz neden ile göz tembelliği yaşayan hastalar için Amerikan ilaç dairesi tarafından onaylanmış bu yöntemi kullanabilirler. Bu teknik sayesinde primer görme yani beyinde görme olayını gerçekleştiren hücrelerin farklı görsellere uyarak görme yetisini yeniden kazanmasını sağlıyor. Bu uyarmalar ile beyinde görme yetisi artırılıyor ve hem görme seviyesi hem de görme netliği artış gösteriyor.

Göz Tembelliği Egzersizleri
Göz tembelliği egzersizleri için bilgisayar gibi televizyon gibi göz yorucu nesnelerden uzak tutarak  başlayabiliriz. Uzun saatler boyunca bu nesneler izlendiği ve bakıldığı zaman göze zarar vermektedir. Göz kaslarının çalışmasını sağlamak için oturarak, ayakta ve uzanarak uygulanacak hareketler vardır. Öncesinde 5 kez daha sonralarda 10 kez uygulanması gerekir. Başınızı yüksekte tutmalı ve karşıya bakmalısınız. Hiç kıpırdama göstermeden tavana bakın sonra yere bakın, sola ve sağa bakın, sağ üst köşeye daha sonra sol üst köşeye bakın, sağ üst köşeye bakın bu kez sonra sol alt köşeye bakın, yukarı sağ sol aşağı yukarı bakın ve çember çizerek gözleri çevirin, şimdi ki aşamada ise tam tersi çember oluşturun. Evde yapılacak göz tembelliği için özel gözlükler vardır.

PC ve basitleştirilmiş egzersiz aletleri yeterli olur. Gelişmekte olan tedavi ile tedavi süreci ve kalitesi değişim göstermektedir. Bebekte göz tembelliği sorunu için uygulanması gereken tedavide daha kolay gerçekleştirilir. Çünkü bebeklerin göz tembellikleri ilerlememiştir. Bu nedenle uygulanacak olan rehabilitasyona daha çabuk yanıt verecektir. 4 yaşından sonra oyun biçimleri bebeklerin göz kabiliyetleri ölçülebilir. Bu ölçümler bebeğin yararı içindir ve boşa değildir. Tembellik oluştukça tedavi edilmesi güçleşeceği için erken fark edilir ve kısa sürede önlenir.

Bebekler için tedavilerde özel yöntemlere yer verilir. Bebeğin gözleri kapatılmamalıdır. Bu göz gelişimini engeller ve göz fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur. Özel gözlükler ve odaklama teknikleri ile göz egzersizleri yaptırılmalı ve sorunun tedavisi yapılmalıdır. Göz durumuna göre tedavide çeşitlilik oluşturmaktadır..

Göz Tembelliği Tedavi Edilmezse ne olur?
Göz tembellikleri tedavi edilmediği durumlarda göz tembelleşmeye ve yetileri kaybetmeye başlar. Tembelleşen gözler düzgün görünür fakat kırılma kusurlarına sahiptir. Bu yaşanan sorun nedeni ile de gözün beyne yolladığı uyarılar algılanamamaktadır. Bu sebep ile bu tür gözler ömür boyu böyle kalabilir. Tembelleşen göz cisimleri iyi göremez ve seçemez.

Göz Tembelliği Testi Nasıl Yapılıyor?
Doktorlar genel olarak gözlerin ikisinin de görmesini gözlemlemek için iki göz içinde muayene yaparlar. İlk olarak tanıtıcı harflerin bulunduğu ve birçoğumuzun bildiği harf tablosu ile test yapılır. Daha sonra her göz için ayrı olmak üzere tek tek ve sonrasında ikisi birden ışık takibi testine tabi tutulurlar. Son olarak da büyütücü cihaz ile gözün dış tabakasının incelenmesi sağlanır. i

Göz Tembelliği Nasıl Geçer?
Göz tembellikleri için en uygun ve önerilen tedavi türü yaşları 3 ve 4 taşlarında olan çocuklar içindir. Çünkü bu grup yaşta olan çocuklarda tam olan gözlük numarası verilir. Bu gözlükler ile kırma sorununa neden olan göz kusuru ortadan kaldırılabilir. Gözün kapanması için uygulanan sorunda ise gözü bir süre kapalı tutacak tedavi yöntemi uygulanarak sağlanabilir. Gözü kapatma işlemi de duruma göre 10 defaya kadar gün içinde uygulanabilir.

Göz Tembelliği Tedavisi
Göz tembelliğinin tedavi edilmesinde iki önemli husus vardır. İlk olarak tedaviye erken başlanılması gelmektedir. İkinci olarak ise nedenin ne olduğu araştırılarak bu nedene yönelik bir tedavi sürecinin uygulanmasıdır. Çocuklarda belli yaştan itibaren göz muayeneleri düzenli olarak yapılmalıdır ki bu önemli bir husustur. Çocuklarda erken dönemde göz doktoru muayenesi yapılır ise göz dokularının durumu, gözün işleyişi fark edilir ve daha gelişme gösteren hücrelere sahip olduğu için en kısa sürede iyileşme sağlanabilir. Göz için gözlük verilir be kullanması sağlanır. Gözlük tedavisinin ardından göz kapatma işlemi gelir. Bu işlem oldukça önemli ve yapılması gereken bir tedavidir.

öz tembelliğinin tedavisinde önemli olan iki nokta vardır. Birincisi tedaviye erken başlamak, ikicisi ise nedene yönelik tedavinin doğru yapılmasıdır. Çocukların bir yaşından itibaren göz muayenesine getirilmesi önemlidir. Özellikle ailede gözlük takan bireyler var ise bu çocukların kesinlikle göz muayeneleri ihmal edilmemelidir.

Çocuk erken yaşlarda göz doktoruna getirilir ise göz doktoru gözün tembel olmasının nedenini araştırır ve gözlük ihtiyacını belirler. Çocuğun gözlük ihtiyacı belirlenip uygun gözlük numarası verildikten sonra, çocuğun tembel olan gözünün daha fazla çalışması için diğer sağlam olan göz kapatılır. Gözün kapatılmasının süreleri oldukça önemlidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11