Belirtileri.com
Karaciğer Büyümesi Belirtileri

Karaciğer Büyümesi Belirtileri

13 Ekim 2017

Karaciğer vücuttaki en önemli organlardan biridir. Aynı zamanda karaciğer en büyük organlardan da biridir. Karaciğer büyümesi sorunu bazı hastalıkların sonucunda meydana gelir. Karaciğerin boyutu cinsiyet ve yaş gibi etme kere bağlı olarak farklılık gösterebilir. Karaciğer büyümesinin görülmesi kendi başına bir hastalık olarak görülmez fakat karaciğer büyümesi ile birlikte birçok hastalık meydana gelebilir. İnsanlar çoğunlukla karaciğer büyümesinin farkına varmadan hayatına devam ederler.

 Karaciğer Büyümesi Nedir?
Vücuttaki en büyük organlardan biri ve en önemli görevi üstlenen organlardan biri karaciğerdir. Karaciğer büyümesi bazı sağlık sorunları sonucunda ortaya çıkar. Hepatomegali olarak da bilinir. Erkekler kadınlara oranla daha büyük karaciğere sahiptirler. Kolesterol ve yağlı bileşiklerin sentezi ve karbonhidrat metabolizması gibi görevleri karaciğer yapmaktadır. Ayrıca öd sıvısını da karaciğer salgılar. Öd sıvısı ise bağırsaklardaki sindirim sağlayıcı ve yağların yakımını sağlar. Bununla birlikte alkol ve ilaç tüketimi ile vücutta bulunan toksik maddelerin vücuttan atılmasına yardım eder. Karaciğerin büyümesi kendi başına bir hastalık değildir ancak buna bağlı olarak hastalıklar meydana gelebilir. İnsanlar genellikle karaciğerdeki büyümenin farkında olmadan yaşamını devam ettirir.

Karaciğer Büyümesi Belirtileri
Eğer karaciğerde oluşan büyüme az ise genellikle belirti meydana gelmez. Fakat karaciğer fazla büyürse sürekli olarak şişlik hissi, karın bölgesinde oluşan rahatsızlık hissi, yabancı sarılık, sürekli yorgunluk, güçsüz olma, mide bulantısı ve kilo kaybı görülebilir.


Karaciğer Büyümesi ve Yağlanması
Karaciğerin normal büyüklüğünden daha dazla büyümesi karaciğer büyümesi olarak adlandırılır. Hepatomegali olarak da bilinir. Yetişkin insanlarda karaciğerin büyüklüğü bir futbol topu büyüklüğü kadar olmaktadır. Karaciğer bazı sebeplerden dolayı normal büyüklüğünden daha fazla büyüyebilir. Karaciğerin büyümesi tek başına hastalık değildir ancak kalp yetmezliği, karaciğer iltihaplanması ve kanser gibi sorunlara neden olabilmektedir. Karaciğerin büyümesini önlemek için buna neden olan hastalığın tespiti ve tedavisi önemlidir. Karaciğerin büyümesinin başka sebepleri olabilir. Siroz, hepatitler, alkolden dolayı yağlanan karaciğer, yüksek kolesterol sonucu yağlanan karaciğer, öd kesesinin bloke olması ve tümörler ile kistler buna neden olabilirler.

 Karaciğer Büyümesine Ne İyi Gelir?
Lifli meyve ve sebzeler karaciğer büyümesine önlem olarak tüketilebilirler. Bunun yanında tahıllar ve protein ağırlıklı besinler de yararlı olabilecek besinlerdir. Bunları tüketmek faydalı olacaktır.

 Karaciğer Büyümesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Karaciğer büyümesini önlemek için kullanılan en önemli bitkilerden biri maydanozdur. Bunun yanında limon da iyi gelen bir diğer bitkisel besindir. Direk olarak tüketileceği gibi robottan geçirilip de tüketilebilir. Sarımsak ve soğan tüketimi de antibiyotik görevi görür ve faydalı olacaktır. Enginar tüketmek de faydalıdır. Özellikle yapraklarını kaynatıp çay şeklinde tüketmek çok faydalıdır. Karaciğer hastalıklarında enginar sık kullanılır. Son olarak ısırgan otu da karaciğer büyümesinin önlenmesi için kullanılan bir bitkidir. Isırgan otu tüketmek karaciğerin direncini arttıracaktır..

Karaciğer Büyümesi Tedavi Edilir mi?
Teşhis konduktan sonra tedavi başlayabilmektedir. Bununla birlikte, alkol sorunu ile oluşan karaciğer büyümesi sorunu olanlar alkolü bırakmalıdır çünkü daha sonda ölüme kadar gidebilir. Hepatitler de ise ilaç tedavisi uygulanabilir. Alkolle ilgili olmayan yağlanma durumunda ise egzersiz ve düzenle kilo verme ile tedavi uygulanır. Kimyasallarla temizlikten kaçınılmalıdır. Erken teşhis edilmesi hastalık ilerlemeden tedavi şansı sağlamaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11