Belirtileri.com
Kalp Sıkışması Belirtileri

Kalp Sıkışması Belirtileri

19 Mayıs 2017

Kalp, dolaşım sistemimizin merkezinde yer almaktadır. İnsan kalbinin yapısına göre dört odacık bulunur. Kalp kan pompalanmasında ki ihtiyacı giderici işleve sahiptir. Kan pompalanması ile hücrelerin kan ve oksijen ihtiyacı giderilir. Bu nedenle kalp ciddi bir organdır ve sorunlar göz ardı edilmemelidir. Kalp sıkılmasında kalbin batması, yanma ya da kalp sancısı gibi hisler görülebilir. Yorucu bir yolda yürürken göğüs bölgesinde baskı ve darlaşma meydana gelmesi, ağrının sol kola doğru ve oradan boyuna ve çeneye doğru genişlediği görülür. Kalp spazmları stres ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir. Bu ağrılar 5 – 10 dakika arasında devam edebilir.

Kalp Sıkışması Nedir?
Düzensiz, yorucu ve stresli bir hayat süren kişilerde kalp hastalıklarının tetiklenmesine neden olur. Sindirim sisteminde meydana gelen bozulmalar, göğüs kafesi kasları, sinirler, bağlar ile ilgili durumlarda göğüste ağrı oluşmasına neden olacaktır. Kalbi besleyen damarlarda yaşanan problemler, kolesterol sorunları kalbin zarar görmesine ve işlevlerini tamamlayamamasına neden olacaktır.

Bu unsurlar kalp ağrılarının oluşmasına yol açar. Kalp spazmlarının temel nedenleri kalbe girmekte olan kanın yetersiz gelmesidir. Kalp içerisinde oksijende taşımaktadır. Bu nedenle organlara giden kan az olursa oksijen miktarı da yetersiz gelir. Bu da organları olumsuz etkiler. Kişinin kalbi yeterli kanı alamaz ise çabuk yorulur ve sık dinlenme isteği duyar. Dinlenmelerden sonra ağrı ortadan kalkar.


Kalp Sıkışması Belirtileri
Kalp spazmı yaşayan hastalarda ağrı, nefes darlığı, yorgunluk ve halsizlik, çarpıntı kendisini gösterir. Kan dolaşımının yavaşlamasına ve sinir sisteminin etkilenmesine bağlı karıncalanma ve karın şişmesi, öksürük, bayılma, hıçkırık, baş ve ense ağrısı ve morarma yaşanır.

Kalp Sıkışması Anında Ne Yapılır?
Kalp sıkışması yaşayan hastanın kalp ağrıları, kollarda ve boyun bölgesine yayılan ağrı ve uyuşma söz konusudur. Hasta bu noktada endişeye kapılmada sakinliğini korumalıdır. Hızlıca ve arka arkaya öksürmeye devam etmelidir. Öksürmeden önce derince nefes alınmalıdır ve güçlüce öksürülmelidir. Bu işlem nefes kesildikçe yeniden tekrarlanmalıdır.

Derin nefes alınıp tekrar öksürülmelidir. Bu esnada vücudunuzu sıkan kıyafetler var ise rahatlatılmalıdır ve temiz bir yere gitmeye çalışılmalıdır. Nefes almak ciğeri oksijen ile dolduracağı için oksijenin kalbe daha çok ulaşmasını sağlayacaktır.

Kalp Sıkışmasına Ne İyi Gelir?
Günlük olarak elma tüketmek kalp ve damar sorunlarının ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir. Enginar damar sertleşmesini önlediği gibi kalp rahatsızlıklarını giderir. Havuç hafta içinde tüketildiğinde kalp rahatsızlıklarının ve kolesterolün giderildiği kanıtlanmıştır. Brokoli sayesinde dolaşım sistemi sorunları ortadan kalkmış olacaktır ve dolaşım kanalları açılacaktır. Çam fıstığı sayesinde kalp hastalıkları önlenebilir. Domates kan yapma özelliğinin dışında, kalp hastalıklarını önlemeye yarayan likopen sayesinde kalbi korur. İsrailli bilim insanları tarafından yapılan araştırmaya göre hurma kalp ve damar hastalıklarını iyileştirir ve hastalıkların önlenmesini etkiler.

Ispanak sayesinde kalp rahatsızlıkları giderilirken katırtırnağı da kalp hastalıklarını geçirmede etkilidir. Kekik ise kalp çarpıntısını engeller. Kivi ise Alman bilim insanlarının araştırmalarınca kalp hastalığı sorunlarını yarı yarıya engeller. Patlıcan, kalp çarpıntısını engellemekte oldukça yararlıdır. Portakal ise kolestrolü engeller. Soğan ve sarımsak ise yüksek tansiyonu engellediği gibi kalp hastalıklarının da oluşmasını engeller. Soğan bazı kimyasal maddeler içerir ve bu madde kalbi güçlendirir. Düzenli soğan tüketen bireylerin damar tıkanıklığı sorunu yaşamadığı yapılan araştırmalarca kanıtlanmıştır. Güzelavratotu, şebboy da kalp hastalıklarını engelleyen doğal ilaçlar arasında sayılmaktadır. Kalp hastalıkları ilaçların dışında bitkisel yollarla da oldukça kolay engellenebilir. Hasta beslenmesine dikkat etmelidir. Zeytinyağı tüketimi de yapılmış olan araştırmalarca kalp ve damar sistemlerinde ki sorunların giderilmesi ya da engellenmesinde çok etkili olduğu sonucuna varılmıştır.

Kalp Sıkışması Nefes Alamama Nasıl Geçer?
Kalp sıkışmalarında nefes alamıyorsanız hızlıca öksürmelisiniz. Bu sayede göğüslerde ki tıkanıklık giderilebileceği gibi kalp işlevleri uyarılacaktır. Bu sayede kalp sıkışması öksürme ile ortadan kaldırılmış olur.

Kalp Sıkışması Tedavisi
Şiddetli bir kalp sıkışması sorunu ile karşı karşıya kalmışsanız sakinliğinizi koruyunuz. Başınızı yüksekte tutunuz. Öncelikle aspirin yutunuz. Bir taneden fazla almayınız. Aspirin kanın akışını hızlandıracak ve kalbe kan gitmesine neden olacaktır. Böyle bir sorun ile karşılaştıysanız dilaltı hapınız bulunuyor ise o ilacı da almaya özen gösterin. Rahatladıktan sonra kısa sürede doktora görünmelisiniz. Kalp sıkışması ciddi bir boyuttaysa ve durumunuz şiddetli ilerliyor ise hasta için sağlık kuruluşunda serum takılabilir. Kanın pıhtılaşasını engellemek için kan yapısını incelten aspirin türü ilaçlar verilmelidir. Ağız ve buruna yüz maskesi takılarak oksijen verilmelidir.

Hastanede ve ilk olarak uygulayacağınız tedavi dışında ev ortamında da hastaya uygulanabilecek bazı tedaviler bulunur. Öncelikli olarak sigara tüketmemelisiniz. Bal ve limon suyu bu hastalıkta etkilidir. Bir bardak ılık suya bu ürünler eklenmelidir ve sabah uyanınca tüketilmelidir. Damarları temizlemeye yarar ve kolestrolü düşürür. Reyhan yaprağında su içinde ezilir ve macun kıvamına getirilir. Karışım ısıtılır ve günde 3 kere tüketilir. Günlük sarımsak tüketimi de oldukça yararlıdır. Kalp sıkışmalarını önlemekte oldukça etkilidir. Evde uygulayacağınız her doğal çözüm için doktorunuz ile irtibat halinde olmanız gerekmektedir. Başka bir hastalığınız olabilir, yanlış bir tedavi uyguluyor olabilirsiniz. Bu sayede tedavi olunması beklenirken durum daha da kötüye gidebilir. Öncelikle aspirin

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11