Belirtileri.com
Hamilelik Belirtileri

Hamilelik Belirtileri

06 Şubat 2017

Değerli takipçilerimiz bildiğiniz üzere artık sağlık konusunda kıymetli bilgilerimizi sizlerle paylaşmaktayız. Bugün ele alacağımız sağlık konumuz ise Hamilelik Belirtileridir. Her hastalıkta ve sağlıksal sorunlarda önceden belirtiler olduğu gibi hamilelik öncesinde de hamilelik belirtileri meydana gelmektedir. Bu belirtiler başka sağlıksal nedenlerden ötürü olabileceği gibi hamilelikten dolayı da gerçekleşebilmektedir.

Peki hamilelik belirtileri nelerdir?
İlk olarak bir çiftin hamilelik haberi ve belirtileri görmesi için kadının yumurtlama döneminde cinsel bir birleşim gerçekleşmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kadın ve erkeğin cinsel sistemlerinde bir sorun olmaması gerekmektedir. Kadının yumurtlama döneminde cinsel birleşimin meydana gelmesinden sonra hamilelik belirtileri yakın zamanda görülebilmektedir.

Hamilelik belirtileri ise şöyledir;


1- Adet Kanamalarında Gecikme : Hamilelik belirtileri arasında sayacağımız ilk belirti kadınların adet kanamalarında ki gecikme durumudur. Adet kanamalarında bir gecikme söz konusu ise bu bir hamilelik belirtisidir.  Ancak tabi ki adet kanamasındaki gecikme hamilelik teşhisi koymak için yeterli değildir. Bazı sağlıksal nedenlerden dolayı adet kanamalarında gecikme ve değişme gerçekleşebilir. Bunu göz ardı etmeden hareket etmelisiniz.

2- Kanamalar : Hamilelik belirtilerinden bir başkası ise adet kanamalarına çok benzer olan kanamalardır. Bu kanamalar çoğu kadın tarafından adet kanaması olarak tahmin edilmektedir. Ancak bu kanama adet kanamasında farklı olarak gerçekleşmektedir. Bu kanamalar yapılan araştırmalara göre yaklaşık olarak bir ila iki gün civarı sürmektedir.

3- Baş Dönmeleri. Bu kanamalardan sonra hamilelik belirtilerinden bir başka olanı ise hamile adaylarındaki baş dönmeleridir. Baş dönmesi hamile bayanların sıklıkla karşılaşmış olduğu bir belirtidir. Baş dönmesi ayrıca hamile kadınların şikayetçi oldukça belirtilerinden birisidir. Hamile kadınlarda gerçekleşen baş dönmelerinin sebebi ise gebelik hormonunun hamile kadınlarda giderek artmasıdır. Bu nedenle hamile kadınlarda baş dönmesi sıklıkla yaşanmaktadır.

4- Göğüs Organında Değişim ve Ağrılar :Bu belirtilerle birlikte kadınlarda başlıca görülen hamilelik belirtisi ise göğüs organında meydana gelen büyüme ve daha hassas olmasıdır. Gündelik hayatta faaliyetlerinizi yürütürken göğüsleriniz de meydana gelebilecek ağrılar , uyuşmalar hamilelik belirtilerinden birisidir. Ayrıca Regl dönemlerinde de kadınların göğüs organında büyüme , ağrı ve uyuşmalar meydana gelebilmektedir.

5- Mide Bulantıları : Hamilelik döneminde fizyolojik değişmeler ve ağrılar meydana gelmektedir. Bu sorunların yanı sıra en çok rastlanılan hamilelik belirtileri arasında ise mide bulantısıdır. Mide bulantısı gerçekten çok zor bir durumdur. Mide bulantısı hayatınıza çok olumsuz etkileyecek bir durumdur. Bu nedenle midenize oldukça dikkat etmelisiniz. Mide bulantıları ile sıklıkla karşılaşarak kendinizi lavaboya atacak bir şekilde bulacaksınız. En çok şikayet edilen hamilelik belirtisi olan mide bulantısının başka nedenlerden dolayı da ortaya çıktığı bilinmektedir.

Yukarıdaki saydıklarımız hamilelik belirtilerinden sadece bazıların dadır. Bunların yanı sıra birçok hamilelik belirtileri bulunmaktadır. Diğer hamilelik belirtileri ise aşağıdaki gibidir.

 • Uyuklama Durumu
 • Sürekli yorgun hissetme hali
 • Ani bir şekilde gerçekleşen duygusal tepkilerin olması ( ağlama , sevinme )
 • El ve ayak bölgesinde gerçekleşen şişmeler olması
 • Gittikçe artacak şekilde kilo alma
 • Sık sık idrara çıkma durumu
 • Akıntıların Olması
 • Beklenmedik sinirlenmeler
 • Aş erme durumu
 • Mide problemlerinin yaşanması
 • İştahsızlık durumu
 • Karın ağrılarının olması

Sizlerde yukarıda saydığımız belirtileri hayatınızda rastlayabilirsiniz. Bu belirtiler hamilelikten dolayı olabileceği gibi bazı sağlıksal nedenlerden dolayı da gözlemlenebilmektedir. Bu nedenle eğer hamile olduğunuzu düşünüyorsanız veyahutta böyle bir ihtimal olabileceğini düşünmekte iseniz hamilelik testi yapabilirsiniz. Artık teknoloji ve tıp alanlarındaki gelişmelerle birlikte evlerinizde kolaylıkla kendiniz hamilelik testinizi yapabilirsiniz. Hamilelik testinin yanılma ihtimali oldukça azdır. Eczanelerden temin edebileceğiniz hamilelik testleri sayesinde hamile olup olmadığını çok basit bir yöntemle öğrenebilirsiniz.

Hamilelik testi nasıl yapılır?
Hamilelik testi yapmak için eczane den temin ettiğimiz hamilelik testinin idrar damlatılacak olan bölmesine bir kapta bulunan idrarınız dan birkaç damlasını bu bölme içerisine damlat malıyız. Beş dakika civarı bir bekleme sonra hamilelik testi tamamlanmış olacaktır. Eğer + simgesi çıkarsa sonuç pozitif iken , – simgesi çıkarsa sonuç negatiftir.

Hamilelik testi yaparken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar ise şöyledir ;

 • Test yaptığınız ürünün markası oldukça önemlidir.
 • Bunun yanı sıra testi doğru bir şekilde uygulamanız çok önem isteyen bir durumdur.
 • Son olarak ise hamilelik testini yaptığınız zaman çok büyük bir önem arz etmektedir.

Hamilelik belirtileri sizlerde de bulunmakta ise hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en kesin çözümü ultrasonlar dır. Ultrason sayesinde hamile olup olmadığınızı çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca ultrasonun yanılma payı çok çok düşük bir ihtimaldir.

Hamile olup olmadığınızı öğrendikten sonra eğer ki hamile iseniz asıl olay şimdi başlamaktadır. Çünkü hamile iseniz oldukça dikkat yaşamanız gerekmektedir. Hamilelik dönemi bu nedenle oldukça fazla önem arz etmektedir. Hamilelik döneminizde hayatınızı artık hamile olduğunuz için düzenlemeniz gerekmektedir. Örneğin yatmanız dan beslenmenize kadar hayatınızı bir düzen içerisine sok malısınız. Özellikle beslenmenize çok dikkat etmelisiniz. Beslenmeniz sayesinde bebeğinizin gelişiminde önemli bir rol oynayacaksınız. Beslenmenize dikkat ederken protein ağırlıklı yemekler ve besinler tüketmelisiniz. Ayrıca bunun yanı sıra sigara , alkol ve kafein bulunan içecekler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Temiz havanın bulunmadığı ortamlarda bulunmayınız. Daha rahat ve sağlıklı bir hamilelik geçirmek istiyorsanız mutlaka spor yapınız. Ağırlık kaldırmamaya dikkat ediniz. Bol bol dinleniniz. Hamilelik döneminizde psikolojinizi sağlam tutunuz. Stres , endişe ve kaygı hayatınızda bulunmaması gerekmektedir. Ayrıca rahat edebileceğiniz bir ortama , yatağa ve kıyafetlere sahip olmalısınız.

Peki hamilelik döneminde nasıl bir şekilde beslenmeliyiz?
İlk olarak sağlıklı bir şekilde beslenerek dünyaya gelecek olan bebeğinizin gayet sağlıklı bir şekilde doğmasına yardımcı olmalısınız. Beslenmemize dikkat ederken hamilelik döneminde sebze ağırlıklı yemekler tüketmenizi şiddetle önermekteyiz. Bu nedenle sebze tüketiminizi arttırmalısınız. Bunun yanı sıra bir ay içerisinde 2-3 adet balık tüketmeniz gerekmektedir. Süt ve süt ürünlerini de tüketmeye özen göstermelisiniz. Özellikle yoğurt sizin ve bebeğinizin sağlığına çok yararlı gelecek bir besindir. Bunun yanında mutlaka tüketmeniz gereken aşırıya kaçmamak kaydı ile kuru yemiş ve meyve tüketimi gerçekleştirmelisiniz. Bu tür besinler tüketirken içeceklerinize de dikkat ediniz. Bol bol su içmeniz hamilelik döneminizde sağlığınıza inanılmaz derece yarar sağlayacaktır. Bununla birlikte taze sıkılmış ve organik olmak şartıyla meyve suları tercih edebilirsiniz. Ancak bazı meyvelerin midenizi rahatsız etmesi mümkündür. Buna dikkat ederek hareket ediniz. Ayrıca hamile iken bitki çayları içebilirsiniz. Bitki çayları hamileliğin en çok şikayet edilen mide bulantı sorununa iyi gelmekle birlikte psikolojik olarak da sizi olumlu etkileyecektir. Son olarak ise  hamile bayanlara uyarımız şudur;

Hamilelik döneminiz beslenmenizde asla inorganik malzemeler kullanmayınız. İşlenmiş olan besinleri hamilelik döneminde asla tercih etmeyiniz. İşlenmiş besinler hem sizin hemde bebeğinizin sağlığını oldukça fazla bir şekilde olumsuz etkileyecektir. Bu nedenle yukarıda bahsettiğimiz bir şekilde bir beslenme gerçekleştirerek oldukça sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirebilirsiniz.

Hamilelik dönemi ile ilgili merak ettiğiniz sorularınız bulunuyorsa bunları yorum kısmına yazabilirsiniz. Bizlerde elimizden geldiğince yaptığımız araştırmalara göre sizi bilgilendirebiliriz.

Aşağıda Haftalara Göre Bebeğin Büyüme Durumunu görebilirsiniz;

Aylara Göre Hamilelik Sırasında Kadın Vücudunda Meydana Gelen Değişiklikler ve Bebeğin Büyüme Durumu;

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11