Belirtileri.com
Gribal Enfeksiyon Belirtileri

Gribal Enfeksiyon Belirtileri

20 Haziran 2017

İnsanların üzerlerinde hissetmiş olduğu halsizlik, kırgınlık, yorgunluk, isteksizlik ve kas ağrısı gibi bazı basit problemler nezle gibi bir hastalık olabileceği gibi ağır geçirilen gribal bir enfeksiyonlu hastalığın habercisi de olabilir. Grip ile soğuk algınlığı birbirlerinden farklı iki hastalıktır. Grip şiddetli ve ateşli seyreden bir hastalıkken yatak istirahati gerektiren ve ortalama 1 hafta süren bir hastalıktır. Grip enfeksiyonlu hastalık türlerindendir. Gripten korunmak için yapılacak yöntemler için geç kalınmışsa ve hastalık başlamış ise bunun için hasta ev tedavisi uygulamalıdır. Gribal enfeksiyon geçiren kişilerin dinlenmesi oldukça önemlidir. Hastalık dönemine beslenmeye dikkat etmekte oldukça yararlıdır. En bilinen ve vitamin deposu olarak bilinen yöntem tavuk suyu çorbasıdır. Tavuk suyu çorbası gribal enfeksiyonlara oldukça iyi gelen ve sadece mit olarak kalan tedavi yöntemi değildir.

Gribal enfeksiyon nedir?
Gribal enfeksiyon, bu hastalığa yakalanan bireylerin ağız ve burun salgıları üzerinde mikrovirüs influenza adı verilen virüsleri salgılar ve taşınmasına neden olurlar. Bu virüs RNA çeşitlerinden yer alan virüsler arasındadır. Bu virüs A çeşidine giren virüslerdendir ve salgına neden olabilirler. Fakat bu virüs çevresel faktörlere karşı güçlü olmadığı için bağışıklık sistemince kolayla yok edilebilir. Gribal enfeksiyonlarda meydana gelen bazı enfeksiyonel tepkiler vardır. Bunlardan iki tür ateş bulunmaktadır. Bu virüs insan vücudunda nüfuz ettikten sonra kanda meydana gelen enfeksiyonlar ortaya çıkar. Gribal enfeksiyonlar genel olarak cinsel yolla da bulaşabilir.

Gribal enfeksiyon belirtileri
Gribal enfeksiyona yakalanan kişilerde özellikle ateş yükselmesi ve buna bağlı olarak üşüme sorunu ortaya çıkar. Ateş 38 dereceye kadar normal olarak nitelendirilebilirken daha fazlası kontrol altına alınmalıdır. Ayrıca hastaların mikrop oranı yükseldiği zaman enerji gerektiren dokulara az oksijen gider. Boğazlarda ve bademcikte iltihaplanma oluşur bu neden ile gribal yangılarda boğaz yanması ve ağrıları meydana gelecektir. Bu en geç 10 gün içerisinde düzelecektir ve hasta iyileşecektir. Gribal enfeksiyonlarda antibiyotik içerikli ilaçlar işe yaramamaktadır. Çünkü gribal enfeksiyona neden olan virüsler bu maddeye karşı tepki gösterir. Gribal enfeksiyonu olan hastalarda burun akıntısı en belirgin özelliklerdendir. İleri aşamalarında şiddetli öksürük, eklem ve kas ağrıları ve gündelik hayatta bitkinlik belirtileri ortaya çıkar. Bazı hastalarda gribal enfeksiyon baş ağrısına nede olabilir. Hastanın bademciği şiştiği için yutkunmada zorlanabilir.


Gribal enfeksiyon kaç gün sürer?
Gribal enfeksiyonlu hastalarda ilk 3 ya da 4 gün hastalık ağır seyreder. İstirahat edilmesi halinde grip 10 gün içerisinde geçmiş olacaktır. Bu hastalıktan sonra kişi yorgunluk duyabilir. Grip hastalığında ilk gün ve sonrasında ki 3 gün bulaşıcılık taşır.

Bebeklerde gribal enfeksiyon nasıl geçer?
Bebeklerde yaşanan gribal enfeksiyonlar da yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bebeğin ateşi 38 derece üstüne çıkmış ise ateş düşürücü ilaçlar verilmelidir. Fakat bebek 2 aydan daha küçük ise bu ateşlenme başka problemlere neden olabileceği için doktora danışılması gerekir. Bebeklerde grip durumunda ilk 48 saatte yüksek ateş yaşanabilir ve bebek ılık su ile yıkanarak bez tedavisi uygulamalıdır.

Gribal enfeksiyon için antibiyotik kullanılır mı?
Virüslere bağlı olarak gelişen grip hastalığı için bilinmesi gereken en önemli ayrıntı hastalığın tedavisinde antibiyotiklerin bir faydasının olmadığıdır. Ancak bazı vakalarda hastalığın durumu ve şiddetine bağlı olarak bazı antibiyotiklerden yararlanılabilir. Antibiyotikler bakteri sebebiyle oluşan grip tedavisinde kullanılır. Virüs kaynaklı grip hastalığında en güzel tedavi yöntemi dinlenmek ve beslenmeye dikkat etmektir. Doğru tercih edilen ilaçlar sayesinde de hastalığın şiddeti azaltılabilir, yaşanan belirtiler hafifletilebilir.

Antibiyotik tarzı ilaçlar her zaman kullanılabilecek özellikte olan basit ilaçlar değildir. Bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılan ilaçlardır. Antibiyotik kişinin kendi başına karar verip kullanabileceği ilaçlar da değildir.

Gribal enfeksiyon ilaç isimleri
Gribal enfeksiyonlarda genellikle penipastil, paranox triple tricold film tabletleri ve ateş düşürücü ilaçlar kullanılır. Bunun yanı sıra kas gevşetici ilaçlarda önerilir.

Gribal enfeksiyona bitkisel çözüm
Ihlamur ilk akla gelen bitkidir. Ihlamur iltihap giderici ve ağrı kesici bunun yanı sıra boğaz ağrısı geçirici özelliğe sahip bir bitkidir. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlar gibi hastalıkların geçmesinde büyük etkisi bulunur. Adaçayı da ağız ve boğaz iltihaplanmalarında etkilidir. Bitkinin içinde ağız ve boğaz iltihaplanmalarını geçiren maddeler vardır. Çay olarak tüketileceği gibi gargara da yapılabilir. Zencefil ise soğuk algınlığı ve grip için önemli bir tedavi yöntemidir. Bitkisel araştırmalar sonrasında zencefil kuvvetli iltihaplanmaların sökülmesinde güçlü etkiye sahip olduğu sonucu elde edilmiştir.

Gribal enfeksiyon tedavisi
Gribal enfeksiyonların tedavi edilmesi için ilk dikkat edilmesi gereken unsur her zaman olduğu gibi bağışıklık sistemini güçlendirecek besinler ve vitaminler tüketilmesidir. Bu konuda uzmanların görüş ve önerileri bağışıklık sisteminin etkisinin artırılmasında etkili olan ekinezya çayıdır. Fakat gribal enfeksiyon geçtikten sonra bu bitkiye ara verilmelidir. Fazla tüketilen ekinezya çayı toksit tüketimini artırır. Gribal enfeksiyon tedavilerinde C Vitamini ve Çinko yönünden zengin besinlerin ve içeceklerin tüketilmesi gerekir. Virüs ve bakterilerden de uzak durmaya çalışmalıyız ve kendimizi bundan korumalıyız. El temizliğine de oldukça dikkat edilmelidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11