Belirtileri.com
İktidarsızlık Belirtileri

İktidarsızlık Belirtileri

17 Haziran 2017

İktidarsızlık Nedir ?
İktidarsızlık, toplumda neredeyse herkesin hakkında konuşup yorum yaptığı, fakat aslında konunun uzmanlarının dışında kimsenin bir şey bilmediği bir konudur. İktidarsızlık, günümüzdeki araştırmalara göre, her 10 erkeğin neredeyse 4’ünde görülen ve şakaya gelmeyen bir tıbbi sorundur. Özellikle bu ereksiyon problemleri, 40 yaşını aşmış her 2 erkeğin 1’inde görülmektedir. Buna ek olarak iktidarsız olan erkekler çocuk sahibi olma yolunda çok büyük problemlerle karşılaşmakta, bu durum da psikolojik açıdan yıkımlara neden olmaktadır. Bu yüzden iktidarsızlık sorununu ele almadan önce, bu durumun ne kadar ciddi olduğunu algılayıp, bu doğrultuda ilerlemek herkesin faydasına olacak bir davranış biçimidir.

İktidarsızlık tam anlamıyla, erkeğin cinsel birleşme esnasındaki cinsel organında meydana gelen ereksiyon bozukluğudur. Erkeğin penisi, cinsel ilişki sırasında istenilen sertlikte değildir. Bu yüzden birleşme söz konusu olamamaktadır. Birleşme söz konusu olmadığından erkeğin psikolojik durumu giderek hassaslaşmakta, özellikle çevre baskısından korkan erkeğin giderek intihara meyilli bir birey olmasına neden olmaktadır.

Kendisindeki bu fonksiyon bozukluğunu haliyle yetersiz gören erkekler, çözümü bir takım bitkisel veya tıbbi ilaçlarda aramaktadırlar. Bu çözümlerin hemen hemen hepsi anlık olarak başarı sağlasa da, çoğu uzun vadede bir takım yan etkilere sahiptir. Bu yan etkiler azımsanamayacak derecede tehlikeli boyutlardadır. Kalp krizi, penis kaybı, kangren gibi yan etkilere sahip haplar, kişinin hayatını da risk altına sokmasına neden olmaktadır. Ayrıca iktidarsızlığın altında yatan psikolojik etmenlere asla etki etmedikleri gibi, bir çok erkeğin baş belası haline gelmektedirler


İktidarsızlık Belirtileri
İktidarsızlığı bir diğer ismi olan ereksiyon problemi, hastalığa dair her şeyi tüm çıplaklığıyla açıklamaktadır. Cinsel ilişki esnasında meydana gelen sertleşme problemi başlıca belirtileridir. Bu durumun tam olarak oluşma sebebi bilinmemektedir. Uzmanların araştırmalarına göre oluşumunun baş sebepleri genellikle psikolojiktir.

İktidarsızlık Nedenleri
İktidarsızlığın bilinen bir çok sebebi mevcuttur. Bunların en başında psikolojik sebepler gelmektedir. Daha sonra ise fizyolojik koşulların oluşturduğu sebepler gelmektedir. Psikolojik sebeplerin en başında, erkeklerin kendine olan özgüvensizliği ve yersiz düşünceleriyle cinsellikten soğuması gelmektedir. Bilinen iktidarsızlık nedenleri aşağıda maddeler halinde sıralanmıştır:

 • Uzun süre kullanılan bir takım ilaçlar da iktidarsızlığa neden olabilmektedir.
 • Şeker hastalığından müzdarip olan kişilerin de iktidarsızlıktan müzdarip olduğu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bunun sebebi ise şeker hastalığının damarları ve dolaşım sistemini etkilemesi sonucu, penise yeterli kanın pompalanamaması nedeniyle iktidarsızlığın görülmesidir.
 • Uzun süre uyuşturucu ve alkol kullanımı.
 • Sigaraya olan yüksek orandaki bağımlılık.
 • Yüksek tansiyon hastalığı.
 • Kalp ve damar sisteminde meydana gelen problemler.
 • Kronik böbrek hastalıkları.
 • Aşırı kilo ve obezite sorunları.
 • Damar sertliği.
 • Yüksek kolesterol.
 • Cinsel yönden travmaya maruz kalmış olmak da iktidarsızlığa neden olmaktadır. Özellikle kişinin küçük yaşlarda maruz kaldığı cinsel istismar ya da tecavüz gibi atlatılması zor olaylar, kişinin seksten soğumasına dolaylı olarak da iktidarsızlığa neden olmaktadır.
 • Bazı durumlarda kadının çocuk doğurmuş olması, erkeği psikolojik olarak etkilemekte bu da dolaylı olarak iktidarsızlığa sürüklemektedir.
 • Erkeğin daha önce herhangi bir cinsel deneyeminin bulunmaması da bazı durumlarda iktidarsızlık sebebi olabilmektedir.

Gibi bir çok durum iktidarsızlık oluşumunda söz sahibi olabilmektedir. Bu yüzden iktidarsız olan kişilerin asıl yapması gereken şeylerin başında da, bu duruma neden olan hastalıklarının ya da psikolojik durumlarının iyi bir şekilde tespit edilmesi gelmektedir.

İktidarsızlık İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
İktidarsızlık için bilinen bir takım tedavi yöntemleri mevcuttur. Bunlar gerçekten de anlık olarak başarı da sağlayabilmektedirler. Ama asıl sorunu ve nedeni ortadan kaldırmadıkları için kalıcı olarak çözüm sunamamaktadırlar. Ayrıca bitkisel tedavi yöntemleri olmasına karşın, içerdikleri bir çok etken maddelerle vücudun diğer fonksiyonlarına karşı son derece zararlı bir tutum sergilemektedirler.

Bu yüzden iktidarsızlıktan müzdarip olan erkeklerin ilk olarak yapmak zorunda oldukları şey, hastalıklarının neden kaynaklandığını iyi olarak tespit etmektir. Daha sonra bu durumla alakalı olan branşa başvurup, tedaviye vakit kaybetmeden başlamaları gerekmektedir.

İktidarsızlık Tedavisi İçin Hangi Doktora Gidilir ?
Öncelikle gerçekten sertleşme ve iktidarsızlık sorunu yaşayan hastalar, ürolojinin yolunu tutmalıdırlar. Fakat, bilinen üzere iktidarsızlığın oluşmasının başlıca sebepleri psikolojiktir. İktidarsız olan kişinin, bu durumun tam olarak teşhisini yaptırdıktan sonra, uzman bir psikiyatrdan yardım alması elzemdir.

Diğer bir durumda, vücutta meydana gelen başka hastalıklardan ötürü meydana gelen iktidarsızlıktır. Kişi bu durumda öncelikle bu hastalıklarını düzgün bir şekilde tedavi ettirmeli, daha sonra tekrar ürolojiye başvurmalıdır.

İktidarsızlık Tedavisi
İktidarsızlık tedavisi, uzman üroloji doktorları tarafından yapılmaktadır. Öncelikle iktidarsızlığın psikolojik ya da fizyolojik olup olmadığı araştırılır. Bu durum araştırılırken en çok kullanılan yöntem “papaverin testi”dir. Bu test vasıtasıyla erkek’in penisine adeta bir fonksiyon testi yapılmış olur. Bu test sonunda, sorunsuzca erekte olan bir penise sahip olan erkeklerin psikolojik anlamda sorun yaşadığı ispatlanmış olmaktadır. Bu durumdan sonra yapılması gereken durum ise uzman bir psikiyatrdan yardım alınması, gerekirse “eş” terapisi denilen durumdan da faydalanılması elzemdir.

Fonksiyon testini geçemeyen penise sahip erkeklerde ise durum daha değişiktir. Kişinin diğer hangi hastalıklardan müzdarip olup olmadığı araştırılır. Gerektiği zaman da damar içi görüntüleme yapılarak damar yolları incelenebilmektedir. Bu tedavi yöntemlerine ek olarak ilaç yöntemleri de bazı durumlarda kullanılmakta olup çok fazla tercih edilmemektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11