Belirtileri.com
Göz Enfeksiyonu Belirtileri

Göz Enfeksiyonu Belirtileri

06 Haziran 2017

Göz Enfeksiyonu Nedir ?
Göz enfeksiyonu, tıp dilinde konjonktivit olarak da bilinen tıbbi bir durumdur. Başlıca belirtileri göz kızarıklığı, bulanık görme veya çift görmedir. Göz enfeksiyonu bir çok nedenden ötürü ortaya çıkabilmektedir. Bunların başında virüsler, bakteriler yada bir takım zararlı kimsayal maddelerin göze temas etmesi gibi durumlar gelmektedir.

Konjonktivit, gözün üzerinde yer alan, göz kapağı ile arasında yer alan ince bir zarın çeşitli nedenlerden ötürü iltihaplanmasıdır. Konjonktivit, son derece bulaşıcı bir hastalık olabilmektedir. Özellikle kişide ortaya çıktıktan 7 ila 14 gün arasında maksimum bulaşabilirliğe ulaşabilmektedir. Öyle ki, hastalığın bulaşması için konjonktivit’i olan bir hasta ile aynı ortamda bulunmak yeterlidir. Hava yoluyla da bulaşabildiğinden ötürü çok sık görülen ve tedavi altına alınmadığı takdirde bir çok sıkıntıya davetiye çıkaran ciddi bir durum olabilmektedir.

Konjonktivit çoğunlukla, göz damlası veya antibiyotik yoluyla tedavi edilmektedir. Müdahale edilmediği durumlarda kontrol altına alması çok zorlaşan ve kalıcı astigmata yol açan bir hastalık olmaktadır.


Göz Enfeksiyonu Belirtileri
Göz enfeksiyonlarında ve özellikle konjonktivitte meydana gelen belirtiler belli başlı ve çok sık olarak görülürler. En yaygın olarak ortaya çıkan belirti; göz kızarıklığıdır. Fakat bu göz kızarıklığı, uykusuzken ya da yorgunken ortaya çıkan göz kızarıklığından epey farklıdır. Kişinin göz beyazında yer alan kılcal damarların hepsi, adeta kanıyormuşçasına bir görüntü sergilerler. Bu durumun ana sebebi, gözün üzerinde yer alan saydam zarın iltihaplanması durumudur. Bu durumlara ek olarak bilinen konjonktivit belirtileri aşağıda yer almaktadır:

 • Göz çevresinde yırtılma
 • Göz beyazlarında kızarıklık ve kan oturmuş gibi bir görüntü oluşumu.
 • Göz kapaklarında şişme.
 • Göz kapaklarında ağrı veya gözlerde ağrı. Bu ağrı türleri özellikle gözleri hareket ettirirken çok sık olarak ortaya çıkmaktadır.
 • Gözde kum varmış gibi bir hissiyatın oluşması.
 • Gözden sarıya kaçan bir sıvı veya kabuk gelmesi

Gibi durumlardır. Bu belirtileri genellikle konjonktivitten müzdarip olan kişilerde çok sık olarak karşılaşılan tıbbi durumlardır. Bu belirtilerin bir veya bir kaçından müzdarip iseniz, en yakın göz doktoruna muayene olmanız tavsiye edilmektedir.

Göz Enfeksiyonu Bulaşıcı Mı ? 
Göz enfeksiyonunun temel sebepleri, bakteriler ve bir takım virüsler olduğundan mütevellit, göz enfeksiyonu son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Öyle ki hastalığın bulaşılabilirliği, hastada 7-14. günü arasında maksimuma çıkmaktadır. Hastalığın bulaşabilmesi için, konjonktivitten müzdarip olan kişilerle aynı ortamda bulunmak bile başlı başına bulaşma nedeni sayılmaktadır.

Göz Enfeksiyonu İçin Vigamox Damla Tavsiye Eder Misiniz ?
Vigamoz göz damlası, piyasada yer alan en güçlü ve antibiyotik içeren bir göz damlasıdır. Bu göz damlası, göz enfeksiyonundan müzdarip kişiler tarafından yaygın olarak kullanılmakta ve tavsiye edilmektedir. Fakat burada önemli olan bir husus, ilaçla ilgili gerekli bilginin doktordan temin edilmesidir. Çünkü bazı hastaların, bazı ilaçlara karşı olan hassasiyeti ve alerjisi mevcut olabilmektedir.

Göz Enfeksiyonu İçin İbrahim Saraçoğlu Tavsiyeleri
Şifalı bitkiler uzmanı olan Prof.Dr.İbrahim Saraçoğlu, gözde meydana gelen iltihaplarda ve konjonktivitte kullanılması gereken bir bitkisel tedavi yöntemi önermektedir. Fakat bu durumda uyulması gereken bir kuralda, doktorun vermiş olduğu antibiyotikli göz damlasının en az 15 gün süreyle kullanılmasıdır. Eğer 15 günlük kullanıma rağmen bu durum geçmiyor ise uygulanması gereken kür şu şekildedir: 4-5 baş karabaş otu alınır. Bu ot, kaynamakta olan 300 ml (yaklaşık olarak 2 su bardağı) kadar suya eklenerek adeta çay gibi kaynatılır. Daha sonra ılınması için bir kaba alınan bu karışım, ılık bir halde günde 3 öğün en az 15 dakika boyunca gözlere uygulanır.

Göz Enfeksiyonuna Çay İyi Gelir Mi ?
Çay, içerdiği bir takım etken maddeler vasıtasıyla gözde oluşan iltihaplara iyi gelmektedir. Fakat kullanımı ve tedavi yöntemi normal tüketim yönteminden farklıdır. O da şu şekildedir, normal usülüne göre demlenen çayın yaprakları bir tülbente sarılır. Buradan elde edilen çay, göze ılık bir şekilde uygulanır. Bu sayede gözlerde meydana gelen iltihabın sökülmesi amaçlanmaktadır.

Göz Enfeksiyonuna Ne İyi Gelir ?
Göz enfeksiyonuna yan, konjonktivite iyi gelen bir çok gıda ve bitki mevcuttur. Bunlar aşağıda maddeler halinde yer almaktadır.

 • Karbonat
 • Tuzlu su
 • Sarımsak
 • Zerdeçal
 • Aloe Vera
 • Omega-3 asitleri içeren yiyecekler. Bu yiyecekler özellikle deniz ürünleri ve kuruyemişlerdir.
 • Gül suyu
 • Patates
 • Çay
 • Bal
 • Keten tohumu
 • Papatya çayı
 • Yasemin çiçeği çayı
 • Kişniş otu ve rezene çayı
 • Hindistan cevizi yağı
 • Elma sirkesi
 • Soğuk kompres veya sıcak kompres

Gibi ürünler ve bitkiler, gözde meydana gelen iltihaplara iyi gelmektedir. Fakat bilinmelidir ki, aslolan tedavi yöntemi uzman doktorların reçeteli yazdıkları ilaçlarla olan tedavidir. Bu gibi tedavi yöntemleri, her zaman ek tedavi yöntemi olarak benimsenmelidir.

Göz Enfeksiyonu Tedavisi
Göz enfeksiyonları meydana geldikleri takdirde, vakit kaybetmeden uzman bir göz dokturuna başvurulmalıdır. Her hastalıkta olduğu gibi göz hastalıklarında da erken teşhis hayati önem taşımaktadır çünkü konjonktivit ilerlediği zaman kalıcı olarak astigmata sebep olabilmektedir.

Bu duruma ek olarak mevcut olan tedavi yöntemlerinin en başında, antibiyotik içeren ilaçlar ve göz damlaları yer almaktadır. Bu tedavi yöntemleri ile kontrol altına alınamayan konjontivitler bazı durumlarda cerrahi ameliyat gerektirebilmektedirler.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11