Geniz Akıntısı Belirtileri

Geniz akıntısı sinüslerdeki ve burundaki oluşan akıntılarının boğaza yönelmesi ile oluşan akıntıdır. Solumun yolu ile vücuda giren bakterilere karşı koruma görevi olan mukus salgısı, burundan salgılanır. Bakteriler burundan girdikten sonra kıllar ile tutulur. Daha sonra ise mukus salgısı tarafından tutulur. Sinüslerdeki ve burunda artan mukusun boğaza doğru akması ile geniz akıntısı meydana gelir.

Geniz akıntısı nedir? (genel giriş)
Mukus üretimi vücutta savunma mekanizmalarındandır. Her gün burun içinde çeşitli bezler tarafından mukus salgılanır. 1-2 litre mukus salgılanması olağan bir olaydır. Burnun zarlarını temizlemek, havayı nemlendirmek ve burun geçişi nemlendirmek gibi görevleri bulunan mukus bazı durumlarda fazla üretilir. Bu durumda boğaz ile burun arasında birikir ve bu duruma da geniz akıntısı adı verilir. .

Geniz akıntısı belirtileri
Değişik faktörler geniz akıntısını tetikleyebilir. Soğuk algınlığı, grip, asit reflüsü, gebelik, ilaçlar, alerji gibi faktörler olabilir. Öksürük ve boğuk ses, boğazda şişlik, boğazda tıkanan mukus gibi belirtiler geniz akıntısı durumunda görülebilir.  Geniz akıntısı sorunu genelde çok ciddi bir problem oluşturmaz ve ev reçeteleri ile tedavi edilebilir.

Geniz akıntısı ve balgam neden olur?
Bazı durumlarda geniz akıntısı ve balgam oluşması alerji ya da enfeksiyonlar sebebi ile oluşabilir. Kalın balgam ya da ince balgam şeklinde geniz akıntısı açıklanarak hangisi hastalığın bu duruma yol açtığı öğrenilebilir.

Geniz akıntısı ağız kokusu yapar mı?
Geniz akıntısı bir çok şeye sebep olabilir. Ağız kokusuna da neden olmaktadır.

Geniz akıntısı ve öksürük neye işaret eder?
Geniz akıntısı ile oluşan öksürüğün belirli durumlarda ortaya çıkar. Geniz akıntısı ile ortaya çıkan öksürük geceleri görülmektedir. Geceleri uyurken geniz akıntısı fazla olduğundan dolayı öksürük de daha fazla olacaktır. Genellikle öksürük gece yattıktan 30 dakika sonra başlar.

Geniz akıntısına ne iyi gelir?
Bireyler sigara içiyorsa sigarayı bırakmak gerekir. Bunun dışında Kişiler sigara içilen ortamdan uzak durmaları gerekir. Soğuk havalarda kulak, burun ve boğaz iyi korunmalıdır. Çünkü hava değişimleri de geniz akıntısına neden olmaktadır. Bunun dışında bol miktarda vitaminli besinler tüketmek faydalı olacaktır. C vitamini almak geniz akıntısı sorunu için faydalı olacaktır. Bağışıklığı güçlendirerek solunum yollarının daha güçlü olmasını sağlar. Tuzlu su ile geniz temizlemek de bir diğer faydalı yöntemdir. Burundan çekilen tuzlu su çok faydalı olacaktır. Acı ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmak da geniz akıntısını önlemeye faydalı olacaktır.

Geniz akıntısı nasıl geçer?
Bir litre su kaynatıp soğumasını bekledikten sonra içine bir kaşık tuz ve bir kaşık karbonat atıp karıştırılır. Daha sonra bu su burundan çekilir. Bu yöntemle denizi temizlemek oldukça faydalı olacaktır. Bunun duşunda buhar banyosu da faydalı olabilecek bir diğer yöntemdir.

Geniz akıntısına doğal çözüm
1 yemek kaşığı adaçayı ve 1 su bardağı su ile hazırlanan karışım geniz akıntısı için doğal bir yöntemdir. Adaçayı 5 dakika suda kısık ateşte ağzı kapalı şekilde kaynatılır. Daha sonra ılınması için bırakılır. Bu karışım ılındıktan sonra süzülür ve yatmadan önce iki defa ve sabah kahvaltılarından sonra da iki defa gargara yapılır. 15 gün tekrarlanır. Geniz akıntısı ve buna bağlı olarak oluşan öksürüğe de iyi gelir.

Geniz akıntısı tedavisi
Aşırı mukus oluşumunun engellenmesi geniz akıntısı tedavisi için en önemli şarttır. Öncelikle fazla mukus üretiminin nedeni belirlenmelidir. Tedavi için uzman bir doktora başvurmak gerekir. Doktorlar ilaçlı ya da ilaçsız tedaviye başlayacaklardır. İlaç dışında denenebilecek yöntemler, tuzlu burun spreyleri yardımı ile burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak, burnu su ile düzenli şekilde temizlemek, sinüsleri temizlemeye çalışmak, nemli ya da buharlı havanın sağlanması ile burnu ve üst solunum yollarını yumuşatmak, evde havalandırma boşluğuna bulundurmak diğer yöntemlerden bazılarıdır.

Yorum yapın