Belirtileri.com
Gebeliğin İlk Belirtileri

Gebeliğin İlk Belirtileri

28 Mart 2017

Gebeliğin İlk Belirtileri: Toplumun hamilelik hakkında çok bilgiye sahip olmamasından yada edinilen bilgilerin kulaktan dolma olmasından dolayı genellikle hamileliğin ilk belirtileri ve adet öncesi belirtiler kimi zaman karıştırılmaktadır. Buna en belirgin örnek bazı kişiler regl döneminde olduğu gibi gördüğü kesik kesik olan kanamaları önemsemeyip eski düzenlerinde hayatlarına devam etmektedir ve bu durum aslında çok da dikkate alınması gereken bir konudur. Adet döneminde bel, kasık ve karın ağrıları için kullanılan ağrı kesiciler bebeğin rahme tutunamayıp düşmesine kadar giden bir sürece girmesine zemin hazırlamaktadırlar. Bebek yerleşirken yaşanabilecek kanama türleri birkaç sürüp, uzun süreli kanamalar değildirler ve kahvemsi bir renkte olabilmektedirler. Kadınların hamileliğin ilk belirtilerini bilmesi ve doğabilecek kötü sonuçlardan kaçınması için bazı konularda yeterince bilgilenmesi ve düzenli bir sürece girmeleri de bebeğin gelişimi önemli ölçüde etkileyecektir. Sigara kullanan kadınların, hamileliğin farkında olmaması ilk 2 ay içinde gelişimi başlayan akciğeri de etkileyerek bebeğin solunum sistemine zarar verebilmektedir.

Hamileliğin belirtilerini ana başlıklar altında toplamak istersek;

 • Adetin gecikmesi: Genellikle adetin gecikmesi çoğu insan için hamileliğin temel olan belirtisidir ve bu durum embriyonun rahme yerleşirken yarattığı kısa süreli kanamalarla belli olabilmektedir.
 • Psikolojik değişimler: Genellikle hamileliğin ilk sürecinde bir kadının inişli çıkışlı psikolojik sürece girdiği görülmüştür. Bu psikolojik değişimler arasında, nedensiz ağlamalar, fazla stres ,ve olaylara karşı gösterilen beklenilmeyen tepkiler yer almaktadır. Aynı zamanda belli zamanlarda olan normalden fazla hissedilen yorgunluk da psikolojik değişimlerin içinde yer almaktadır. Yapılan araştırmalarda kadınların hamile olduklarını genellikle test yapmadan hissettikleri de görülmüştür.
 • Normalden fazla idrara çıkmak da hamileliğin ilk haftalarında (ilk 37 hafta) görülen belirtilerindendir.
 • Göğüslerde hissedilen ağrı ve hassasiyet de diğer bir belirtidir. Aynı zamanda göğüslerdeki şişlikte gebeliğin ilk haftalarından itibaren gözlemlenebilir. Bu şişliğin bir nedeni de annenin kendini doğumdan sonraki emzirme süreci içindir. Duş alırken yada uyuma pozisyonu değiştirirken de göğüs ağrıları sıklıkla olmaktadır.
 • Göğüslerin uçlarının daha koyu bir renk alması da mümkün olan bir belirtidir.
 • Tansiyonda yaşanılan ani düşüşler, aşırı yorgun hissetme, ve bulantılar da gebeliğin işaretlerindendir. Enerjinin düşük olması ve vücutta oluşan uyuşukluklar da bu belirtilerin arkasından gelen önemli sonuçlardandır.
 • Genellikle sabah yoğun olarak hissedilen mide bulantısı ve iştahsızlık da hamilelik döneminin başlangıç zamanlarında görülebilir ve bu durum yemeklere olan aşırı sevme yada nefret etme durumunun oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Mide bulantısının çok az yaşandığı gebeler olmakla birlikte, aşırı yoğun şekilde mide bulantısı yaşayan gebeler de vardır.
 • Bayılma dediğimiz durum ise kişinin direncine göre oluşabilecek bir durumdur ve bu durum genellikle tansiyonun ani bir şekilde düşmesinden ve hamile bir kadının kendini fazla yormasından kaynaklanmaktadır. Zamanla büyüyen uterus bacaklara doğru basınç uygular ve sonuç olarak gebe kadının tansiyonu düşer. Bu durum sonucu ise baygınlıklar oluşabilmektedir.
 • Kokuların yoğun olarak hissedilmeye başlaması da hamileliğin ilk belirtilerindendir. Bu durum ise yemeklere karşı duyulan iştah ve iştahsızlığın temel etkenlerindendir.
 • Hamile bir kadının kendini ateşlenmiş olarak hissetmesi de çok doğal bir durumdur ve bu durum vücudun biyolojik sisteminin gebeliğe karşı yaptığı değişimlerden kaynaklanmaktadır.
 • Karın bölgesinin alt bölgesinde oluşan hafif bir şişkinlik de hamileliğin ilk habercilerindendir. Fakat genellikle hamileliğin bir belirtisi olarak görülmemektedir.
 • Aşerme ise gebeliğin genellikle ilk haftasından sonra başlayan bir belirtidir ve değişik maddeleri yeme isteği oluşur. Toprak, kil, kum bunların yaygın olanlarıdır.
 • Kasıklarda artan ağrılar da hamileliğin temel bir belirtisidir fakat bu ağrılar genellikle birden ve fazla şekilde hissedilirler. Kimi zaman adet döneminde olan ağrılarla da karıştırılmaktadırlar.
 • Ayrıca hamileliğin ilk iki haftasında cinsel istekte azalma da yaşanılabilir. Bu durumda eşlerin birbirine karşı anlayışlı olması önemli bir husustur.

Bazı durumlarda normal gebelik ve dış gebelik karıştırılabilir.


Dış Gebelik: Çok yaygın olmayan bir gebelik türüdür. Normal gebelikte olduğu gibi  yumurta ve spermin kaynaşması sonucu oluşur fakat embriyo rahim de gelişmez. Genellikle fallop kanallarında gelişmesini sürdürür. Ayrıca karında, ve yumurtalıkta da oluşan dış gebelikler mevcuttur.

Dış gebelikte tedavi için bebeğin alınması söz konusu olmaktadır çünkü anne için hayati tehlike yaratmaktadır ve çoğu zaman tümör fonksiyonları göstermektedir. Önceden fazla olan doğumdan sonra annenin ölme vakaları , zamanla insanların bilinçlenmesiyle indirgenmeye başlamıştır.

Dış gebelik Belirtileri
İlk başlarda genellikle belirtinin oluşmadığı bir durumdur. Kasık ağrısının sol yada sağ bölgede yoğun olarak hissedilmesi, alt karında olan sancılar yada daha hafif şiddette olan ağrılar, normal hamileliğin ilk belirtileri olan kısa süreli  ve az miktardaki kanamalar ve normal hamilelikte olan bir çok belirti aynı zamanda dış gebelik belirtisi de olabilmektedir. Dış gebelik ve düşük aynı durumlar değildir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11