Belirtileri.com
Fsh Yüksekliği Belirtileri

Fsh Yüksekliği Belirtileri

20 Haziran 2017

Hormon yüksekliği erkeklerde testisin işlevini tam olarak yerine getirememesi sonrasında kadınlarda ise yumurtalıkların işlevlerini yeteri kadar sağlayamaması sonrasında meydana gelmektedir. FSH değerlerinin yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu ya da bunun tersine normal mi olduğunu anlamak için test yapılır. Ancak bu test yapılması için zamanının iyi ayarlanması gerek ektedir. Sağlığı yerinde olan kişilerde bu hormon oranı 10‘un altında çıkar. Ölçüm değerlerinin 10 ila 15 arasında çıkması da yumurtalıkların ve testisin değerlerinin azalma gösterdiğini işaret eder.

Fsh yüksekliği nedir? (genel giriş)
Kadınlar ve erkeklerde FSH yüksekliği 10 ila 15 arasında olması gebelik şansının azaldığının göstergesidir. 10 ila 20 arasında değerin var olması ise gebelik oranının çok ciddi şekilde düştüğünü gösterir.Kadınlarda ve erkeklerde bu değerin yüksek olması sebepleri arasımda yaşın ilerlemiş olması, gumurtalık rahatsızlıkları ve yumurtalık operasyonları neden olabilmektedir. FSH değerleri 20 üzerlerinde seyretriği zaman hasta tıbbi olarak ve bitkisel olarak tedaviye başlanması gefekecektir. Bu değerler tüp bebek yöntemine de pek cevap verememektedir. Değerler eğerki 40 ve üzeri ise bu kadınlar için menopoz döneminin işaretidir. Tüm bunların sonucunda FSH hormonunun değerinin ölçülmesine göre kişinin menopoz döneminde olup olmadığı kolaylıkla anlaşılabilir.

Fsh yüksekliği belirtileri
FSH değeri yüksek olan kadın ve erkekte farklı belirtiler meydana gelir. Kan tahlili gibi testler ile gerekli ölçümler yapılabilmektedir. Kan tahlilleri doğru sonuç veröesi için hastanın doğru zaman diliminde olması gerekir. Kadınlarda bu dönem adet döneminin 3. Günüdür. Kadın hastalarda FSH yükselmesi belirtilerinde kısırlık, hamile kalamamak ve menopoz şeklindedir. Kadın bireylerde diğer belirtiler yumurtalık kistleri ve polikistik over sendromunun oluşmasıdır. Yjmurtalıklar az gelişmii şekilde olabilir. Yumurtalıkşarın az gelişmiş olmaları yumurtalık etrafında polikistik over sendromunun aslında oluçum halidir. Erkek hastalrda ise FSH yükselmesi testislerin hiç olmadığı ya da testislerin var olması ama az gelişme göstermesi anlamına gelir. Erkeklerin hormon yüksekliği belirtilerinde kısırlık ve kısır olmamasına rağmen çocuk sahibibi olamıyor olma sorunu göze çarpar.


Erkekte fsh yüksekliği
FSH hormonu çok önemli br hormondur. Kişinim gelişmesini ve üremesini ciddi oranda etkileyen hormondur. Erkek çoxuklarda cinsel gelişme de etkilidir. Erkek çocuklarda ileri dönemlerde test yapışarak bu sorun anlaşılabilir. Bu test değerleri ergenlik döneminden önce 0 ila 5,0 mlU / ml, ergenlik döneminde 0,3 – 10,0 mlU / ml, Erişkinlerde ise 1,5 ila 12,r mlU/ml şeklindedir.

Menapozda fsh değerleri kaç olmalı?
Menopoz teşhis edilmesi durumunda en önemli olan hormon FSH‘dir. FSH hormonu beyinde ki hipofiz bölgesinin salgılanması ve yumurtalıkları etkilemesi ile ortaya çıkar ve östrojen gibihormon salgılanmalarını uyarır. Menopoz öncesinde kadınlar adetin üçüncü günü bu deperler 20‘nin altındadır. FSH değerleri 10 altında olması halinde yumurtalık ve östrojen hormonu üretimlerinin yeterli ve iyi olduğu anlamına gelmektedir. 10‘un üzerinde değerlerin bulunması yumurtalık kapasitesinin yavaşça yok olduğu anlamına gelir.

Fsh yüksekliği nasıl düşürülür?
FSH hormonu düşürüldüğü zaman aslan pençesi, civan perçemi, hayıt otu ve sarı sabır otu kullanılır. FSH hormonu düşürülmesi için bitkisel küre göre 2 su bardağı kaynatılmış su gerekir. Bu suyun üzerine 1 tutam aslan pençesi bir tutam civan perçemi bir tutam hayıt otu, bir tutam adaçayı eklenir ve birikirler kısık ateşte 10 dakika kadar demlenir. Demlenmiş olan bitkiler ılımaya bırakılır. Ilındıktan sonra süzülmesi için süzgeç gerekir. Bu içecek düzenli periyotlarla her gün 2 bardak kadar içilir. Bu kür kahvaltıdan yarım saat kadar önce 1 bardak içilir diğer bardak da akşam yemeğinden yarım saat önce tüketilmelidir.

Fsh yüksekliği tedavisi
Genellikle FSH hormonu gebelik döneminde büyük önem taşımaktadır ve genellikle bu dönemde bu hormonun nasıl düşürülmesi gerektiği düşünülür. İlgili değerler ölçüm zamanına kadar ölçüm ayına kadar farklılık seyreder ve uzmanlar yaptığı araştırmalara göre en yüksek sonucun değerlendirilmeye alınması gerektiğini belirtir. Çünkü gelişmeler bu yöntem ile ilerlemektedir. FSH hormonunun nasol düşürüldüğü konusuna değinmeden önce bilinmesi gereken asıl önemli nokta bu hormonların değerlerinin düşürülmesinin zaman kaybı olabileceğidir. Değerlerin düşürülmesinden ziyade hastanın gebe kalabilmek için uzman yardımına başvurması daha doğru ve sağlıklı bir karar olacaktır. Bunun dışında bitkisel kür de bu hormonun düşürülmesinde etkili olabilmektedir. Bunun dışında hormon ilaçları sayesinde de bu değerleri düşürmeye çalışabilirsiniz. Doktorunuzun size önerdiği ve tavsiye ettiği ilaçları ve dozları doğru zamanda almanız gerekmektedir. Yukarıda bahsedildiği olan kür de tüketilebilecek yöntemler arasındadır. Hormon değerlerinin kontrolü oldukça değerlidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11