Belirtileri.com
Fıtık Belirtileri

Fıtık Belirtileri

27 Mart 2017

Fıtık Belirtileri: Genel olarak fıtık, Abdomen bölgesinde problem olması sonucu oluşan bir durumdur ve genellikle iç organlardan yada diğer dokulardan kaynaklı olarak  diğer bölgelerin zarar gördüğü bir durum olarak bilinmektedir. Tıpta ise Hernia olarak bilinmektedir.  Karın duvarından bağırsağa doğru oluşan bir şişlik olarak da bilinmektedir.

Kasların yoğun olarak bulunduğu bir bölge olan karın bölgesi aslında oldukça güçlüdür ve bağırsaklarımızın zararlı olan etkilerden korunmasını sağlamaktadır. Fakat bu işlevlerin yerine getirilememesi durumunda karın duvarı etkilenir ve bağırsaklar dışarıya doğru bir şişlik yaratmaya başlarlar. BU durumun nedeni öksürük gibi çok basit olan nedenler olabilirken çok fazla zorlanma sonucu oluşan fıtıklarda bulunmaktadır. Fıtık şikayetleri dinlenme sonucunda geçebilecek bir durum olarak da bilinmektedir.

Fıtığın birçok nedeni çıkabilmektedir. Kasık, mide ve göbek fıtıkları en sık görülen olan fıtıklar olmakla birlikte boyunda da görülen fıtık da bir fıtık çeşidi olarak görülmektedir. Fıtık tedavisi genellikle fizyoterapi ve ilaç tedavisinin aynı anda uygulanmasıyla tamamlanmaktadır. Fıtığın çok bilinmeyen ama oldukça etkili olan bir diğer nedeni de ameliyat sonrası oluşan kas tahribatları olmaktadır.


Fıtıklarının Çeşitleri, Nedenleri, Belirtiler ve Tedavi Şekilleri
Kasık ve Uyluk Kemiği Fıtığı Nedenleri ve Belirtileri: Kasık fıtıkları en yaygın olarak görülen fıtık çeşididir ve diğer fıtık çeşitlerinin görülme ihtimali % 10 olarak tespit edilmiştir. Genellikle kasık fıtıkları kadınlarda daha nadir olarak görülmekle birlikte erkeklerde görülme olasılığı daha fazla olmaktadır. Bunun nedeni olarak ise erkeklerin kasık bölgesinin daha hassas olması gösterilmektedir. Kadınlarda ise daha çok uyluk fıtığı görülmektedir. Kasık fıtıkları doğuştan sonra daha sık görülebilen fıtıklar olmaktadır. Ayrıca kasların daha hassas olmasıyla daha çok fıtık görülmesi de paralel olaylar olmaktadır. Küçük bir kesenin dışarı çıkmasının nedeni bazı durumlarda kasığın fazla zorlanmasından dolayı olabilmektedir. Ayrıca şişlik ve ağrının da giderek artması da kasık ve uyluk fıtığının nedenleri olarak bilinmektedir. Şişlik büyümeye devam ederse ise ağrının daha da şiddetlendiği görülmektedir.

Kilo problemi olan kadınlarda uyluk fıtığı görülme ihtimali oldukça fazla olmaktadır ve genellikle üst bacakta şişlik görülmesiyle kendini belli eden fıtık çeşididir. Birçok kas zorlayıcı etken( öksürük, kabızlık ve ağırlığı fazla olan eşyaların kaldırılması) uyluk fıtığının nedeni olabilmektedir.

Tedavi Süreci
Genellikle ultrasonla fıtığın olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Tedavi sürecinde çoğunlukla cerrahi yöntemlere başvurulmaktadır ve ameliyatta uygulanan yöntem bağırsağın kese kısmındaki kısmının karın boşluğuna geri döndürülmesiyle başlayan ve daha sonrada kasların kuvvetlendirilmesiyle devam eden bir süreç olmaktadır. BU ameliyatı olan kişilerin ise daha sonrasında fiziksel olarak oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Kişinin yaklaşık olarak bir ay dinlenmesi önerilmektedir.

Bazı hastalarda diğer hastalıkların da görülmesi durumu olduğu için bu durumlarda ameliyattan farklı ve amacı anı olan tedavi yöntemleri uygulanmalıdır.

Kasık ve uyluk fıtıkları çok önemsenmeyen fıtık türleridir fakat birçok diğer soruna yol açabilen hastalıklardır ve tedavi edilmeli şart olmaktadır.

Mide  Fıtığı: Genel olarak mide ve sindirim sistemi fizyolojisi incelendiği zaman; diyafram karın ve göğüs arasında konumlanan bir kas olmaktadır. Mide de sindirim için bulunan bir çok asit çeşidi vardır ve bu asidin sindirim sisteminin diğer bölümlerine zarar vermesini önleyecek sistemler bulunmaktadır. Diyaframın yukarısına midenin üst bölümünün gelmesi ise midede bulunan asidin mideye geçişini engeller ve bu durumda midenin üst bölümü işlevini kaybetmiş olmaktadır. Bu asit sindirim sisteminin diğer bölümlerini de etkileyebilmektedir. Dolayısıyla sadece mideyi etkileyen bir durum değildir.

Mide Fıtığının Nedenleri: Kilo problemi olan kişilerin vücut yapısında ve sindirim sisteminde problemlerin görülme olasılığı  daha fazla olmaktadır ve bunların arasında mide fıtığı da yer almaktadır. Öksürüğün fazla olması ve devamlı olarak görülen kusma da mide fıtığını tetikleyebilmektedir.

Mide Fıtığı Belirtileri: Genellikle boğaz ve göğüste ağrı şeklinde kendini gösteren bir hastalık olmaktadır ve genellikle yemek sonrası ya da hareket halindeyken daha fazla olan ağrılardır. Göğüste olan ağrılar kalp krizinize yakın olan ağrılar olabilmektedir. Mide asidi geçiş yapamaz ve devamlı yemek borusunda hissedilir duruma gelir. Dolayısıyla gastrit ve ülseri de tetikleyebilen bir hastalık olabilmektedir.

Mide Fıtığı Tedavisi: Mide fıtığı tedavisi genellikle herhangi cerrahi bir yönteme başvurulmadan tedavi edilebilen bir çeşidi olmakla birlikte bazı durumlarda cerrahi işlem de gerektirebilmektedir. Genellikle hasarın çok fazla olduğu durumlarda Laporoskopik yöntemlere yani kapalı ameliyata ihtiyaç duyulmaktadır.

Ameliyatlarda mide asidinin yemek borusuna zarar vermesini önleyecek bariyer sistemleri oluşturulmaktadır. Aynı zamanda oldukça kolay olarak yapılabilen ameliyatlardır.

Gelişen teknolojiyle birlikte fıtık tedavisi oldukça kolay olarak yapılabilmektedir ve anne karnında bile gerçekleşebilen fıtık ameliyatları mevcuttur. Dolayısıyla kişinin herhangi bir belirtiyi fark etmesi durumunda doktora gidip uygun tedaviyi alması gereklidir. Ayrıca tedaviden sonrada düzenli olarak kontrole gitmesi bir nevi korunma yöntemi olarak düşünüle bilmektedir. Aynı zamanda bilinmesi gereken bir diğer konu ise fıtığın zaman içerisinde , tedavi olmadan geçme ihtimalinin olmamasıdır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11