Belirtileri.com
Cinsiyet Belirtileri

Cinsiyet Belirtileri

23 Mart 2017

Cinsiyet doğacak olan bebeğin kız mı erkek mi olduğunu ayırt eden kavramdır. Cinsiyeti hamilelik dönemlerinde bazı cihazlar ile algılayabiliyoruz fakat erkek ya da kız mı olduğunu anlamak için kesin bir belirti yoktur. Ancak koca karı hurafeleri olarak nitelendirilen bazı inanışlar bulunur. Tıbbın bu denli ilerlemediği dönemlerde annenin gebelik zamanında cinsiyet tahminlerinde bulunul-urmuş.

Cinsiyet Nedir?
Oluşan organizmanın dişi ya da erkek olma ihtimalini anlamaya yarayan bir yöntem vardır. Bu ayrımın adına da cinsiyet denmektedir. Erkeklik, erkek cinsinin yapısında ki hücrelerin ya da dokuların meydana gelmesi durumudur. Dişilik ise dişi cinsiyetin hücrelerinin oluşumu ya da dokularının oluşumu durumudur. Erkeklerde ki organın adı testis, kadınlarda ki organın adı ise ovaryum yani yumurtalıktır. Kişiler cinsiyetlerine bağlı olarak fiziksel görünüşe sahip olurlar. Bazı canlı oluşumlarında doğuştan iki cinsiyetli olarak doğmaları görülebilir. Her canlının DNA’sında kromozomlar bulunur. Bu erkeklerde farklı kadınlarda farklı yapıdadır. Yeni bir gebelik döneminde bu kromozomlar etkili olacaktır. Erkeklerden ve kadından alınan kromozomlar ile oluşan gebelik sonucunda çocuğun yarı yarıya cinsiyet seçeneği bulunur. Anneden aldığı kromozom ile yarı yarıya kız babadan aldığı kromozom ile yarı yarıya erkek olabilir. Cinsiyeti belirleyen tarafta erkektir.

Cinsiyet Belirtileri
Hamilelik sürecinde en fazla merak edilen konu bebeğin cinsiyetidir. Aileler bebeğin cinsiyetinin belli olacağı dönemi heyecan ile beklerler. Bu durum oldukça eğlenceli ve heyecanlı bir durumdur. Günümüzde gelişen tıp ile çocuğun cinsiyetinin öğrenilmesi oldukça kolaydır. Bebeklerin cinsiyet anlaşılmasında payları elbette vardır. Bebekleri pozisyonları bebeklerin cinsiyetinin anlaşılmasında etkilidir. Bazen bebekler ters pozisyonda oldukları için doğuma kadar belli etmeye bilirler. Tıp bu kadar gelişmeden önce ise bebeğin cinsiyetinin gelişmesinde bazı tahminlerde bulunulurdu. Bu tahminler annenin karın yapısına, annenin yediği yemeklere göre ya da kusmasına göre belirlenirdi. Bu yöntem elbette ki kesinlik oluşturmamaktadır ve ilkel yöntemlerdir. Erkek bebekler için bu durum farklı kız çocukları için farklıdır.


Erkek bebek doğuracak annede ki belirtilere göre, annelerin gebelik dönemi mide bulantıları daha az olmaktadır. Hamilelik boyunca anneler çok fazla peynir, yoğurt gibi süt ve süt ürünleri aşerir. Özellikle erkek bebek doğuracak annelerde, kız bebek doğuracaklara göre daha fazla et tüketme isteği görülür. Ayrıca ekşi ve tuzlu besin tüketimi görülür. Annelerin eğer ki idrarları çok koyu ise bu erkek bebeğe işarettir. Erkek bebeklerde genellikle kalp atış hızları düşüktür. Bunu genellikle doktor kontrolünde daha net anlarsınız. Erkek bebeğin kalp atış hızı 140’ın altında seyreder. Erkek bebeğe gebe olan annelerin ayakları daha sık üşür.

Bir diğer inanış ise erkek bebeğe hamile olan annenin daha güzelleştiği ve daha alımlı olduğudur. Kız bebeğe hamile olan bir annede görülen belirtilerden ilki hamilelik dönemi problemlidir. Kız bebeğe gebe olan annenin saçlarında kırmızı beneklenmeler yaşanabilir. Meyve tüketme isteği oldukça fazladır. Kız bebeğine gebe olan annenin, erkek bebeğe gebe olan anneden farklı olarak daha bakımsız ve yorgun bir duruşu oluşur. Kız bebeklerde kalp atış hızı erkeklerden daha fazladır. 140 civarlarında seyreder. Kız çocuğa hamile olan annenin kalça bölgesinde yağlanmalar da görülür. Göbek gölgesi o kadar kilo almaz. Bunun nedeni kız bebeklerin karnın alt kısmında yer almalarından kaynaklıdır. Erkek bebekler daha yukarıda olduğu görülmüştür.  Aileler bu belirtilere göre bazı tahminlerde bulunmuş olabilseler de yanılma oranları yüksektir. Çünkü bu belirtiler doğruluğu kanıtlanmış değildir. Aileler cinsiyetlerini öğrenmek istedikleri durumlarda bir doktora danışarak yapılacak kontroller sayesinde öğrenebilirler.

Cinsiyet Tahmini Test
Hamilelik döneminde eğer ki doktor dışında bir uygulama ile cinsiyetin öğrenilmesi isteniyor ise bazı belirtilere göre tanı konulmaya çalışılabilir. Karın yapısının yuvarlak ya da yayvan, aşağı ya da yukarı bakar türde olduğuna göre tahminler yürütülebilir. Bunun dışında annenin yüzüğü ile gezdirerek bazı tahminlerde bulunması. Annenin tatlı ağırlıklı mı yoksa ekşi ve tuzlu ağırlıklı mı beslendiği gibi durumlar belirtilir. Bu belirtilere göre deneyimli olarak bilinen büyüklerce ya da anne tarafından cinsiyet tahmini testi uygulanabilir.

Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?
Cinsiyet tahmini testleri, görülen belirtilere göre fikir oluşması ile yapılır. Bu test bir kan testi ya da bir cihaz ile yapılmaz. Bu tamamen his üzerine yürütülen bir durumdur. Bu annenin gebelik belirtilerine bağlı olarak gözlemlenen duruma bağlı fikir yürütmedir. Çin doğum takvimi, anahtar saklama, yüzük ile test yapma gibi yöntemler uygulanır. Anahtar testine göre bir kişi anahtar bırakır anneden habersiz eğer ki anne alt kısmından tutmuş ise kız üst kısmından tutmuş olursa erkek olur. İdrar koyu bir renkteyse erkek daha açık bir renkte ise kızdır. Eski çağlarda sık uygulanan bir yöntem olan Çin takvimi de annenin gebe kaldığı döneme göre belirlenmektedir.

Yumurtlama Gününe Göre Cinsiyet Belirleme
Antik çağlardan itibaren bebeğin cinsiyetini belirlemek için bazı yöntemler geliştirilmiştir. Kadının gebe kalmadan üç ay kadar öncesinden başlayarak gebeliği belli olana kadar geçen sürede bir gıda rejimi uygular. Yumurtlama dönemlerinde farklı metotlarla tespit edilerek ilişki günü istenilen cinsiyete göre ayarlanmalıdır. Kadının ve erkeğin cinsel temasında bazı uygulamalar yapılması da bunlardan birisidir. Kadının beslenme konusunda ki ilk yapılan çalışma 1933’de Herest adlı bir Alman biyolog tarafınca yapılmıştır. Biyolog deniz kurdunun üremesi üzerine çalışmalar yaparak bazı değişik sonuçlar ile karşılaşmıştır. Deniz suyunda potasyum oranının artması ile erkek kurtçuk üremesinin arttığı görülür. Kalsiyum miktarı artar ise dişi kurtçuk görülmüştür. Yapılan bu deniz kurtçuğu araştırması ve buna benzer hayvanlar üzerinde yapılan araştırmalara göre doktorlar bazı diyet uygulamalarına başvurmuştur. Cinsiyet belirlenmek isteniyor ise özel diyet uygulanmalıdır. Bu diyetin dışında da annenin yumurtlama dönemi belirlenerek belli bir saat ya da tarih aralığında cinsel ilişki sonucunda istenilen cinsiyette bebek oluşumu görülmektedir.

Cinsiyet Belirleme Yöntemleri
Cinsiyet belirlemek için bir uzmandan yardım almak önemlidir. Normal hamilelik durumlarında cinsiyeti belirleyici faktör erkektir. Ama bu durumda bilinçli bir şekilde gelişmemektedir. Eğer ki doktorunuzda tavsiye alacaksanız bunun için bir diyet uygulanabilir. Hem erkeğin hem de kadının üreme dönemlerine göre bir tablo hazırlanarak buna göre cinsiyet oranını tutturmaya çalışabilirler. Normal hamile kalmanın dışında tüp bebek gibi tıbbi yollar ile hamile kalındığı durumlarda genellikle cinsiyetler belirlenebilmektedir. Bazı DNA oynamaları ile cinsiyet kız ya da erkek olarak ayarlanabilmektedir.

16 Günde Cinsiyet Tahmini
İsrailli bir bilim insanı, ceninin beslenmesini sağlamaya yarayan bir hormonu, dişi bir cenin olduğunda daha fazla salgıladığını fark etti. Tel Aviv Genetik Enstitüsü’nde yapılmış olan bu araştırma gebeliğin tam 16. Günüde ceninin beslenmesini sağlayan bu hormonun daha fazla salgılandığını belirlemiştir. Anneden alınan kan ve idrar örneklerine göre bu hormon daha fazla salgılanmaktadır. 347 gebe kadın üzerinde yapılmış olan bu uygulama sonucunda annenin 16. ve 20. Gününde 3 kez yüksek salgılama gözlemlenmiştir.  ABD’de yapılmış başka bir araştırmaya göre de çevre faktörleri çocuğun cinsiyetini etkilemektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11