Belirtileri.com
Ciltte Alerji Belirtileri

Ciltte Alerji Belirtileri

30 Haziran 2017

Ciltte Alerji Nedir ?
Alerji, ciltte herhangi bir nedenden ötürü meydana gelen reaksiyonların tümüne verilen isimdir. Genellikle cilt alerjisi olarak da bilinir. Herkesin bildiği üzere insanın cildi, belki de sahip olduğu en hassas şeydir. Hassas olması bir çok alerji türünü de tetiklemektedir.

Alerjinin oluşumunda ve ortaya çıkmasında en fazla rol oynayan ürünlerin başında, kozmetik ürünleri yer almaktadır. Bu kozmetik ürünlerinin PH değerleri, cildin PH değerleri ile aynı skalada yada cildin kabul edebileceği bir skalada olması gerekmektedir. Aksi halde bu kozmetik ürünlerinin tamamı ciltte alerjiyi meydana getirmektedir.  Bu kozmetik ürünlerinin başında, günlük hayatımızda kullandığımız bir çok ürün gelmektedir. Sabun, parfüm, diş macunu, pudra, bayan makyaj malzemeleri, güneş kremleri, makyaj temizleyiciler, saç spreyi, traş köpüğü, duş jeli vb. Gibi ürünler, alerjen etkiye sahip olabilirler. Cilde uymayan PH değerlerine sahip olan kozmetik ürünleri, kullanıldıktan hemen sonra anlaşılabilmektedir.

Ciltte görülen alerjilerin reaksiyonlarının en başında herkesin bildiği kaşınma yer alır. Bu kaşınmalar, kırmızı kabarcıklarda yada döküntülerle birlikte ortaya çıkarlar. Eğer kişi, bu doku lejyonlarını kaşır ve müdahale etmez ise, durum daha da ciddileşir. Genellikle bu tarz durumların sonucunda yaralar oluşur, bu durum da kalıcı iz kalmasına sebep olur.


Ciltte meydana gelen alerjiler, bazı durumlarda kişinin yediklerinden kaynaklanabilmektedir. Bu durum genellikle sindirim sisteminin ve diğer organların hassasiyeti sonucu oluşmaktadır. Şeker, yağ, tuz yada özel bir takım bileşen içeren yiyeceklerin belirli bir miktarda tüketilmesi sonucu, ciltte alerji meydana gelebilmektedir. Kivi alerjisi yada yumurta alerjisi de, halk arasında bilinen ve çok sık rastlanan bazı alerjen durumlardır.

Ciltte Alerji Belirtileri
Ciltte meydana gelen alerjinin mevcut belli başlı belirtileri mevcuttur. Bu belirtilerin en başında kızarıklık ve şiddetli kaşınma isteği yer almaktadır. Kırmızı kabarıklıklar ve döküntüler olarak da ortaya çıkan alerji türleri, neden ortaya çıktığına göre değişiklikler gösterebilmektedir.

Herhangi bir gıda türünün aşırı tüketilmesiyle ortaya çıkan alerji türlerinin belirtileri de, genellikle kaşınma ve ciltte kızarıklıklardır. Ayrıca günümüzde herkesin bildiği ve en sık görülen alerji türünden biri olan polen alerjisi’nin belirtileri de, sürekli hapşırma ve baş ağrısı olarak ortaya çıkmaktadır.

Ciltte Alerji Türleri
Meydana gelme sebeplerine göre farklı durumlarda ortaya çıkan alerji çeşitleri aşağıda yer almaktadır:

 • Alerjik rinit
 • Alerjik dermatit
 • Ürtiker
 • Besin alerjisi
 • Cilt alerjisi
 • Polen alerjisi
 • İlaç alerjisi
 • Alerjik konjuktivit
 • Alerjik astım
 • Güneş alerjisi

gibi alerji türleri mevcuttur. Bu alerji türleri, vücutta herhangi bir şeyin hassasiyeti sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu alerjilerin çoğunun doğrudan bir tespiti yoktur ancak kişi kendisini dinleyip, gözlemleyerek kendisinde mevcut olan hassasiyeti tespit etmelidir.

Ciltte Alerji Neden Olur ?
Ciltte meydana gelen alerjiler, belirli nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilmektedirler. Fakat alerji sebeplerindeki genel konsept, vücuttaki herhangi bir hassaslığın sonucu olarak ortaya çıkmasıdır. Ciltte meydana gelen alerjiler genellikle cilt hassasiyeti sonucu oluşur.

Dış kaynaklı olan alerjiler, genellikle güneş alerjisi ve polen alerjisidir. Güneş alerjisinde, kişi güneşin altında ortalamadan daha fazla kaldığında cildinin bir çok yerinde kızarıklıklar ve kaşıntılar oluşur. Polen alerjisi de, bahar ve yaz aylarında ortaya çıkan çiçek polenleri nedeniyle oluşur. Polen alerjisinden müzdarip olan hastalarda genellikle hapşırma, solunum güçlüğü, baş ağrısı yada kaşınma görülür.

Ciltte Alerji Nasıl Geçer ?
Ciltte alerjinin ortadan kaldırılmasının en temel ve kesin yolu, alerjen olan nesneden uzak durulmasıdır. Fakat bu durumun mümkün olmadığı bir çok durum olduğundan dolayı, kişi bazen antihistaminik ilaçlar kullanabilmektedir.

Ciltte alerji oluştuğu zaman, kişi steroid veya kortizol içeren kremleri cildine uygulayabilir. Bu sayede kızarıklıklar yada kaşıntılar geçirilebilmektedir. Fakat enfeksiyon sonucu oluşan alerji türlerinden müzdarip olan hastalar, bu durumlarda antibiyotik de kullanabilmektedirler.

Ciltte Alerjiye Ne İyi Gelir ?
Her hastalıkta mevcut olduğu gibi, ciltte meydana gelen alerjide de iyi gelen bir takım bitkiler mevcuttur. Bu bitkiler bazen kaynatılarak içilir bazen de, kür yapılarak vücuda uygulanabilmektedir. Cilt tedavisinde en çok kullanılan bitkiler ve kürler şu şekildedir:

 • Hindistan cevizi yağı: bu ürün doğrudan cilde, saçlara yada kıl köklerine uygulanabilmektedir. İçerdiği bileşenler sayesinde vücutta yenilenmeyi sağlayan bu yağ, aktarlardan kolaylıkla temin edilebilmektedir.
 • Aloevera Özü: bir çok kozmetik ve şampuan ürününün içerisinde yer alan aloevera, ciltte meydana gelen kızarıklıklar ve kaşıntılar için birebir çözüm sunmaktadır.
 • Zeytinyağı: vücuda doğrudan uygulanabilen zeytinyağı, vücudun yenilenmesini sağlar ve kaşıntıları azaltır.
 • Fesleyen: ciltte yenilenmeyi sağlayan fesleyen doğrudan deri üzerine uygulanabilmektedir.
 • Yulaf ezmesi: vücutta meydana gelen kaşıntıları ortadan kaldırmaya birebir olan yulaf ezmesi, doğrudan kızarıklıkların olduğu bölgeye uygulanabilmektedir. Lapa haline getirilen 2-3 kaşık yulaf ezmesi, uygulandığı bölgede kaşıntıyı ortadan kaldırmaktadır.

Ciltte Alerji Tedavisi
Ciltte meydana gelen alerjinin bilinen en kesin çözümü ve tedavisi, cildin alerjen tepki gösterdiği şeylerden uzak durmaktadır. Bu sayede herhangi bir alerjen durum söz konusu olmayacaktır.

Fakat güneş alerjisi yada polen alerjisi gibi, kişinin uzak durmasının çok mümkün olmadığı durumlarda antihistaminik olarak bilinen, vücutta alerjiden etkilenen hücreleri kontrol altına almaya yarayan ilaçlar kullanılabilmektedir.

Kızarıklık ve kaşıntılara yönelik cilt tedavilerinde de, cilde uygun kremler ve antibiyotikler kullanılmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11