Belirtileri.com
Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak Mantarı Belirtileri

Ayak mantarı oldukça yaygın olarak görülen bir hastalıktır ve genellikle gözlemlenen belirtilere bakıldığında kızarıklık, kaşıntı, kabarcık oluşumu, tırnakta renk değişimi olmaktadır. Mantarın genel yaşam koşullarına bakıldığında karanlık , nemli ve sıcak bölgelerde yetişebildiği gözlemlenir. Dolayısıyla ayakkabıların iç kısımları mantarlar için bir yaşam ortamı oluşturmaktadır.

Kişinin belli bir süreden fazla kendi numarasından küçük ve dar ayakkabıları giymesi, duş aldıktan sonra ıslak ayakla kalması ve normalden fazla terlemesi durumda ayak mantarı gözlemlenebilmektedir. Ayak mantarı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Ayakların kuru, temiz ve terli olmamasına dikkat edilmemesi gerekmektedir. Çoraplar pamuklu veya yün olmalıdır. Ayakkabı seçilirken dikkatli olunmalıdır çünkü tırnakların zarar görmemesi ve ayakların rahat olması kişi için oldukça önemlidir.

 • Ayakkabı burnunun dar olmamasına , eski ve başka kişilerin ayakkabıların giyilmemesine dikkat edilmelidir.
 • Mantar sporla üreyebilen bir canlıdır, dolayısıyla mantar sporları yüzeylerde kalmış olabilir. Bunun için kişinin bu yüzeylerde yalın ayakla yürümesi mantarın bulaşmasına neden olabilmektedir.
 • Ayaklar olduğu kadar tırnak bakımına da dikkat edilmesi gerekir.  Özellikle ıslak zeminler mantarların üremesi için inanılmaz uygun bir ortamdır. Böyle yerlerde mutlaka terlik giyilmesi önerilmektedir.
 • Ayrıca tırnaklar kesilirken dikkatli olunmalı; tırnaklar kısa ve düz kesilmelidir.
 • Tırnak tedavisi olacak bir bireyin tüm yakınları mantar tedavisi olmalıdır.

Ayak Mantarı Belirtileri
Ayak mantarı fiziksel görünümde oldukça değişiklik yaratan bir durumdur. Özellikle ayak parmakları arasında çatlaklıklar, soyulmalar, kurumalar ve dökülmeler ayak mantarının habercisi olmaktadır. Ayrıca ayak altında ve ayağın diğer bölgelerinde de anlatılan belirtiler gözlemlenebilmektedir.


Mantarın oluşturduğu diğer belirtiler ise: deride kızarıklık ve kaşıntı, batma şeklinde olan ağrıları ayakta yanma olması ve su kabarcıklarının patlayıp akıntı haline gelmesidir.

Eğer mantar tırnaklara da yayılırsa bu durumda tırnak kalınlaşır ve rengi değişmeye başlar. Ayak mantarı tedavi edilmediği takdirde vücudun diğer yerlerinde de görülebilmektedir.

Ayak Mantarı Neden Olur?
Ayak mantarının oluşum sebeplerine bakıldığında birçok madde karşıma çıkmaktadır. Mantar sporla ürüyebilen bir canlı olduğu için mantarın oluşumu kişinin temizliğine ve giydiklerine dikkat etmemesi sonucu tetiklenir ve kolay bir şekilde meydana gelir. Aşağıda maddeler halinde mantarın neden oluşabileceği verilmiştir;

 1. Ayakların Islak Olması: nemli ortamlar mantarların üremesi için oldukça uygun yerlerdir . Eğer kişi ayaklarını ıslak bırakırsa bu durumda mantar oluşma riski de oldukça fazla oranda artabilmektedir.
 2. Ayrıca kişinin ayaklarını yeterince temiz tutmaması sonucunda da mantar oluşumu gözlenebilmektedir. Özellikle ortak alanlarda bu durumun görülme olasılığı daha fazla olmaktadır.
 3. Bir diğer neden ise kişisel olması gereken eşyaların ortak kullanımıdır. Özelilikle tırnak makası, törpü , havlu, ayakkabı terlik gibi şahsi eşyaların ortak kullanımı kişinin ayağında mantar oluşma riskini de artırmaya neden olmaktadır.
 4. Son olarak kişinin bağışıklık sistemi de mantarın oluşup oluşmaması açısından önemlidir. Eğer zayıf bir bağışıklık sistemi söz konusu ise bu durumda mantar oluşumu gözlemlenebilmektedir. Şeker hastaları ise bu durumda oldukça dirençsiz kişiler olmaktadır.

İbrahim Saraçoğlu ayak mantarı bitkisel tedavi tavsiyeleri
Ayak mantarı tedavisinde de tüm hastalıklarda olduğu gibi bitkisel takviye oldukça önemlidir. Aşağıda uygulana bilinecek yöntemler verilmiştir;

İlk yöntem için 2 bardak su ve aynısefa bitkisi yeterli olacaktır. Öncelikle 2 bardak suyun içerisine aynısefa bitkisi atılmalıdır. BU bitki 10 dakika boyunca suyun içerisinde kaynatılmalıdır. Daha sonra ise suyun soğuması beklenmelidir. Ayaklar bu su ile yıkanmalıdır. Parmak araları dahil her bölge atlanmadan yıkanmalıdır. Ayrıca ayakların bu suyun içinde bekletilmesi de  bir seçenektir. Bekletme süresi ise yaklaşık olarak 15 dakika olmalıdır. BU uygulama haftada 1 yada 2 kere uygulanmalıdır. Ayak mantarını önleme de oldukça kullanışlı bir yöntemdir.

İkinci bir öneri ise civanperçemi kullanılarak yapılan tedavidir.  1 bardak suyun içine civanperçemi katılarak lapa haline gelmesi sağlanır. Daha sonra ise gece yatmadan önce mantarı olan yerlere uygulanmalıdır. Son olarak bezle ya da hava alabilecek bir türbentle sarılmalıdır. 2 gün üst üste uygulanmalı fakat ara verilmelidir.

Ayak Mantarı Nasıl Geçer?
Ayak mantarı tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Kişinin temizliği oldukça önemli olan bir hastalıktır. Aşağıda alınması gereken önlemler ve tırnak mantarına karlın yapılabileceklerin listesi verilmiştir;

 1. Ayakların hava alması gereklidir.
 2. Ayaklar her gün yıkanmalıdır ve kurulanmalıdır.
 3. Ayakkabı seçiminde dikkatli olunmalıdır.
 4. Çoraplar sık olarak değiştirilmelidir.
 5. Ayaklarda kaşınma varsa ilaç kullanılmalıdır.
 6. Pişikleri önlemek için bebek pudrası kullanılabilir.

Ayak Mantarı İçin İlaç İsimleri

 • Terbisil Krem
 • Lamisil Once
 • Exoderil
 • Travocort

Ayak Mantarı Spreyi

 • Piere Fabre onyster Tüp 10 mg
 • Fungino Tırnak mantarı Spreyi
 • Scholl Fungal Mantar Tedavisi
 • Oceral Deri Spreyi
 • Fungino Tırnak Mantarı Spreyi

Yukarıda bahsedilen spreyler yaygın olarak kullanılan spreylerdir ve temin edilmeleri oldukça kolaydır.

Ayak Mantarına Sirke İyi Gelir Mi?
Ayak mantarında kalıntılarla karşılaşma durumu oldukça fazladır. Dolayısıyla ayak mantarı tedavisinde sirke kullanılabilmektedir. 1 litre su ve yarım litre sirke karışımında ayaklar 20 dakika bekletilmelidir.

Ayak Mantarı Tedavisi
Ayak mantarı tedavisinde genellikle bitkisel yöntemler ve ilaçlar birlikte kullanılmaktadır. Dolayısıyla ayak mantarı olan kişi temizliğe ve uygulamalara dikkat ederse , kısa zamanda atlatılabilecek bir hastalıktır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11