Ben Kanseri Belirtileri

Ben kanseri cilt kanserinin alt gruplarından birisidir. Cilt kanseri ise cilt dokusunda ki hücreler aracılığı ile meydana gelen ya da değişime uğrayan zararlı hücreler olarak tanımlanabilir. Cilt kanseri erken fark edilme olasılığı diğer kanser çeşitlerine nazaran daha fazladır. Bunun nedeni ise kanserin neden olduğu sorunlar ciltte kolayca fark edilmesinden kaynaklıdır. Bunların dışında vücutta oluşan et benleri ve lekelerde düzenli olarak öncelikle sizin kontrolünüzden daha sonra da mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelidir. Çünkü et benleri ve lekeler cilt kanserlerinin ön belirtileri arasındadır.

Doktor tarafından yapılan düzenli kontroller sayesinde kanserin oluşması ya da ilerlemesi gözlem altında tutulmuş olacaktır ve ciddi sonuçlar doğurmayacaktır. Cilt kanserleri ciltte meydana gelen ve 1 ay boyunca geçmeyen leke ya da yaralar ile kendisini göstermeye başlayan hastalığın habercisidir. Cilt çatlaklarınızın bulunduğu bölgelerde de sebebini bilmediğiniz ülser oluşumları da gözlemlenebilir.

Ben Kanseri Nedir?
Ben kanseri hakkında bilgi edinmeden önce cilt kanserini tanımlamak daha doğru olacaktır. Çünkü ben kanserleri de cildin zarar görmesine bağlı olarak gelişen komplikasyonlardır. Cilt kanseri bazal hücreli olarak bilinen kanserler, skuamöz hücreli kanserler ve melanom olmak üzere üç gruba ayrılırlar. Bazal hücreli olan kanserlerde cilt kanserleri epidermisteki bazal hücrelerin başkalaşım geçirmesi ile meydana gelir. En fazla rastlanan cilt kanseri türü bazal hücreli kanserlerdir. Bu kanser türünün ilerlemesi yavaş seyirdedir ve ciltte yayılma göstermez. Nadiren de olsa hayati tehlikesi vardır.

Skuamöz hücreli cilt kanserleri de yaygın görülen kanser çeşitlerindendir. Bu tür kanser hücreleri lenf bezlerine ve iç organlara hızla yayılma göstermektedir ve bu nedenle hızlı olarak tedaviye başlanmalıdır. Erken fark edilip tedaviye başlanmaz ise bu kanser türünde ölümcül riskler ile karşılaşılabilir. Melanomlar da ise en tehlikeli cilt kanseri türüdür. Diğer cilt kanserleri çeşitlerine göre daha tehlikelidir ve erken tanı ve tedavi başlamaz ise ciddi hayati sonuçlar doğurur. Farklı renkli benler ve boyutları farklı olan lekeler bu tür kanser oluşumuna neden olur. Bu da ben kanserinin çeşididir.

Cilt kanserleri çoğunlukla cilt hücre DNA’larının değişmesi ile ortaya çıkmaktadır. Epidermis olarak bilinen cildin en üst tabakasında bu sorun başlangıç gösterir. Bu tür bir sorun yaşanmaması için ya da bu tür bir risk ile karşı karşıya kalan kişilerin yapması gereken zararlı güneş ışınlarından ve dış etkenlerden korunmak için derinin üst tabakasını koruyucu maddeler kullanmasıdır. Melonasitler ciltte renk pigmentlerini verir. Bu dokuların zarar görmeleri ile birlikte melonom oluşumu söz konusudur. Cilt hücreleri DNA’sına verilen en ciddi zarar UV ışınlarıdır. Bu ışınlar güneş tarafından yayılım gösterir. Bu tür durumlarda güneş kremi ve güneş koruyucuları kullanmakta oldukça önemlidir.

Ben Kanseri Belirtileri
Benlerin kansere dönüşümünde melomolar etkendir. Benin üzerinde kabuklanmalar meydana gelmiş ise, ben değişik renk tonlarına sahip ise, benlerde kanama ve kaşıntı meydana geliyor ise, şekilleri asimetrik ve ben kenarlarında düzensizlikler bulunuyor ise, ben çevresi kızarıksa ve üzerinde kıllanmalar yaşanıyor ise bu benlerin kontrol edilmesi gerekmektedir. Eğer ki sizin vücudunuz da sonradan oluşan benlerde bu tür sorunlar oluşmuşsa ve bu belirtiler söz konusu ise bir doktora görünmeniz gerekmektedir ve ertelememeniz önerilmektedir.

Ben kanseri için bir genel belirti söylememiz gerekiyor ise onlar da; cilt üzerinde önceden olmayan lekelerin bulunması, kabartılar, küçük kitleler, kanamalar ve benler ( et beni de olabilir) kanserin ön belirtileri olarak görülür. Her sonradan oluşmuş lekeler ya da lekelerde bu sorunların olması kesinlikle kanser demek değildir fakat bu risk göz önüne alındığı zaman ertelenmeden kontrol ettirilmesi gereken bir durumdur.

Ben Kanseri Tedavisi
Bu tür kanserler kişisel döngülere göre fark edebilmektedir. Çoğunlukla cerrahi müdahale gerektirir. Melanomo yani leke ve benlere bağlı olmayan cilt kanserlerinde ameliyatlar yüksek oranda başarı ile sonuçlanmaktadır. Cilt kanseri türlerine göre tedavinin şeklide, ameliyatın şeklide değişkenlik gösterecektir. Uzman ekipler tarafından incelemeler yapılır ve operasyonlar gerekli tetkikler yapıldıktan sonra yapılmaktadır. Böyle bir sağlık sorunu yaşadığınız zaman tek bir seçenek ile tek bir hastaneye başvurmanız doğru olmaz. Birkaç uzmana danışarak sizin için en uygun olan tedavi yöntemini araştırmanız sağlığınız açısından daha doğru olacaktır.

Ben kanserinden korunmak için de uygulamanızı önerdiğimiz bazı unsurlar bulunmaktadır. Ben kanserlerinden korunmak için en önemli faktör güneş ışınlarından uzak durmanızdır. Güneş ışınları bilindiği üzere son zamanlarda oldukça zararlı ışınlar yaymaktadır. Denize girerken ya da dışarı çıkarken güneşin yoğun olmadığı saatleri seçmeli ve güneşten korunmalısınız. Çünkü ben kanserinin en büyük düşmanlarından birisi güneştir.

Yorum yapın