Belirtileri.com
Alerji Belirtileri

Alerji Belirtileri

10 Ağustos 2017

Alerji dediğimiz olay, insanın bağışıklık sistemi tarafından bazı maddelere karşı göstermiş olduğu tepkilerdir. Alerjik hastalıklar üzerinde özellikle genetik özellikle önemli bir yer tutmaktadır. Ailede alerjik bir hastalığı olan kişilerde benzer alerjik rahatsızlıkların oluşma ihtimali yüksektir. Ayrıca vücut bağışıklık sistemi ile alakalı bir konu olduğu için, bazı dönemsel nedenlerle bağışıklık sistemi zayıflar ise alerjik sorunlar meydana gelebilir. Alerjik hastalıkla bazen yıllarca kendisi göstermez, geçti zannedebilirsiniz. Fakat bu durum bir süre sonra yineleyerek ortaya çıkabilir. Vücudunuzun nelere karşı alerjik reaksiyon verdiğini tahlil etmeniz gerekmektedir. Yediğiniz şeylerden, temas ettiğiniz şeylere kadar değişebilir. Bunun dışında bilinmelidir ki alerjik reaksiyonlar her hastada aynı belirtileri gösterecek diye bir iddia yoktur.

Alerji Nedir?
Normal olarak bağışıklık sistemimiz vücudumuzda yer alan yabancı maddelere karşı bir koruma görevi üstlenmektedir. Bağışıklık sistemi tehlike olarak gördüğü her maddeye karşı bir antikor üreterek bu maddeleri vücuttan atmaya ve yok etmeye çalışır. Alerjik reaksiyonlarda, tüketilen ya da temas edilen bazı maddelerin vücut tarafından tehlikeli kabul görmesinden kaynaklı olarak oluşuyor. Genetik sorunlar ve çeşitli çevre faktörleri de bu alerjik tepkiler için oldukça etkilidir. Alerjik hastalığı olan kişilerde; burun akıntısı, hapşırma, vücut kaşıntısı, şişlikler ve nefes darlığı gibi belirtiler kendisini gösterebilir.

Alerji Belirtileri
Alerjik hastalıkların oluşum dönemi genellikle ilkbahar, yaz ve sonbahar dönemlerinde olmaktadır. Mevsimsel alerjilerde daha sıklıkla hapşırık, burun akıntısı, burun da ve gözlerde kaşıntılar kendisini gösterebilir. Alerjik konjonktivit durumunda ise gözlerde alerjik reaksiyona bağlı olarak gözlerde akıntı ve şiddetli kaşıntılar göze çarpmaktadır. Egzama türünde ki alerjenlerde ise deri üzerinde oluşan ve kabuklanma yapan alerji türleridir. Deri üzerinde kabarıklık, kaşıntı, kızarıklık ve döküntüler oluşmaktadır. Ürtiker kaşıntılarda ise kırmızı şişlikler oluşur ve küçük ya da büyük yaralar meydana gelir. Ürtiker alerjenin oluşmasında ilaçlar ve yiyecekler başta etken olarak gelmektedir. Astımlar, öksürükler, göğüste sıkışmaların yaşanması, nefes darlığı karakter olarak akciğer hastalıkları olarak isimlendirilmektedir.


Alerji Çeşitleri
Alerji çeşitleri oldukça geniş ve fazla bir yelpazeye aittir. Gıda alerjisi ve gıda tüketiminde ki hassaslık bir miktarda görülmektedir. Bazı hastalar alerjinin belirtilerini oldukça hafif geçirdiği için alerji olduğunun bile farkındalığın da olmayabilir. Gıda alerjilerinde başlıca süt alerjisi, yumurta alerjisi, buğday alerjisi, fıstık alerjisi, balık alerjisi, kabuklu deniz ürünleri alerjisi ve buna benzer diğer gıda alerjenleri bu grubun içinde yer almaktadır. Süt alerjisi genellikle bebeklik dönemlerinde rastlanan bir alerjisidir. Bu tür bir alerjik reaksiyonlarda sütten uzak durulması gerekmektedir. Yumurta alerjisinde ise çocuklarda daha fazla rastlanmaktadır. Yüzde şişme, dil şişmesi gibi çeşitli belirtileri bulunmaktadır.

Buğday alerjisinde deri kuruması, deri kaşıntıları ve döküntüleri kendisini göstermektedir. Gıda alerjilerinin dışında mevsimsel alerjiler de bulunmaktadır. Bahar alerjisi ve kış alerjisi gibi çeşitleri bulunmaktadır. Bahar alerjisinde bitkilerin ve ağaçların bahar aylarında çiçek açmaları ve bununla birlikte polenlerin rüzgarlarla birlikte uçuştuğu dönemde alerjik reaksiyonlara neden olabilmektedir. Bağışıklık sistemini polenleri düşman olarak görür ve hastayı korumak amacı ile antikor üretmeye başlar. Bahar alerjisi genellikle nisan sonu mayıs başı gibi görülmeye başlar. Hapşırma, kaşıntı, cilt kuruması, öksürük, göz kuruması ve gözlerde şiddetli kaşıntılar olarak kendisini göstermektedir. Kış alerjisinde ise durum havanın soğuması ile artış gösteren küf ile alakalıdır.

Kış mevsiminde artış gösteren küf sporları kış alerjinin oluşmasını tetikler. Bahar alerjisinin belirtilerini de karakteristik olarak taşımaktadır. Diğer bir alerjen çeşit evcil hayvan alerjisidir. Evde kedi ve köpek besleyen kişilerde daha sık rastlanmaktadır. Kedilerin tüylerinden başta olmak üzere kişinin vücudu çeşitli alerjik reaksiyonlar gösterir. Öksürük, hapşırma, kaşıntı, göz kaşıntısı ve akıntısı, yüzde şişme gibi çeşitli belirtiler oluşum göstermektedir. Bunun dışında da çeşitli alerjenler bulunur. Aslında dediğimiz gibi hastanın alerjisi bağışıklık sistemi ile alakalıdır ve çok fazla çeşitlilik gösterebilmektedir. Saman alerjisi de en fazla rastlanan alerjenler arasındadır. Bahar alerjisine benzeyen bir alerjendir ve polenler ile birlikte kendisini gösterir. Tıp dilinde Alerjik rinit denilmektedir.

Alerji Kaşıntı Nasıl Geçer?
Kişinin eğer ki bir alerjisi var ise bu hastalıkta en başta gelen belirtilerden bir tanesi de kaşıntı problemidir. Kaşıntı sorununa çare olmak için hastanın doktorlar tarafından önerilen alerji ilaçlarını kullanmalıdır. Bu ilaçlar kaşıntıları ve alerjinin çeşitli etkilerini ortadan kaldırmaya yaramaktadır.

Alerjiye Ne İyi Gelir?
Alerjilerin birçok çeşidi bulunmaktadır. Bazı alerjenler yiyeceklerden kaynaklı, bazıları hayvanlardan bazıları ise kimyasal maddelerdendir. Bu alerjen maddeler kişinin vücudunun neye tepkime oluşturduğuna bağlı olarak çoğaltılabilir. Yenilebilen bir maddeye alerjiniz var ise bu durumda bu maddeleri tüketmekten kaçınmalısınız. Eğer ki hayvanlara karşı bir alerjiniz var ise gerekli ilaçlarınızı kullanmalı ve alerjen etkilerini azaltmaya çalışmalısınız. Eğer ki kimyasal maddelere karşı bir tepkimeniz bulunuyorsa da kimyasallara çıplak elle, vücut ile temas etmeyiniz. Bunların dışında alerjenlere karşı hafifletici kremler kullanabilir, doktorunuzun verdiği ilaçları tüketebilirsiniz.

Alerji Vücutta Kızarıklık Olduğunda Ne Yapmalı?
Alerjik hastalığı olan birçok bireyde kızarıklıkların oluşması oldukça normaldir. Genellikle bu kızarıklıklar oldukça fazla da kaşınabilmektedir. Bunun için tekrar doktorunuzun önermiş olduğu antibiyotikli ya da diğer kremleri kullanarak bu kaşıntı ve kızarıklıkları engelleyebilirsiniz.

Alerji Tedavi Yöntemleri

Alerji tedavisine başlamadan önce neye alerjinizin olduğu tespit edilmelidir. Öncelikle çeşitli alerji testleri yapıldıktan sonra nelere alerjilerinizin olduğu tespit edilebilir. Alerjinizin hangi maddelere karşı olduğu belirlendikten sonra gerekli tedaviye başlanabilir. Fakat bilinmelidir ki alerji tamamen yok edilemez. Ancak etkileri azaltılabilir. Bunun içinde gerekli ilaçlar ve kremler önerilir. Bu sayede cilt kaşıntıları azaltılmış ve alerjinin şiddetli diğer bedensel etkileri azaltılmış olur.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11