Belirtileri.com
Yutak Kanseri Belirtileri

Yutak Kanseri Belirtileri

Yutak Kanseri Belirtileri: Sindirim kanalının (ağız ve burun boşluğunun) arka tarafına düşen kısım yutak olarak adlandırılmaktadır.

Gırtlak ise yutakta bulunan kısım olmaktadır ve yutak aynı zamanda solunumda da görevlidir. Fizyolojik olarak bakıldığında yaklaşım olarak 50 cm uzunluğunda olan bir organ olmaktadır. Yapısında mukoza tabakası vardır ve aynı zamanda kaslardan oluşmuş bir sistem bulunmaktadır. Vücutta köprü görevi gören bir organ olarak da bilinmektedir.

Yutak kanseri aynı zamanda Farenks kanseri olarak da bilinen bir kanser olarak da bilinmektedir. Boğazdaki mukoza tabakasında tümörlerin oluşması sonucu oluşmaktadır ve sebebi alkol ve sigara olarak da bilinmektedir. Kadınlarda daha nadir olarak görülen bir kanser olarak bilinmektedir.  Bu kanser de yaşın ileri olması da oldukça önemli bir faktör olarak bilinmektedir.


Yutak Kanseri Belirtileri Nelerdir?
Genel olarak yutak kanseri belirtileri aşağıda belirtilmiştir. Diğer hastalıklarda da görülen ortak belirtiler bulunduğu için tespit edilmesi zor olabilmektedir.

  • İşitmede güçlük
  • Kulak çınlamaları
  • Kulakta fazla sıvı birikimi
  • Ses tellerinin zarar görmesinden dolayı sesin tonunun değişmesi
  • Boyunda bir yumru şeklinin gözlemlenmesi
  • Burundan kan gelmesi yada kanlı sıvı akması
  • Fazla ve devamlı olan baş ağrıları
  • Çene kısmında uyuşmaların olması
  • Yutkunurken güçlük çekilmesi

Yutak Kanseri Nasıl Anlaşılır?
Yutak kanseri ya da diğer adıyla fareks kanserinden şüphelenen hastaların teşhisi KBB doktorları tarafından yapılmaktadır. Genellikle hastanın fizyolojik ve biyolojik olarak nasıl bir durumda olduğu anlaşılmaya çalışılmaktadır. Genellikle Endoskopik incelemeler ve kan tahlilleri yapıldıktan sonra kanserin olup olmadığı anlaşılabilmektedir. Aynı zamanda lenf sisteminin yani bağışıklık sisteminin çalışma düzeyi de incelenmektedir.

Yapılan diğer testler ise bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans testleri olmaktadır.  Bu durumda hem yutak hem de yemek borusu incelenmektedir. Eğer belli bir kitle oluşumu var ise bu durumda bu bölümden parça (biyopsi) alınıp patolojik laboratuvarlarda incelenmektedir.

Yutak Kanseri Tedavisi
Yutak kanseri  genellikle nerede olduğuna ve ne kadar yayıldığına bağlı olarak tedavi süreci başlayan bir kanserdir ve kişinin yaş ve cinsiyetinin de bilinmesi bu konuda önemli olmaktadır. Genellikle radyoterapi ve kemoterapi tedavisi birlikte uygulanmaktadır. Aynı zamanda bölgenin ameliyatla tedavisinin olduğu durumlarda mevcuttur fakat çok yaygın olarak başvurulan bir yöntem değildir.  Yaygın olarak kullanılan yöntem ise radyoterapi olmaktadır.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11