Belirtileri.com
Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak Batması Belirtileri

Tırnak Batması Nedir ?
Tırnak batması, gençlerde ve yetişkinlerde çok sık olarak görülen bir durumdur. Tırnak batması, tırnağın keskin ve sivri tarafının deriye saplanması ve gömülmesi durumudur. Bu durumdaki kişiler, yürümekte zorluk çekerek, dayanılmaz bir acı hissederler. Baş parmakta yaygın olarak görülen tırnak batması, diğer tırnaklarda da sıklıkla karşılaşılan ve vakit kaybı olmadan tedavi edilmesi gereken bir medikal durumdur.

Tırnak batması çoğu zaman, dar ayakkabı giymekten ve tırnakların düzgün kesilmemesi sonucunda ortaya çıkar. Bu yüzden tırnak batmasından müzdarip olan kişiler, tedavilerini tamamladıktan sonra bu durumun tekrar nüks etmemesi için dar ayakkabı giymekten kaçınmalıdırlar. Tırnakların ayak yapısına uygun kesilmesi ve uçlarının sivri-yuvarlak bırakılmaması gerekir. Sivri ya da yuvarlak olarak kesilen tırnaklar, zamanla kendi etrafında yer alan hassas deriye saplanırlar. Bu durum belli süre sonunda batma hissine yol açar.

Tırnak batmasının tedavisi genellikle basit cerrahi operasyonlar gerektirir. Fakat cerrahi operasyona ancak ilerlemiş vakalarda başvurulur. Çok aşırı derecede ilerlememiş durumlarda ise bazı iltihap önleyici antibiyotik bazlı ilaçlar ve steroidli kremler tavsiye edilir. Hastanın hangi durumda nasıl davranması gerektiği uzman doktorlar tarafından hazırlanan reçetelerle tespit edilmektedir.


Tırnak Batması Belirtileri
Tırnak batması belirtileri genellikle çok basit ve hemen anlaşılır formda meydana gelen belirtilerdir. Bu belirtiler tırnakta meydana geldiği için hemen teşhis edilebilmektedirler. Fakat tırnaklarda meydana gelen başka hastalıklar da olduğu için doktor kontrolü şarttır.

Tırnak batmasından müzdarip olan hasta yürürken aşırı derecede bir ağrı-acı hissi duyar. Bu acı hissi, tırnağın hassas deriye yaptığı baskıdan dolayı meydana gelir. Bu durumu hisseden hastalar geciktirmeden alanında uzman bir doktora başvurmalı ve hastalığın daha da ilerleyip herhangi bir iltihaba yol açmasını engellemelidirler.

Tırnak Batması İçin Krem Önerileri
Tırnak batması için önerilen çok sayıda krem mevcuttur. Fakat bu kremler genellikle steroid denilen kimyasallar içermektedirler. Bu yüzden bu tırnak batması kremlerinin bilinçsizce kullanılması, bazı yan etkilere yol açmaktadır. Bu sayede tırnak batmasından müzdarip olan hastalar, bu kremlerin hangilerinin kendileri için yararlı olup olmadığını uzman doktorlar vasıtasıyla öğrenmelidirler.

Tırnak Batmasına Hangi Doktor Bakar ?
Halk arasında hakkında bir çok söylenti bulunan bir durumda, tırnak batmasına hangi doktorun baktığıdır. Tırnak batmasından müzdarip olan hastalar, alanında uzman bir cildiye hekimine başvurmalıdırlar.

Tırnak Batması Nasıl Düzelir ?
Tırnak batması, tırnakların düzenli olarak düzgün bir şekilde kesilmesi ile ayak numarasına/yapısına uygun ayakkabı giyilmesi sayesinde düzelir. Bu tarz durumlardan müzdarip olan hastalar, bazı bitkisel formülleri uygulayarak da tırnak batmasının önüne geçebilirler.

Ahmet Maranki’den Tırnak Batmasına Bitkisel Çözüm Önerileri
Halk arasında bitkisel çözüm olarak da bilinen tırnak batmasının bitkisel tedavileri, çok sık olarak uygulanmaktadır. Tamamen bitkisel yöntemlerden oluşan ve kesin olarak sonuç alınabilen uygulamalar olduğu için bazı doktorlar tarafından da tavsiye edilmektedir.

Bu yöntemlerin başında kekik çayı gelmektedir. Bir bardak su ile 2 yemek kaşığı kekik bir fincanda kaynatılır. Daha sonra kaynatılan bu çay, büyük bir kaba aktarılır. Tırnak batması olan parmaklar bu çayın içerisinde 15 dakika kadar bekletilir. Bu işlem 1 hafta boyunca, gün içinde en az 2 kere tekrar edilir. Kekik, ağrıyı azaltıcı ve iltihabı sökücü özelliğiyle, tırnak batmasını basit bir şekilde tedavi edecektir.

Soğan da tırnak batması tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Bir büyük soğan pişirilerek, püre haline getirilir. Bu püre bir bez vasıtasıyla tırnak batması olan parmaklara uygulanır. Bu şekildeki parmaklar en az 2 saat bekletilir. Soğan yöntemiyle aynı olarak, havuç da kullanılabilir. İkisi de tırnak batması için birebir ve bitkisel tedavilerdir.

Tırnak Batması Ağrısı Nasıl Geçer ?
Yukarıda yer alan bitkisel yöntemler, tırnak batmasını sadece tedavi etmekle kalmaz aynı zamanda tırnak batması sonucu oluşan ağrıyı ve acıyı da alır. Bu sayede tırnak batmasından müzdarip kişiler ağrıdan kurtulabilirler.

Bu bitkisel tedavilere ek olarak, eczanelerde satılan bazı bitkisel içerikli kremler de düzenli olarak tırnak batmasının olduğu bölgeye uygulanır. Bu kremler, içerdikleri bazı antibiyotikler sayesinde tırnak batmasında yer alan mikropları öldürerek, ağrının ortadan kaldırılmasında büyük rol oynar.

Tırnak Batması Ameliyatı Zor Mudur ?
Tırnak batması ameliyatı, halk arasında en çok korkulan ameliyat türüdür. Fakat tırnak batması ameliyatı gerçekte çok basit işlemlere sahip ve hastayı en fazla 3 gün içerisinde ayağa kaldıracak bir ameliyattır.

Tırnak batması ameliyatı, yapılan lokal anestezi sonucu tırnağın etrafındaki hassas deriye batık olan kısımların temizlenmesi ve tırnağın cerrahi olarak kesilmesi ile yapılır. Bu işlem çok kısa süreli ve basit bir işlem olup, hasta için korkulacak bir durum teşkil etmemektedir.

Tırnak Batması Tedavisi
Tırnak batmasının bilinen tedavileri, yukarıda da yer aldığı şekli ile;

  • İlerlemiş durumlarda tırnak batması ameliyatı
  • Doktor gözetiminde önerilen steroidli kremler
  • Başlangıç düzeyinde olan tırnak batması için bir takım bitkisel tedavilerdir.

Bu tedaviler, tırnak batması tedavisinde yer alan başlıca yöntemlerdir. Bu tedavilerden hangilerinin uygulanıp uygulanmayacağına alanında uzman hekimler karar vermektedirler.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11