Belirtileri.com
Tansiyon Belirtileri

Tansiyon Belirtileri

07 Mart 2017

Tansiyon Belirtileri: Kanın damarlar içerisinde ki basıncı tansiyonu oluşturur. Kan basıncı tansiyonun seyrinde etkilidir. Tansiyon günümüz de büyük bir sorundur. Tansiyon sorununun olup olmadığını anlamak için kan basıncının seyri ölçülmelidir. Vücudumuz kalbe enerji sağlamak için ve oksijen taşımak amaçlı kan pompalar. Kanda ki basıncın artması damarlara ve organlara zarar vermektedir. Bu damar sertleşmesine neden olabildiği için damar tıkanıklıkları da seyir gösterir. Kalp krizleri, kalp yetmezliği sorunu, böbrek hastalığı ve birçok hastalığın tetikleyicisi olabilir. Tansiyonu olan kişilerde baş ağrısı ve baş dönmesi, kusma, görme bozukluğu, göğüs ağrıları sık görülür.

Tansiyon Nedir?
Tansiyon dediğimiz olay, kanın damarlarda pompalanması sırasında var olan basınçtır. Kalbimizin sağ kısmı, oksijeni azalmış olan kirli kanları akciğer tarafına pompalar. Kalbin sağ tarafı ise sol tarafa oranla daha düşük basınç ile kan pompalaması yapar. Bu küçük tansiyonu oluşturur. Kalbin sol tarafında oksijen bakımından oldukça zengindir ve yüksek basınç ile kan pompalar. Buna büyük tansiyon adı verilir. Bu iki tansiyon arasında ki farkın oluşması basınca bağlıdır. Tansiyonda, düşük tansiyonun düşük olması çok sorun yaratmaz ama büyük tansiyon da düşüş yaşanır ise bu sorun teşkil eder. Tansiyon genellikle ateşli hastalıklar geçirildiği sırada, büyük ve durdurulamayan kanamalardan sonra, hastalıkların iyileşme dönemlerin de düşüş gösterir. Bu tür durumlarda tansiyonun düşmesi yer yer normal karşılanabilir. Fakat tansiyon sürekli olarak düşük seyir de izliyorsa bu önemli bir sağlık sorunu haline dönüşebilir. Tansiyonun yükselmesi durumu ise, hem büyük tansiyon da hem de küçük tansiyon da yüksek basınç yaşanması durumudur. Yani kan basıncı normalden çok daha fazla olur ise tansiyon yükselir. Yükselen tansiyon devamlı olarak yineleniyor ise bunun adı Hipertansiyon olarak da bilinir. Yüksek tansiyonun nedenleri arasında, obezite sorunu, yetersiz egzersiz, aşırı tuzlu ve yağlı yiyecekler tüketme, sigara tüketimi yer alır. Yüksek tansiyon sorunu yaşayan insanlarda bağ ağrısı, görme bozukluğu, ellerde ve kollarda hissizleşme, burunda sık kanamalar yaşanabilir.

Tansiyon Belirtileri
Tansiyon da 2 şekilde seyir eder. Tansiyon düşebilir ya da yükselebilir. Tansiyonu düşen hastalarda genellikle, baş dönmesi görülür. Kişi kendisini halsiz hisseder, yorgundur, devamlı olarak uyuma hissi duyar, görme bozukluğu sorunu yaşar. Tansiyonun düştüğünü anlamak için tansiyon aleti kullanmak gerekir. Tansiyonu düşük kişilerin tuzlu ayran tüketmesi oldukça bilindik bir yöntemdir. Tuz tansiyonu yükseltmeye yarar. Yüksek tansiyon problemi olan insanların bu sebepten dolayı tuzdan uzak durmaları gerekir. Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerde baş dönmesi yaşanır. Bunun dışında kişi baş ağrısı çeker, kalp ağrısı ve sıkışması yaşar, kulaklarda basınca bağlı çınlama duyar, çift ya da bulanık görme sorunu yaşayabilir, burun da kanama olur ve düzensiz kalp atışları seyreder. Yüksek tansiyon belli bir zaman gizli seyir gösterir ve daha sonra belirtileri ortaya çıkar. Kişi genellikle bunu hastalık ilerlemeden fark edemez.


Tansiyon Değerleri
Tansiyon sorunu yaşayan kişiler de anemi yani kansızlık, gece uykusuzluk sorunu, zayıflık gibi sorunlar da seyreder.  Sürekli uyku isteği ve baş dönmesi de yaşanır. Göz kararması ve bayılmalarda görülebilir. Genellikle bu tür sorunları yaşayan kişilerin günlük işleri yapmasında zorluk yaşanır. Bir sağlık kuruluşuna bile gidildiği zaman ilk yapılan işlem tansiyon ölçümüdür. Tansiyonun düzeni ya da düzensizliği sağlık için takip edilmelidir. Kişiler tansiyon aletleri ile evlerinde ya da iş ortamlarında kolaylıkla tansiyonlarını ölçebilirler. Tansiyonların belli değerleri vardır. Bunlar;

Normal  Büyük Tansiyon 12 olmalı, Küçük Tansiyon 8 olmalı

Yüksek Büyük Tansiyon 13,5 olmalıyken, Küçük Tansiyon 8,5 üzerinde seyreder.

Düşük Büyük Tansiyon 10 olmalı, Küçük Tansiyon 6’dan daha az olmalı

Büyük tansiyon 11’in altına düştüğü zaman sorun var demektir. Düşük tansiyon sorunu Hipotansiyon olarak adlandırılır.

Tansiyon Nasıl Düşürülür?
Yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişiler ilk olarak soğuk su ve ya buz ile başını yıkamalıdır. Bilek ve boyun kısmına da bu uygulama yapılabilir. Soğuk su tansiyonun düşmesinde en hızlı etki eden şeyler arasındadır. Tansiyon yükseldiği zaman limon suyu içmek de hemen tansiyonun normale dönmesini sağlayacaktır. Tuzsuz ayran da iyi gelmektedir. Tuzsuz tüketmeye özen gösterin çünkü tuz tansiyonu yükselten bir besindir. Nar suyu ve Greyfurt suyu da oldukça faydalıdır. Kekik çayı da tüketilebilir. Çünkü kekikte tansiyonun düşürülmesine yardımcı olur. Sarımsak da tansiyon düşmesine yardımcı olan antibiyotik bakımından zengin bir yiyecektir.

Tansiyon Nasıl Yükseltilir?
Tansiyonun yükselmesine en iyi gelen şey tuzdur. Özellikle yüksek tansiyon sorunu yaşayan kişilerin uzak durması gereken en önemli maddedir. Şeker ya da içinde şeker barındıran yiyeceklerin yenmesi de tansiyonun yükselmesine yardımcı olur. Kafein tansiyonun yükselmesini sağlar bu nedenle kişiler çay, kahve ve kola tüketebilirler bunun için. Alkol de tansiyon yükseltmekte oldukça etkilidir. Bu nedenden dolayı hipertansiyon hastalığı olan kişilerin alkol tüketimini azaltması ya da bırakması en doğru olandır.

Tansiyon Ölçme Nasıl Yapılır?
Tansiyonu ölçülecek kişinin yarım saat öncesinden tuzlu yiyecekler, kafein içerikli içecekler ve sigara kullanmaması, spor yapmamış olması önemlidir. Çünkü bu tür faaliyetler tansiyonu etkiler. Tansiyon ölçümünden doğru sonuç almamıza engel olabilir. Tansiyonu ölçümü sırasında ilk olarak kişinin kolu sıvanır. Tansiyon aletinin bez kısmı kola sarılır ve bol kalmayacak şekilde cırt cırt kısmı yapıştırılır. Bu kısma manşon denir. Manşon kalp ile aynı hizada olması gerekir. Manşon kola sarıldıktan sonra diresek çurunun olduğu yere stetoskopun ucu sıkıştırılarak kulağa takılır. Stetoskop diyaframı brakial artere denk getirilir. Hastanın koluna alttan destek uygulanır. Manşon şişirilmeye başlar. Bu şişme esnasında damar basınca maruz kalır ve stetoskop ile damar dinlenir. Nabız sesleri duyuluyor ise bu sesler gidene kadar hava verilmeye devam edilmelidir. Nabız alışı durduktan sonra hava yavaşça boşaltılmaya başlar. Basınç düşerken nabız değerini unutmamaya çalışınız. Hava dışarı verildikçe damar içinde kan dolaşımı yeniden başlar. Nabız seslerinin kaybolduğu nokta küçük tansiyonu verir. Tansiyon da ilk ve son olarak duyulan sesler tansiyon değerini verir.

PAYLAŞ
İlgili Konular