Kellik Belirtileri

İlk olarak dökülen saç telinin sayısını ele almamız gerekmektedir. Her dökülmenin kelliğe yol açmayacağını bilmemiz gerekir. Günlük olarak insanlarda 40 ile 50 arasında saç telinin dökülmesi normaldir ve bu saç tellerinin yenilenmesi için normal bir süreçtir. Fakat saç tellerinde 100 ve üzerinde bir dökülme söz konusu ise bu problem olabilir. Kelliğin birçok belirtisi vardır ve insandan insana da farklılık gösterebilmektedir. Bunun yanında ise ortak bazı bulgular vardır ve bu bulgular kelliğin ortak belirtileri olarak görülebilir. Saçlarda oluşan dökülme ile meydana gelen kalite kaybı ve kırıklar saç uzama hızında yavaşlamaya sebep olur. Saçlarda cansızlaşma ve sönükleşme problemleri görülebilir. Bununla birlikte saçın parlaklığı azalabilir ve saçta uzama sorunu meydana gelebilir. Bir diğer belirti saçta aşırı kepeklenme sorunu ile karşılaşmaktır. Saç diplerinde sızlama ve kaşıntıya sebep olan bir kepeklenme problemi Seboreik Dermatit problemine de neden olur. Bu sebepler kelliğin belirtileri olabilmektedir.

Kellik Nedir?
Genellikle saç telleri 4 ile 6 yıllık bir süre ile uzama süreci geçirir. Daha sonra o kök uzamayı bırakır ve 4 ay süre ile dinlenme sürecine girer. Daha sonra kök tekrar uyarılarak yenilenip saç üretmeye devam eder ve bu döngü böyle devam eder. Genel olarak günde 40 ile 50 saç teli arası dökülme normal sayılsa da 100 hatta 150 saç teline kadar günlük dökülmeyi normal sayabiliriz. Fakat eğer 150 saç telinden fazla dökülmeye başlarsa bu noktada problem başlar ve hastalık olabilir. Kellik problemi olduğunu saç telini tek tek sayarak elbette fark edemeyiz. Normalde ne kadar döküldüğünü biliyorsan ve eğer anormal bir durum görürsek bu durumda problem olduğunu anlayabiliriz. Eğer saç dökülmesi 2 aydan fazla sürüyorsa, elimize daha fazla tutam saç geliyorsa ve her alanda elimize saç teli geliyorsa yoğun dökülmenin başladığını anlayabiliriz.

Kellik Belirtileri
Saç dökülmesinde anormal bir artış olması, kafanın üst kısmında saçlarda incelme ya da azalma görülmesi, kafanın tepe kısmında açılmalar meydana gelmesi, saç hacminin azalması, saçların ön tarafında azalmalar meydana gelmesi, açılma sonucu meydana gelen boşluklarda ince tüyler görülmesi kelliğin belirtileri olabilmektedir ve önlem alınması gerekebilir. Erkeklerde genelde saç dökülmesi kuşaktan kuşağa geçer ve genetik olarak görülmektedir. Bu nedenden dolayı kesin bir çözüm bulunması mümkün olmamaktadır. Bununla birlikte saç dökülmesinin başlangıcında eğer erken önlem almak için bir uzmana başvurulursa iki farklı yöntemin uygulanması ön görülebilir. Bu yöntemleri uygulamak bizi kesin çözüme ulaştırmasa da saçın dökülme hızını yavaşlatan ve dökülme sürecini uzatan tedavi yöntemleri olabilmektedir. Bu tedavi yöntemlerinden birisi direk olarak kafa derisine uygulanabilen ve saç dökülmesini uzun dönemde yavaşlatan bir spreyin uygulanmasıdır. İkinci yöntem ise ağız yolu ile kullanılan haptır. Bu hap saç dökülmesine sebep olan testosteron hormonuna etki eder. Bu iki tedavi yöntemi ile kesin olarak çözüm alınamasa da bir çözüme ulaşmak mümkün olabilmektedir. Genel olarak kesin bir çözümü bulunamamaktadır.

Kellik İçin Bitkisel Çözümler
Bazı bitkisel çözümleri kellik tedavisi için kullanabiliriz. Mesela, Hint yağı kellik tedavisi için kullanılan yağlar arasındadır ve nemlendirici özelliğe sahiptir. Ele dökülen Hint yağı ile kellik oluşan bölgeye hafifçe masaj yapılabilir. Aleo vera jeli de hücre yenilenmesine yardımcı olduğundan başka bir yöntem olarak kullanılabilir. Kellik ulunan bölgelere aleo vera jeli sürülebilir.

Kelliğe Son Çözüm
Kellikte kesin bir çözüme ulaşmak mümkün olmayabilir. Eğer tedavi yöntemlerinden bahsediyorsak durum her zaman iç açıcı olmaz. Fakat saç ekimi bir çözüm olarak kellik sorunu olan hastalar için bir çözüm oluşturabilmektedir. Kullanılan ilaçlar saç dökülmesini yavaşlatmak amaçlıdır çoğu zaman. Eğer hasta bu ilaçlardan ve tedavilerden sonuç alamamış ise saç ekimini en son olarak deneyebilir. Ancak saç ekimi için iyi bir uzmana danışmak ve kontrolünde yaptırmak çok önemlidir. Saç ekimi yaptırılacak kurumu ve kişiyi iyi araştırmalı ve güvenilirliğine bakmalıyız, saç ekimi yapılacak yerin tıbbi temizliğine dikkat etmeliyiz, saç ekimi yaptıracağımız personelin, doktorun bu alanda eğitim almış olduğunu bilmeliyiz, operasyonu yapacak cerrahın daha önce yaptığı operasyonlar varsa incelemeliyiz. Bu gibi şartları iyice araştırıp saç ekimini yaptıracağımız kişi ve kurumlara saç ekimini yaptırabiliriz.

Kellik İçin Kök Hücre Tedavisi
Saç ekiminde klasik saç ekimi olarak adlandırılan bu klasik tedavi biçiminde ense ile kulak arkasına uzanan kısımdan bir doku alınmaktadır. Bu dokunun canlı doku olması gerekmektedir. Dokunun alınmasından sonra bu kısım dikiş ile kapatılır. Alınan bu doku saçın dökülme oluşan bölümüne tıbbi yollar yardımı ile ekilir. Bu yöntemde bayıltma, uyutma ya da narkoz uygulanmaz ve bu yöntem ağrısız olarak gerçekleştirilir. Bunun yanında popüler saç ekimi adı verilen bir diğer yöntem bulunur. Modern yöntem olarak da adlandırılır ve bu yöntemde mikro motor denilen bir cihaz yardımı ile doku almak yerine tek tek saç kökleri alınmaktadır. Böylece klasik yöntemdeki gibi az da olsa dikiş izi riskini ortadan kaldırmaktadır. Bu yüzden bu yöntem modern olarak adlandırılmaktadır.

Kellik Tedavi Yöntemleri
Kelliğin tedavisi için öncelikle teşhisi konulmalıdır. Kelliğe neden olan sebeplerin bilinmesi ve buna göre tedavi yolu izlenmelidir. Hastalar ilk olarak cildiye uzmanına gitmelidirler. Kelliğin bilinen kesin bir çözümü bulunmamaktadır. İlaçlarla saç dökülmesinin hızı yavaşlatılabilmektedir ve bu ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Buna rağmen çeşitli yöntemler saç dökülmesini durduramayabilir ve saç ekimi bu durumda başka bir yöntem olabilmektedir. Hastalar uzmanlara danışarak saç ekimi yöntemini de deneyebilirler.

Yorum yapın