Belirtileri.com
Hemoroid Belirtileri

Hemoroid Belirtileri

15 Mart 2017

Hemoroid, kalın bağırsaktaki damarların aşırı şişmesi sonucunda  makat bölgesinde meydana gelen doku sarkmalarıdır. Kişi genelde tuvaletini yaparken ve otururken ağrı hisseder. Hemoroid genellikle rektal kanamalar sonucu oluşur. Nadiren tehlikeli durumlara yol açabilirler ve bir kaç hafta içerisinde tamamen temizlenebilirler.

Internal ve external hemoroid olarak ikiye ayrılırlar. İnternal, gözle görülemeyen ve makat kısmının içerisinde meydana gelen hemoroidlere denir. Genellikle ağrıya ya da acıya sebep olmazlar. Kolay anlaşılamazlar ama çok nadir olarak kanamaya sebep oldukları görülmüştür. External hemoroid ise genellikle daha çok görülür. Makat kısmının altında yer alırlar. Genelde bulundukları yerde çok fazla damar olduğu için büyük dereceli ağrılara ve kanamaya da neden olmaktadırlar.

Hemoroid (Basur) Belirtileri Nelerdir?
Hemoroidler, kendilerine has ve kolayca ayırt edilebilen belirtilere sahiptirler. Bu yüzden teşhisleri kolay olmaktadır.


 • Bağırsak hareketleri esnasında kanama ve ağrı meydana gelmesi.
 • Anal bölgede kaşınma ve rahatsızlık hissi oluşması.
 • Ağrı ya da rahatsızlık.
 • Makat kısmında şişkinlik meydana gelmesi.
 • Makat kısmında yuvarlak ufak hassas toplar çıkması ve ağrıya neden olmaları.

İç Hemoroid ve Dış Hemoroid Nedir?

Hemoroid Neden Olur ?
Anüsün etrafındaki damarlar, baskı ve uzun süre etki altında kabarcık-şişkinlik çıkarma eğilimi gösterirler. Bu şişkinlikler, rektum kısmındaki baskının artmasından ötürü meydana geldikleri gibi bazı nedenlerden ötürü de meydana gelmektedirler. Bu nedenler;

 • Bağırsak hareketlerindeki gerilme
 • Tuvalet esnasında ya da gün içerisinde çok uzun süreli oturma
 • Kronik kabız ya da ishal
 • Obezite
 • Hamilelik
 • Anal kısımdaki değişimler
 • Düşük lif içeren gıdalar tüketmek

Tüm bu etmenler, dolaylı olarak ya da doğrudan hemoroid’e neden olabilirler.

Hemoroid Komplikasyonları
Toplumda genel kanı, hemoroid’in tedavisinin zorlu ve ağrılı bir süreç olduğudur. Fakat bu iddianın tamamı gerçek dışıdır. Bu kanıya kapılıp hemoroid tedavisinden çekinen bir çok hasta mevcuttur. Fakat bilinmelidir ki, zamanında tedavi altına alınmayan her hastalık gibi, hemoroid de zamanla bazı tehlikeli komplikasyonlara sebep olmaktadır.

Bu hastalıkların başında anemi gelmektedir. Kronik kanamalı hemoroid’in geç tedavi edilmesi ya da yanlış tedavi edilmesi, anemi ile sonuçlanmaktadır. Bu aşamadan sonra hastalık daha zorlu bir sürece girmektedir. Bir diğer komplikasyon ise, hemoroidlerin büzülmesidir. Bu büzülmeler, hemoroid’lerde meydana geldiği için, sadece ameliyatla tedavi edilebilmektedirler.

Hemoroid Kremi Tavsiyeleri
Halk arasında hemoroid tedavisi için kullanılan bir çok krem mevcuttur. Bu kremlerin tedavi amaçlı olarak kullanılmasından istenen sonuç elde edilmesi, kişiden kişiye ve hastalığın boyutuna göre değişmektedir. Başlangıç aşamasında olan hastalar için krem ideal bir çözüm olabilmektedir. Fakat bu kremler; ilerlemiş ve kronikleşmiş durumda olan hemoroidler için herhangi bir çözüm yolu sunmamaktadır. Bu kremleri kullanacak olan hemoroid hastalarının bu durumu göz önüne almaları tavsiye edilir.

Genellikle hemoroid tedavisinde kullanılan kremler:

 • Hemoralgine anal krem
 • Procto Glivenol Anal krem
 • Hedansa Anal Krem
 • Kortos Anal Krem
 • Anestol Pomat
 • Proctolog Anal Krem
 • Pruzon

Bu kremler, içlerinde bulunan bir takım antibiyotik ve kortizollerle hemoroid bulunan kısma sürüldüğü takdirde ağrıyı azaltabilmektedirler. Fakat bu kremlerin, doktor gözetiminde kullanılması daha güvenli olmaktadır.

Hemoroid İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Hemoroid için bir takım bitkisel yöntemler mevcuttur. Bu bitkisel yöntemlerin uygulanma yöntemi çoğunlukla aynıdır ve hemoroidin üzerine masaj yoluyla uygulanma prensibine dayanır.

Zeytinyağı bu kürlerin başında gelmektedir. Halk arasında rahatlatıcı özelliğiyle bilinen zeytin yağı, hemoroid ağrısını gidermekte de işe yaramaktadır. Bir pamuk yardımıyla hemoroidli kısma uygulanır ve 10 dakika boyunca işleme devam edilir.

Badem yağı da aynı zeytinyağı gibi, hemoroid tedavisinde çok sıklıkla kullanılan bir yağ türüdür. Ağrıyı gidermede ve dış hemoroidde kullanılır. Bir pamuğa ya da beze damlatılan badem yağı, hemoroidin üzerine uygulanır.

Buz yöntemi, hemoroid vücutta ilk farkedildiğinde yapılması uygun olan bir yöntemdir. Bu yöntem sayesinde hemoroidde meydana gelen ağrı ortadan kaldırılır. Bir buz torbasının ya da bir tülbentin içine buz kalıpları yerleştirilerek, hemoroid bulunan bölgeye uygulaması yapılır. 10 dakika boyunca uygulanan buz yöntemi, ağrıyı ortadan kaldırır. Fakat en yakın zamanda muayene için doktora gidilmelidir.

Hemoroide Ne İyi Gelir ?
Hemoroide iyi gelen gıdalar, genellikle bağırsak florası açısından yararlı ve iyileştirici özelliğe sahip gıdalardır. Bu gıdaların en başında yoğurt ve kefir gelmektedir. Yoğurt ve kefir ikilisi, hemoroid oluşumunu engellemede, var olan hemoroid belirtilerinin ve ağrılarının azaltılmasında büyük rol oynamaktadır.

Hemoroid’in en önemli sebeplerinden biri de yeteri kadar lif içeren gıda tüketilmemesidir. Lif eksikliğinden ötürü meydana gelen hemoroid esnasında, bol bol lif kaynağı olan sebze ve meyve tüketmek hemoroidin belirtilerini en aza indirir. Hemoroide iyi gelen meyvelerin başında elma, muz, kivi, avokado, armut ve şeftali gelmektedir. Aynı şekilde zengin lif kaynağı olan sebzeler de; alovera, pırasa, semiz otu, yeşil fasulye, brokoli ve bezelyedir.

Hemoroid genel olarak bağırsaklardaki baskıdan ve beslenme eksikliğinden meydana gelmektedir. Bu yüzden tedavisinde genellikle beslenme ön plana çıkmaktadır. Sağlıklı yağlar ve tahıllar da, hemoroide iyi gelen gıdaların arasında yer almaktadırlar.

Hemoroide Hangi Poliklinik Bakar ?
Hemoroid teşhisine ve tedavisine, genel cerrahinin proktoloji bölümü bakar.

Hemoroid Nasıl Geçer ?
Hemoroid’in geçmesi yani tedavi edilmesi, en basit anlamda erken teşhis ve zamanında tedavi ile mümkündür. Tedaviler genellikle doktorların gözetiminde evde dinlenmek, krem kullanmak ve gerekirse ameliyat olmaktır.

Hemoroid Tedavisi

 • Yüksek lifli gıdalar tüketmek: Daha fazla meyve, sebze ve tahıl tüketmek, bağırsak açısından yararlı olduğu için hemoroid için de faydalıdır.
 • Çeşitli kremler kullanmak: Hemoroid tedavisinde çok sık kullanılan tedavi çeşidi, krem tedavisidir. Kremler, ağrı ve iltihabı ortadan kaldırarak etkili bir çözüm sunabilmektedirler.
 • Anal bölgeyi sürekli temiz tutmak
 • Kuru tuvalet kağıdı yerine, alkolsüz ıslak mendil türevlerini kullanmak
 • Ağrı kesici kullanmak

Bu yönergeler hemoroid hastalarının genel uygulamalarıdır. Uzman doktorlar daha farklı önerilerde bulunabilir. Unutulmamalıdır ki, her hastalıkta olduğu gibi, hemoroidde de takip edilmesi gereken tedavi yöntemlerini doktorlar belirler.

Doktorlar, ilerlemiş ve ağrısı dinmeyen hemoroidler için genellikle ameliyatı önerirler. Cerrahi yöntem, hemoroidde tedavi için kesin çözümdür. Fakat her durumda yüzde 10 veya 15 seviyesinde nüks etme ihtimali bulunmaktadır.

Cerrahi yöntemde, kanamaya neden olan fazla doku alınır. Bu işlem bir çok yöntemle yapılabilir. Genellikle ameliyat esnasında kısmı bölgeli, lokal anestezi yapılır. Ameliyat genellikle hemoroid tedavisinde en etkili yöntemdir.

Hemoroid Nasıl Önlenir ?
Hemoroid genellikle her yaştan insanda görülebilmektedir ve son yıllarda dünyada görülme sıklığı yüzde 60’lara varan oranlara dayanmıştır. Bu yüzden hemoroid’e karşı nasıl korunacağımızı bilmemiz, oluşumunun engellenmesi adına önem teşkil etmektedir.

Beslenme, her hastalıkta olduğu gibi hemoroid’de de en etkili önlemlerin başında yer alır. Yüksek lifli gıdalar tüketmek, tahıl-baklagiller tüketmek, taze meyve-sebze tüketmek ve kaliteli yağlar tüketmek bağırsak sağlığı açısından son derece yararlıdır. Sağlıklı beslenme sayesinde vücutta hemoroid’in oluşumu çok da mümkün olmamaktadır.

Tuvalet ihtiyacı hissedildiğinde geciktirmemek de hemoroid için bir önlem olabilmektedir. Çünkü, bu durum zaman geçtikçe sindirim sisteminde bir takım baskılara sebep olmaktadır. Bu da hemoroid oluşumunu tetiklemesi anlamına gelmektedir.

Düzenli egzersiz yapmak, sadece hemoroid’e karşı değil tüm hastalıklara karşı alınmış bir önlemdir. Hemoroid genellikle gün içinde uzun süre oturan kişilerde daha sık görülür. Bunun önüne bir nebze olsun geçebilmek için de düzenli spor veya egzersiz yapmak son derece önemlidir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11