Belirtileri.com
Göz Paraziti Belirtileri

Göz Paraziti Belirtileri

12 Kasım 2017

Tıpta adı Loaiasis olan göz kurdu hastalığının nedeni loa loa denilen ve kişiye enfeksiyon kapmasına sebep olan bir virüsten kaynaklanmaktadır. Bu virüsün kendi kendine tedavi edilmesi ve geçmesi mümkün değildir. Bu yüzden bazı tedavilerin uygulanması gerekmektedir. Bundan dolayı doktor kontrolü altında gerçekleşecek kontrol çok önemlidir.

Göz Paraziti Nedir?
Bu hastalık türü yurt dışında sıklıkla görülmektedir. Bunun yanında ülkemizde de rastlanabilmektedir. Yurt dışına seyahat eden kişilerin sığın sineğinin ısırması sonucu bu kişiler virüsü taşıyarak ülkeye getirirler. Bu sebepten dolayı göz kurdu rahatsızlığı ülkemizde de rastlanır. Gine, Kongo, Nijerya, Gabon ve Kamerun gibi ülkelerde bu hastalığa sıklıkla rastlanmaktadır. Bu göz solucanı insan vücuduna parazitler yardımıyla yerleşirler. İki tür göz kurdu vardır. Bunlar erkek ve dişi olarak ayrılmaktadır. Genellikle göz kurtları 25 ya da 40 mm uzunluğunda olabilmektedir. Göz şeridine yerleşen kurtçuklar deri altındaki dokulara ve göz zarında yer alan boşluğa yerleşir ve göze zarar verir.

Göz zarına yerleşen kurtlar 15 yıl boyunca yaşamını devam ettirebilir. Bu da insanlar için tehlikeli bir durum oluşturabilir. Göz kurdu hastalığı için göz doktoruna gitmek bir zorunluluktur. Loa loa virüsü sığır sineği ya da kızıl sinek de denilen sinekler ile insana bulaşır. Bu yüzden insandan insana bulaşması da kolaylaşır.


Göz Paraziti Belirtileri
Göz kurtlarının bazı durumlarda burun altından girerek, bir gözden diğer göze girme ihtimali vardır. Bu kurtçuklar hareketli bir virüs çeşitidir. Göz kurdu insan vücudundaki besin değeri olan hücreleri sömürerek asalak olarak göz içinde uzun yıllar varlık sürdürebilir.

Göz Paraziti Nasıl Anlaşılır?
Bulanık görme, göz ağrıları, göz bozukluğu gibi durumlarda göz paraziti olduğu anlaşılabilir. Göz retinasından da bu durum anlaşılabilmektedir. Göz paraziti görme problemine sebep olabilmektedir.

Göz Kurdu Nasıl Dökülür?
Sarımsak ile göz paraziti dökülebilir. Sarımsakta bulunan doğal anti biyotikler sayesinde, kurt ya da parazit dökülebilir. Sarımsak tableti ya da sarımsak tüketmek faydalı olmaktadır.

Bir diğer yöntem ise ceviz kabuğudur. Ceviz kabuğunun suyu, bitkisel bir tedavi olabilmektedir. Cevizin kabuğu kaynar suda kaynatılır ve suyu içilir.

Göz Paraziti Döken Bitki Hangisi?
Halk arasında göz otu olarak bilinen bitki bitkisel bir tedavi yöntemi olabilmektedir. 1 tatlı kaşığı kuru ota 1 bardak kaynar su ilave edilerek 5 ile 10 dakika demlenip çay şeklinde hazırlanır. Bu çayı günde 3 defa olmak üzere birer bardak tüketmek gerekmektedir.

Göz Paraziti Tedavisi
Göz kurdu ya da göz solucanı parazitli bir yapıya sahiptir. Bu nedenle gözün iç kısmına yerleşerek giderek büyür. Bu da kişilerde göz rahatsızlıklarına sebep olur. Göz kurdu olan kişilerde cerrahi müdahale gerekebilir. Bu cerrahi müdahele sonucunda gözde hasar oluşmadan göz kurdundan kişi kurtulabilir. Oldukça kolay bir cerrahi müdahaledir. Göz kurdu genellikle Afrika ülkelerinde görülmektedir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

Cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan aylık 200$ 'a kadar bedava bitcoin kazanabileceğinizi biliyor muydunuz?

::::::::::

TIKLA VE KAZANMAYA BAŞLA

::::::::::

z11