Belirtileri.com
Divertikülit Belirtileri

Divertikülit Belirtileri

Kalın bağırsakta ki mukoza verilen isimdir. Divertikülit hastaları yaşamlarının büyük bir çoğunluğunda bu hastalığa karşı bir belirti vermez. Bazı belirtiler söz konusudur fakat bu belirtilerde dışkı yapımından sonra ve gaz çıkartma işleminden sonra gerileme gösterir. Bağırsak divertikülitti geçiren hastalar belli aralıklarla ataklar yaşayabilirler. Bu hastalarda yaşanan belirtiler, kramp ağrısı, gaz, karın da şişlik, kabız ya da ishal hali, tuvalet alışkanlıklarında değişiklik, yüksek ateş, bulantı ve kusma kendisini gösterir.

Divertikülit Nedir?
Kalın bağırsağın içinde yer alan mukoza adı verilmekte olan iç yüzeydeki noktalarda zayıflamalar yaşanması ve fıtık oluşumu durumudur. Bağırsağın kas tabakasında damarların bulunduğu noktalarda bu hastalık gelişme gösterir. Bağırsak divertikülitleri Avrupa toplumunda kalın bağırsağın makata yakın olan kısmında sigmoid kolon isimli bölümden meydana geldiği bilinmektedir. Doğu toplumlarında ise bu hastalık kalın bağırsağın sağ kısmında gelişim göstermektedir. Lif bakımından zengin besinlerin tüketilmesi ve beslenme düzeninin buna göre oluşturulması gerekir.

Divertikülit Belirtileri
Genellikle pek belirti vermeyen Divertikülit belirtilerine oldukça sık rastlanılmaktadır. Hastalığın belirtileri genelde aniden ortaya çıkar ve birkaç gün sonra şiddetlenebilir. Karnınızın sol kısmında alt tarafa doğru hassasiyet ve ağrı yaşanır, göbek deliğinin etrafında bir ağrı hissedebilirsiniz, şişkinlik ve gaz, kabızlık, yüksek ateş ve titreme, iştahsızlık oldukça sık görülür.


Divertikülit Diyeti
Divertikülit hastalarının tükettikleri besinlerin etkileri hastadan hastaya farklılık gösterebilir. Bu nedenledir ki hastaların hangi besinleri tükettiğini, bu besinlerin ne gibi etkileri olduğu incelemelidir.  Lif bakımından zengin olan gıdaların tüketimi hastanın şikayetlerini hafifletecektir. Fakat lif tüketimi çok aşırı olur ise bu da bazı problemlere neden olabilir. Bu hastaların su tüketimini artırması gerekmektedir. Suyun yanında meyve ve sebze suyuna da ağırlık verilebilir. İşlenmiş gıdalar bağırsaklarınızı yoracaktır. Bu nedenle bu maddelerden uzak durulması gerekir. Divertikülit hastaları süt ve süt ürünleri tüketebilirler. Bağırsakları rahatlatacak etkiler gösterebilir.

Divertikülit İçin Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Aloe vera, Divertikülit iltihapları ve bağırsak tedavilerinde oldukça önemli bir tedavi sunar. Dünya Sağlık Örgütünün yapmış olduğu açıklamaya göre, Aloe vera bağırsak sorunlarının giderilmesine, Divertikülit hastalığının önlenmesine ve atık maddelerin vücuttan atılarak sindirimi kuvvetlendirmesine iyi geldiği bilinmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirir, iltihaplanmaları azaltır. Marshmallow bağırsak hastaları için koruyucu bir etkiye sahiptir. Meyan kökü, bu tür bağırsak hastalıklarının giderilmesi için iltihabı sökme konusunda oldukça etkilidir. Bu tür bitkisel ürünler tüketilirken mutlaka uzman fikri alınmalıdır. Her kişinin bünyesi farklı reaksiyonlar verebildiği unutulmamalıdır.

Divertikülit Tedavisi
Divertikülit tedavilerinde ev de yapılacak tedaviler olduğu gibi ilaç tedavileri de mevcuttur. Evde uygulanabilecek tedaviler de lif bakımından zengin besinler tüketilmelidir. Bunun birlikte meyve, sebze, tahıl, mercimek ve fasulye tüketimine sıklık verilemesi gerekir. Kabızdan korunmak için hatsalar bol sıvı tüketmelidir. Bağırsak çalışımını hızlandırmak için egzersizlere yer verilmesi gerekir. Ağrıların azaltılması açısından da göbek deliğinizin etrafına sıcak bir madde uygulanabilir. Bazı doktorlar ise haşhaş, susam ve patlatılmış mısırın tüketilmemesi gerektiğini vurgulamaktadır. İlaç tedavilerinde ise bulaşıcı bir hastalığa doğru gelişim göstermiş ise bu hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Ağrı kesiciler kullanılabilir. Sindirime yardımcı olması amacı ile glutamin tüketebilirsiniz. Bağırsakların sağlık kalitesini yükseltebilmek amacı ile omega 3 bakımından zengin balık yağı, keten tohumu ya da ilaçlar tüketilebilinir.  Cerrahi açıdan bakılacak olur ise, hasta eğer ki genç yaşta bu hastalıktan şikayetçi olmuş ve erken tanı ile fark edilmiş ise, doktor tarafından bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler için ameliyat önerebilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11