Belirtileri.com
Damar Sertliği Belirtileri

Damar Sertliği Belirtileri

25 Ekim 2017

Sağlıklı bir organizmada atardamarlar esnek bir yapıya sahiptirler. Vücudun yapısına göre şekil alabilirler, gerekli durumlarda genişler, gerekli durumlarda ise daralarak damarlardan akan kan biktarını dengelerler. Bazı nedenlerle atardamar duvarları zarar görebilir ve bu saymış olduğumuz özelliklerini kaybedebilirler. Damar duvarlarının sertleşmesine verilen isim damar sertliğidir. Her hastalık gibi erken teşhis büyük önem taşımaktadır fakat diğerlerine nazaran damar sertliğinde erken teşhisin yokluğu beyin kanaması ve kalp krizi gibi hastalıklara davetiye çıkartabilir. Bu yüzden vücuda karşı taşıdığı risk sayısı ve önemi yadsınmamalıdır. Ayrıca batılı ülkelerde doğuya oranla görülme sıklığı daha yüksektir.

Damar Sertliği Nedir?
Damar sertliği (ateroskleroz) kalbi besleyen damar duvarlarında yağ ve kireç birikimiyle baş gösterir. Yüksek kolesterol değerleri, yüksek tansiyon değeri, diyabet, sağlıksız beslenme alışkanlıkları, şişmanlık, yüksek miktarlarda sigara ve alkol tüketimi damar sertliğinin oluşumunu besleyen nedenler arasındadır.

  • Damar sertliği zamanla bütün organ ve dokuları sararak, organizma için gerekli besin ve oksijeni taşıyan atardamarlarda tıkanıklıklara yol açar.
  • Damar sertliğinin en fazla zarar verdiği damarlar beyni besleyen şah damarları, kalbi basleyen koroner damarları ve bacakları besleyen femoral damarlardır.
  • Koroner damarların tıkanması durumunda dinlenme esnasında veya  egzersizle kendini gösteren göğüste yanma, kalp ritm bozuklukları, kalp krizi, , göğüs ağrısı ve  bunların komplikasyonlarıyla doğrudan ölüme sebebiyet verebilecek sonuçlar doğurur.
  • Şah damarlarının tıkanması sonucunda kalıcı olmayan ya da kalıcı körlüğe veya felçlere neden olduğu bilinmektedir.
  • Bacakları besleyen damarların tıkanıklığı durumunda ise yüründüğü zaman baş gösteren ağrılar, ayaklarda oluşan yaralar ve kangren meydana gelir .

Damar Sertliği Belirtileri
Hastalığın teşhisi ilk aşamada zordur ki kontroller sırasında damar kapaklarında meydana gelen zedelenmelerle hastalık teşhis edilebilir. Bu hastalığın birinci aşamasıdır. Oluşan sertleşmeler kalp damarlarında başlarsa bu durum tehlikeli bir hal alabilir, bununla ilişkili olarak kalp kası sürekli olarak kasılıp gevşemede güçlük çeker. Ritim bozukluğu ile göğüs sıkışması hastalığın en parlak belirtileridir. Göğüs sıkışmasına her insanda rastlanabilir fakat hastalık aşamasında sıkışmalar sürekli ve şiddetli ağrılar olarak seyreder.


Bacak damarlarında oluşan damar sertliği bacakta kasılmalara ve kramplara neden olur. Bunu önlemenin iyi yolu düzenli olarak spor yapmaktır. Düzenli yapılan sporla hem kalp damar sertliğinden hem de bacak damarlarında oluşabilecek damar sertliğinden korunma sağlanmış olur.

Damar Sertliğinden Korunma Yolları
Kişi fazla kiloluysa fazla kilolarından kurtulmalı ve ideal kilosunu korumalıdır.
Sigara uzak durulması gereken bir etkendir.
Tansiyon değerleri sürekli olarak kontrol edilmelidir.

Kişi yüksek tansiyon değerlerine sahipse kontrol altına almak için uzman hekime başvurmalı.

Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

Kan şekeri sıklıkla kontrol edilmelidir eğer kişide yüksek kan şekeri değerleri varsa kişi uzman hekime başvurmalıdır.
Düzenli egzersiz yapmak kritik önem taşımaktadır.
Strese ve ruhsal gerginliğe yol açacak durumlardan uzak durulması son derece önemlidir.
Eğer doğum kontrol hapı kullanılıyorsa sigaradan uzak durulmalıdır. Nikotin ve hormonların aynı zamanda kullanılması erken yaşlarda bile inme riskini arttırır.

Damar Sertliği İçin Şifalı Bitkiler
Soğan, turp, turunç, kuru üzüm, tavşan kirazı gibi gıdalar damar sertliği uygulamalarında kullanılabilir.

Damar Sertliği Nasıl Anlaşılır
Damar sertliği çoğu zaman kolaylıkla fark edilmez. İnme, göğüs ağrısı ve kas ağrısı şikayetlerinde damar sertliği olasılığı gözönünde bulundurulur. Doğru teşhisin konulması için hasta dikkatle dinlenir ve fiziki muayene yapılır. Birçok birey ancak kalp krizi atlattıktan sonra damar sertliği oluşumunun farkına varmaktadır.

Damar  Sertliğine İyi Gelen Gıdalar
Damar sertliği tedavisinde lifli gıdalar, elma, kayısı tüketiminin olumlu sonuçlar verdiği görülmüştür.

Damar  Sertliği Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Damar sertliği için şahtere kürü:

1 su bardağı kadar kaynatılmış suyun içine 10 gram şahtere bitkisi ilave edilir ve 10 dakika beklenir. Demlenen çaydan her gün 2-3 bardak içilir.

Damar Sertliğine sarımsak kürleri:

1 baş sarımsak iyice ezildikten sonra 200 gram yoğurt ile karıştırılır. Bu sarımsaklı yoğurt ertesi gün tüketilmek üzere dinlendirilir.

Damar Sertliği Tedavisi
Damar sertliği tedavisinde farklı ilaç alternatifleri kullanılabildiği gibi; eğer oluşum kalp ve beyni besleyen damarları etkilediyse cerrahi müdahale kaçınılmaz olabilir.

PAYLAŞ
İlgili Konular

z11